Modlitwa „Anioł Pański”
Wpatrujemy się w ukrzyżowanego Jezusa
Reklama
Wstępujemy w czas Wielkiego Postu ze wzrokiem utkwionym w bok Jezusa - powiedział Benedykt XVI 25 lutego podczas rozważania przed modlitwą „Anioł Pański”. Papież nawiązał do wersetu z Ewangelii wg św. Jana: „Będą patrzeć na Tego, którego przebili” (J 19, 37), przypominając, że Jan, umiłowany uczeń Jezusa, był naocznym świadkiem ciosu zadanego włócznią, która przeszyła bok Chrystusa. „Do iluż nawróceń doszło w ciągu wieków właśnie dzięki wymownemu orędziu miłości, jakie otrzymuje ten, kto kieruje wzrok na Jezusa ukrzyżowanego! - mówił Ojciec Święty. - Tylko kierując wzrok na Jezusa umierającego za nas na krzyżu, możemy poznać i kontemplować tę podstawową prawdę, że Bóg jest miłością - podkreślał Benedykt XVI. - Patrząc na Ukrzyżowanego, możemy także zrozumieć, czym jest grzech i jak wielkie jest Boże miłosierdzie. Patrząc na Jezusa, czujmy się tak, jakby On jednocześnie patrzył na nas” - mówił Benedykt XVI, dodając, że jest to źródło, z którego płynie duchowa energia do budowania pokoju i szczęścia, którego wszyscy nieustannie poszukujemy.
Po polsku Benedykt XVI powiedział: „Pozdrawiam serdecznie Polaków. Wielki Post zachęca nas, byśmy skierowali wzrok na Chrystusa ukrzyżowanego, konającego na Kalwarii: «Będą patrzeć na Tego, którego przebili» (J 19, 37). Niech to spojrzenie budzi w nas pragnienie modlitwy, nawrócenia i pokuty, wszak przed obliczem Najświętszego Boga nikt nie jest bez winy. Życzę wszystkim głębokiej refleksji wielkopostnej i odnowy ducha. Wszystkim serdecznie błogosławię”.
Rekolekcje watykańskie
„Sprawy z wysoka”
Kard. Giacomo Biffi był tegorocznym rekolekcjonistą Ojca Świętego i pracowników Kurii Rzymskiej. Przez tydzień prowadził rozważania osnute na słowach św. Pawła z Listu do Kolosan: „Dążcie do tego, co w górze, nie do tego, co na ziemi” (3, 2). Rekolekcje, których myślą przewodnią były słowa: „Sprawy z wysoka”, rozpoczęły się 25 lutego i trwały do 3 marca. Program przewidywał każdego dnia o godz. 9 Jutrznię i medytację, o godz. 10.15 Modlitwę w ciągu dnia i medytację, o godz. 17 medytację i o godz. 17.45 Nieszpory, adorację i błogosławieństwo eucharystyczne.
Rekolekcjonista mówił m.in., że współczesny świat nie chce słyszeć o śmierci, stąd też promuje za wszelką cenę kult ciała i zdrowia. Wiele osób ogranicza życie tylko do jego ziemskiego etapu. Wywołany tym brak nadziei często powoduje ucieczkę od rzeczywistości. Tylko Chrystus daje nam gwarancję, że nie żyjemy na darmo i że nasze wysiłki mają sens. Kaznodzieja podkreślił też, że tylko w Chrystusie można przezwyciężyć antynomię między tożsamością chrześcijańską a ireniczną wolą otwarcia na wszystkich.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Modlitwa różańcowa z papieżem
Benedykt XVI w Krakowie - Nowym Prokocimiu
Reklama
Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz zaprasza młodzież archidiecezji krakowskiej do parafii Miłosierdzia Bożego w Krakowie - Nowym Prokocimiu na modlitwę różańcową z Ojcem Świętym Benedyktem XVI, która będzie miała miejsce w sobotę 10 marca 2007 r. o godz. 15.50.
Dzięki uprzejmości włoskiej telewizji Telepace i TVP, które ustawią telebimy, młodzież akademicka będzie mogła modlić się razem z Papieżem i Metropolitą Krakowskim w intencjach Kościoła w Azji.
Za pośrednictwem łączy satelitarnych z Ojcem Świętym jednoczyć się będzie 11 miast z Europy i Azji: Rzym, Praga, Kalkuta, Bolonia, Hong Kong, Turyn, Manila, Manchester, Coimbra, Tirana i Kraków. Tuż przed modlitwą prowadzoną z Krakowa przez kard. Stanisława Dziwisza do Auli Pawła VI na Watykanie wejdzie Benedykt XVI. Po modlitwie różańcowej ok. godz. 18.00 wygłosi on przemówienie do młodzieży zgromadzonej w wymienionych miastach, wręczy delegatom posynodalne adhortacje apostolskie „Ecclesia in Europa” i „Ecclesia in Asia” oraz udzieli papieskiego błogosławieństwa.
Ks. dr Robert Nęcek - Rzecznik Prasowy Archidiecezji Krakowskiej
Przygotowania do synodu
Trwają przygotowania do drugiego zgromadzenia specjalnego Synodu Biskupów dla Afryki. Zatwierdzony przez Papieża w czerwcu 2006 r. temat zgromadzenia synodalnego brzmi: „Kościół w Afryce w służbie pojednania, sprawiedliwości i pokoju. «Wy jesteście solą ziemi... Wy jesteście światłem świata»”. Opublikowany 27 lutego w Watykanie komunikat z 16. posiedzenia Rady Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów dla Afryki informuje, że odbyło się ono w dniach 15-16 lutego z udziałem 8 afrykańskich biskupów. Wśród nich byli dwaj kardynałowie: Nigeryjczyk - kard. Francis Arinze i Tanzańczyk - kard. Polycarp Pengo. Komunikat podaje również, że wzrasta liczba afrykańskich katolików w stosunku do pozostałych mieszkańców Czarnego Lądu. Ponadto przyrost wyznawców Kościoła katolickiego na tym kontynencie wynosi 3,1 proc., podczas gdy średnia światowa - tylko 2,5 proc. Tak dynamiczny wzrost dotyczy zarówno liczby wiernych, jak też księży, osób zakonnych i świeckich katechistów.
Papieskie teksty po chińsku
Teksty niektórych wystąpień i dokumentów Benedykta XVI w tłumaczeniu na język chiński będą dostępne w internecie, na oficjalnej stronie Watykanu
Koniec z bombami kasetowymi
Stolica Apostolska jest zadowolona z porozumienia w sprawie zakazu używania amunicji kasetowej - oświadczył abp Silvano Tomasi. Stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy biurach ONZ w Genewie przewodniczył watykańskiej delegacji na zakończonej 23 lutego w Oslo konferencji w tej sprawie. Amunicja kasetowa jest stosowana w bombach lotniczych i pociskach artyleryjskich. Działa na zasadzie rozrzucania po wstępnym wybuchu znacznej liczby, nieraz nawet setek pojedynczych, mniejszych odłamków. Pozwala to razić cele na dużym terenie.