W życzeniach Przewodniczący Episkopatu zapewnił Franciszka o modlitwie, zarówno swojej, jak i Kościoła w Polsce. Abp Gądecki nawiązał także do wizyty ad limina apostolorum polskich biskupów w październiku zeszłego roku – napisał, że ta wizyta „okazała się być ważnym elementem umacniania naszej nadziei oraz więzów braterskiej jedności i miłości ze Stolicą Świętą”.
Abp Gądecki wyraził także wdzięczność papieżowi Franciszkowi za inicjatywę synodu o synodalności, a także za włączenie do grona błogosławionych Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego, ks. Jana Machy, Matki Róży Czackiej oraz dziesięciu Sióstr elżbietanek, zamordowanych w 1945 roku przez kryminalistów z Armii Radzieckiej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Nawiązując do trwającej agresji rosyjskiej na Ukrainę, Przewodniczący Episkopatu podziękował Franciszkowi za „solidarność z cierpiącym narodem Ukraińskim, za wsparcie okazywane uchodźcom, którzy w Polsce znaleźli drugi dom oraz za modlitwę w intencji pokoju”.
BP KEP
Publikujemy pełną treść życzeń:
Warszawa, dnia 29 czerwca 2022 roku
W Uroczystość św. Apostołów Piotra i Pawła
Ekscelencjo,
Najdostojniejszy Księże Arcybiskupie Nuncjuszu,
Reklama
uprzejmie dziękuje za zaproszenie na dzisiejsze przyjęcie z okazji Święta Papieskiego w dziesiątym roku posługi Ojca Świętego Franciszka. W związku z tym, ze dzisiejsza uroczystość jest również świętem patronalnym pierwszej katedry na ziemiach polskich – w Poznaniu, niestety nie mogłem przybyć do Warszawy.
Na ręce Waszej Ekscelencji – w imieniu Konferencji Episkopatu Polski – chciałbym złożyć jak najserdeczniejsze życzenia Ojcu Świętemu Franciszkowi, zapewniając o mojej modlitwie i modlitwie Kościoła w Polsce w jego intencji.
Dzisiejsza uroczystość jest doskonałą sposobnością, aby wyrazić hołd i wdzięczność Kościoła w Polsce wobec następcy św. Piotra. Naszą myślą wracamy do jakże ważnej i umacniającej wizyty ad limina apostolorum, która okazała się być ważnym elementem umacniania naszej nadziei oraz więzów braterskiej jedności i miłości ze Stolicą Świętą.
Kościół w Polsce wspomina z wdzięcznością inicjatywę Jego Świątobliwości synodu o synodalności. „Jest to bowiem w szczególności wyjście naprzeciw tym, którzy czują się zranieni lub zmarginalizowani we wspólnocie ludu Bożego. Synod, to szukanie wspólnego dobra, aby kształtować lepszy świat. To wspólne wsłuchiwanie się w głos Ducha Świętego, który rozbrzmiewa w sumieniu człowieka” – jak mówiłem w swojej homilii w Zakopanem, w 25. rocznicę pobytu św. Jana Pawła II w Polsce.
Wrzeszczcie naszą wdzięcznością obejmujemy decyzje Ojca Świętego Franciszka o włączeniu do grona błogosławionych Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego, ks. Jana Machy, Matki Róży Czackiej oraz dziesięciu Sióstr elżbietanek, zamordowanych w 1945 roku przez kryminalistów z Armii Radzieckiej.
Reklama
W niełatwym czasie agresji rosyjskiej na Ukrainę dziękujemy Ojcu Świętemu za solidarność z cierpiącym narodem Ukraińskim, za wsparcie okazywane uchodźcom, którzy w Polsce znaleźli drugi dom oraz za modlitwę w intencji pokoju.
Naszą wdzięczność dopełnia każdego dnia modlitwa jaką zanosimy w intencji Jego Świątobliwości, powierzając osobę Papieża i jego sprawy dobremu Bogu, za wstawiennictwem Jasnogórskiej Królowej Polski.
Z wyrazami czci i synowskiego oddania,
+ Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
__________________
Jego Ekscelencja
Ksiądz Arcybiskup Salvatore PENNACCHIO
Nuncjusz Apostolski w Polsce