Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ustalenia Komisji Konkordatowych

Nie podlegają lustracji

Uczelni kościelnych podlegających Stolicy Apostolskiej nie obowiązuje ustawa lustracyjna. Ich pracownicy naukowi nie muszą składać oświadczeń. Dotyczy to także seminariów duchownych diecezjalnych i zakonnych. Porozumienie w tej sprawie uzyskano dzięki rozmowom między komisjami konkordatowymi - kościelną i rządową. Poinformował o tym bp Tadeusz Pieronek, przewodniczący Kościelnej Komisji Konkordatowej.
Pierwsze spotkanie komisji konkordatowych w sprawie kościelnych uczelni oraz seminariów duchownych i ich autonomii wobec ustaw państwowych odbyło się pod koniec marca br. Pozytywna odpowiedź ze strony rządowej nadeszła 23 kwietnia br.
- Wyłączenie kościelnych uczelni i seminariów z obowiązku składania oświadczeń lustracyjnych wynika z postanowień konkordatu między Stolicą Apostolską a Rzecząpospolitą Polską. Kościół, zgodnie z konstytucją i konkordatem, w swoich sprawach kieruje się własnym prawem - przypomina bp Pieronek.
Dlatego uczelnie kościelne podlegające Stolicy Apostolskiej: Papieska Akademia Teologiczna w Krakowie, Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu, Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie z dwiema sekcjami - Bobolanum i św. Jana Chrzciciela oraz jezuickie Ignatianum w Krakowie nie podlegają ustawie lustracyjnej. Dotyczy to także wszystkich seminariów duchownych diecezjalnych i zakonnych.
Ta autonomia nie obejmuje Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ani wydziałów teologicznych, które działają na uczelniach państwowych. Pracownicy tych uczelni muszą poddać się lustracji.

Sieradz - Zduńska Wola

Spotkanie pastoralistów

Kilkudziesięciu pastoralistów skupionych w Sekcji Pastoralistów Polskich, wchodzącej w skład Komisji Nauki Wiary Episkopatu Polski, rozpoczęło 23 kwietnia swoje doroczne spotkanie w Sieradzu i Zduńskiej Woli.
Ogłoszono powstanie Polskiego Stowarzyszenia Pastoralistów i Duszpasterzy im. Jana Pawła II. Jak głosi statut, zatwierdzony już przez Konferencję Episkopatu Polski, celem nowego stowarzyszenia jest „rozwijanie wiedzy i prowadzenie badań naukowych w zakresie teologii pastoralnej, dokształcanie pastoralne duszpasterzy i upowszechnianie zasad i nowoczesnych metod działalności duszpasterskiej Kościoła.
Podczas Eucharystii w sieradzkiej kolegiacie bp Wiesław Mering odczytał dekret, którym nadał proboszczowi tej parafii ks. Marianowi Bronikowskiemu godność prałata kustosza Kapituły Kolegiaty Sieradzkiej.

(js)

KUL

List poparcia dla Marka Jurka

List poparcia i uznania dla Marka Jurka za starania o wzmocnienie prawnej ochrony ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci wystosowali przedstawiciele Instytutu Jana Pawła II Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Poniżej publikujemy treść listu:

