Po raz pierwszy w Łodzi wystąpił Zespół Wiktorska Harp Open i Soliści. Kilkunastu harfistów grających na harfach celtyckich i pedałowych, to uczniowie czterech warszawskich szkół muzycznych I i II stopnia.
Młodzi artyści dzielili się z publicznością pasją do muzyki. Koncert prowadziła Agnieszka Sztuk. Zespół regularnie koncertuje pod dyrekcją i kierownictwem muzycznym Anny Sikorzak – Olek. Zgromadzeni w Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus wysłuchali utworów m.in.: Heigh – Ho z filmu „Królewna Śnieżka” F. Churchilla, „Preludium” J.F. Haendla, „Życzenie” F. Chopina, „Serenadę melancholijną” A. Hasselmansa, temat przewodni z filmu „Jasminum” Z. Koniecznego, „Lolitę tańczącą” M. Tourniera oraz na finał w wykonaniu całego zespołu „Barocco flamenco” D. Hensona – Conanta.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Wszystkich słuchaczy zachwycił utwór „Danza de Luzma” A.R. Ortiza w wykonaniu całego zespołu. Utwór przygotowano dwa lata temu na światowy koncert, który niestety nie odbył się z powodu pandemii. - Koncert pod każdym względem wyjątkowy. Tyle harf w jednym miejscu, a przecież harfa to rzadki instrument. Grały też dzieci, które kontrastowały swoim wzrostem z tymi instrumentami. Wszystkich utworów przepięknie wykonanych słuchało się z wielką uwagą. Była to wspaniała uczta muzyczna – powiedział Tomasz Anielak radny Rady Miejskiej.
Widzowie wysłuchali również krótkiego wykładu Pani dyrygent jak należy grać na harfie. Chętni mogli popróbować swoich umiejętności na tym instrumencie i zagrać razem z zespołem. Przed łódzką publicznością wystąpiła też, jako gość specjalny z USA, Ann-Marie Horcheram ze swoją malutką zieloną harfą. - Taki koncert nie zdarza się często, przeżyłem niesamowitą ucztę artystyczną. Kościół Jezuitów znany jest z tego, że odbywają się tu koncerty różnej muzyki m.in. żydowskiej, góralskiej, muzyki poważnej i takiej jak dzisiaj. Zaprosiłem zespół na drugi koncert, tym razem na kolędy z harfami – powiedział Piotr Adamczyk wicemarszałek Województwa Łódzkiego, który wręczył na zakończenie wszystkim artystom upominki.
Koncerty odbywają się pod honorowym patronatem ks. abpa Grzegorza Rysia metropolity łódzkiego, prof. Piotra Glińskiego wicepremiera i ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Tobiasza Bocheńskiego wojewody łódzkiego, Grzegorza Schreibera marszałka województwa łódzkiego i Hanny Zdanowskiej prezydenta miasta Łodzi.