Wielce Szanowny Panie Marszałku!
Instytut Jana Pawła II KUL pragnie wyrazić uznanie dla wszystkich starań podejmowanych w ostatnim czasie przez Pana Marszałka i skupionych wokół Pana parlamentarzystów o wzmocnienie prawnej ochrony ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci poprzez zmiany w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, ustawie zasadniczej, nadrzędnej w stosunku do pozostałych ustaw.
W duchu nauczania Jana Pawła II, troskę o kulturę życia, której istotnym elementem jest ład prawny chroniący każdego człowieka, uważamy za wyraz postawy humanistycznej, respektującej godność osoby ludzkiej.
(…) Solidaryzujemy się z Pana wyrazistymi i pełnymi determinacji działaniami na rzecz ukształtowania w sposób spójny sprawiedliwego prawodawstwa w zakresie ochrony najbardziej podstawowego prawa człowieka, jakim jest jego prawo do życia. Poprzez swoją dobrowolną rezygnację z urzędu Marszałka Sejmu RP stał się Pan dla wielu Polaków autorytetem - świadkiem prymatu sumienia w polityce. Ufamy, że uda się Panu Marszałkowi ten istotny - duchowy i moralny potencjał, wyrastający ze służby wartościom moralnym, bez odniesienia do których polityka sprowadza się do gry interesów, przemienić w skuteczne działania na rzecz dobra wspólnego.
List podpisali: ks. prof. dr hab. Andrzej Szostek - przewodniczący Rady Naukowej Instytutu Jana Pawła II KUL, ks. prof. dr hab. Tadeusz Styczeń - dyrektor honorowy Instytutu Jana Pawła II KUL, ks. dr hab. Alfred M. Wierzbicki - dyrektor Instytutu Jana Pawła II KUL.

Krótko

Polacy coraz mniej wiedzą o Katyniu. W 67. rocznicę zbrodni na polskich oficerach OBOP przeprowadził badania sondażowe. Wynika z nich, że co 10. Polak jest przekonany, iż zbrodni dokonali Niemcy, co 5. uważa, że jeszcze nie zostało to ustalone. Tylko 39 proc. Polaków potrafiło powiedzieć w miarę dokładnie o tym, co wydarzyło się w Katyniu.

Do ostatniej chwili nie wiadomo było, kto zostanie marszałkiem Sejmu po Marku Jurku. W pewnym momencie wydawało się już, że Marek Jurek wróci do PiS, a przynajmniej na fotel marszałka. Rozmowa ostatniej szansy z premierem nie przyniosła jednak rezultatu i tuż przed godziną „0” PiS zgłosił kandydaturę Ludwika Dorna.

Nowym marszałkiem Sejmu RP został Ludwik Dorn. Jego kontrkandydatem był Bronisław Komorowski, którego popierały PO i SLD.

Policja aresztowała kolejnego lekarza - Ryszarda Cz. pod zarzutem korupcji. 24 kwietnia funkcjonariusze przyłapali na gorącym uczynku szefa Oddziału Neurochirurgii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Lekarz przyznał się do wzięcia łapówki.

Rząd przyjął projekt zmian w kodeksie karnym. Do najważniejszych zapisów, jakie znalazły się w projekcie, należą: zaostrzenie kar dla nieletnich przestępców i dla gangsterów działających w zorganizowanych grupach przestępczych oraz rozszerzenie dopuszczalności obrony koniecznej. Dokumentem zajmie się teraz Sejm.

Rozpoczął się proces Aleksandry Jakubowskiej, byłej posłanki SLD oskarżonej o fałszowanie ustawy. Chodzi o słynne zniknięcie słów „lub czasopisma”. Jakubowska w pierwszym dniu procesu - 24 kwietnia - nie przyznała się do winy i odmówiła składania zeznań.

Była posłanka i była minister budownictwa z SLD Barbara Blida zastrzeliła się 25 kwietnia we swoim mieszkaniu. Stało się to w chwilę po tym, jak funkcjonariusze ABW weszli do jej domu, aby dokonać przeszukania. Blida poprosiła o pozwolenie na pójście do łazienki i tam strzeliła sobie w pierś. Broń posiadała legalnie. Funkcjonariusze ABW weszli do domu posłanki w związku ze śledztwem w sprawie mafii węglowej.

Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe o 0,25 punktu. Skutek będzie taki, że podrożeją kredyty. Ekonomiści przewidują, że nie skończy się na jednej podwyżce stóp i czekają nas kolejne.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: Jezus na stadionie Legii?

2024-07-19 14:52

[ TEMATY ]

rekolekcje

Karol Porwich/Niedziela

Trwają zapisy na rekolekcje "Jezus na Stadionie Legii", które odbędą się 7 czerwca 2025 r. w Warszawie - powiedział PAP prezes Fundacji SMS z Nieba ks. Rafał Jarosiewicz. Zaznaczył, że wydarzenie zgromadzi 30 tys. osób.

"Dokładnie w tym czasie, kiedy młodzi ludzie zgromadzą się na polach lednickich, my chcemy zaprosić ich rodziców do modlitwy za młodzież" - powiedział ks. Jarosiewicz.

CZYTAJ DALEJ

Obrońca Wrocławia

Habit zakonny przyjął z rąk samego św. Dominika. Był krewnym św. Jacka Odrowąża. Modlitwą uratował Wrocław od najazdu Tatarów i całkowitego zniszczenia w 1241 r.

Błogosławiony Czesław obok św. Jacka Odrowąża należał do księży z otoczenia biskupa krakowskiego Iwona Odrowąża. Prawdopodobnie pełnił funkcję kustosza kolegiaty sandomierskiej. Jako kapłan diecezjalny w 1220 lub 1221 r. wstąpił do dominikanów, a w 1222 r. przybył wraz z innymi współbraćmi, w tym ze św. Jackiem Odrowążem, do Krakowa. Pierwsi dominikanie zamieszkali tam i oddali się pracy kaznodziejskiej i duszpasterskiej. W 1225 r. Czesław udał się do Pragi na prośbę biskupa stolicy Czech. Pracując na terenie tego kraju, stał się założycielem rodziny dominikańskiej na ziemi czeskiej. Po założeniu w 1225 r. klasztoru w Pradze udał się do Wrocławia. Właśnie w stolicy Dolnego Śląska Czesław dał się poznać jako wybitny kaznodzieja. Biskup wrocławski Wawrzyniec przekazał dominikanom kościół św. Wojciecha. Rektorem świątyni, założycielem i pierwszym przeorem wspólnoty zakonnej i prowincjałem został bł. Czesław. W 1241 r. uratował Wrocław od najazdu Tatarów i całkowitego zniszczenia miasta. Tak opisuje jego zasługi dzieło Tutelaris Silesiae: „On to właśnie około 1241 roku, kiedy nawała Tatarów grasowała po Polsce i Śląsku, znajdując się w grodzie sławetnego miasta Wrocławia, razem z innymi wierzącymi w Chrystusa swoimi modlitwami wspaniale obronił miasto przed szaleństwem wrogów”. Również ks. Piotr Skarga w swoich Żywotach świętych pańskich narodu polskiego napisał: „Modlitwą święty Czesław nieprzyjaciół zwojował, miasto w całości zachował. Na ten cud niektórzy z Tatarów nawrócili się do Chrystusa i zakonny habit z ręku błogosławionego Czesława przyjęli, przez których wielu innych Tatarów do wiary świętej nawrócił”.

CZYTAJ DALEJ

Historyczna decyzja Watykanu

2024-07-20 22:16

[ TEMATY ]

objawienia

pl.wikipedia.org

Pierina Gilli i Matka Boża jako „Mistyczna Róża – Fontanelle”

Pierina Gilli i Matka Boża jako „Mistyczna Róża – Fontanelle”

W Fontanelle di Montichiari można doświadczyć autentycznej pobożności maryjnej związanej z duchowym doświadczeniem Pieriny Gilli. Dla sanktuarium maryjnego w Fontanelle di Montichiari i dla diecezji Brescia to historyczny moment - zakończenie procesu, który rozpoczął się ponad dwadzieścia lat temu.

Bp Pierantonio Tremolada, biskup Brescii, 8 lipca wydał dekret w następstwie pisma Dykasterii ds. Nauki Wiary, podpisanego przez kardynała prefekta Fernándeza i kontrasygnowanego przez Papieża Franciszka. Dekret bpa Tremolady stwierdza „nihil obstat”, nic przeciwnego, czyli maksymalne możliwe uznanie objawień i zjawisk nadprzyrodzonych, w oparciu o kryteria ustalone w nowych przepisach Dykasterii Watykańskiej. W tym przypadku chodzi o domniemane objawienia Pieriny Gilli (1911-1991).

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję