Wyjawia też, że w 1983 r., podczas pielgrzymki do Polski, Ojciec Święty bardzo chciał spotkać się z Lechem Wałęsą. Władze nie chciały do tego dopuścić. Papież powiedział wtedy do swego sekretarza, że jeśli tego spotkania nie będzie, to wraca do Rzymu.
Książka zawiera 24 wywiady z osobami, które bardzo dobrze znały Jana Pawła II w różnych okresach Jego życia. Rozmowy przeprowadził Krzysztof Tadej, dziennikarz TVP. - Znajduje się w niej najdłuższy wywiad z kard. Stanisławem Dziwiszem, rewelacyjny wywiad z o. Janem Górą i wywiad z o. Konradem Hejmo - powiedział Grzegorz Polak, redaktor publikacji, podczas spotkania z dziennikarzami w Sekretariacie Episkopatu w Warszawie. Była to również promocja niepublikowanych dotąd w Polsce dokumentów Stolicy Apostolskiej związanych z ostatnią chorobą i śmiercią Jana Pawła II. Ukazały się one w formie książki, nakładem wydawnictwa Edipresse Książki. - Mam nadzieję, że te publikacje pomogą w dobrym przygotowaniu do majowej pielgrzymki Benedykta XVI - mówił bp Piotr Libera, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu.
Pomysłodawca wydania Grzegorz Polak, z wydawnictwa Edipresse Książki, przyznał, że był załamany, gdy otrzymał tekst dokumentów Acta Apostolicae Sedis. - Zapis dotyczący choroby i śmierci Jana Pawła II jest lakoniczny i suchy, a większą część akt zajmują kondolencje z całego świata - mówił. - Jednak przy tłumaczeniu okazało się, że to prawdziwa rewelacja, ekstrakt miłości i czci dla Ojca Świętego od całego świata. Teksty telegramów są piękne, niemal poetyckie, uderzają teologiczną głębią - stwierdził. Zwrócił uwagę zwłaszcza na kondolencje muzułmanów. - Dzięki nim możemy inaczej postrzegać islam, którego wyznawcy, jeśli są naprawdę wierzący, odrzucają agresję i przemoc - podkreślił. Telegramy kondolencyjne z 12 języków tłumaczył Krzysztof Gołębiowski, dziennikarz Katolickiej Agencji Informacyjnej. - Dzięki temu Papież stał mi się jeszcze bliższy, nie ukrywam, że w niektórych momentach cisnęły mi się do oczu łzy - powiedział Niedzieli.
Publikując dokumenty, Watykan zdecydował się na niespotykaną dotąd jawność. Zawierają one m.in. dokumentację choroby Jana Pawła II, oficjalne dokumenty potwierdzające śmierć, opis działań lekarskich podjętych w celu ratowania życia Papieża, sprawozdanie z ostatnich godzin przed śmiercią.
Na konferencji została przedstawiona jeszcze jedna książka: Cuda Ojca Świętego Andrea Tornielliego. Opisuje ona zdarzenia autentyczne, które mają znamiona cudowności. Jej bohaterowie cierpieli, byli chorzy, zagubieni. Przełomowa chwila w ich życiu wiąże się ze spotkaniem z Janem Pawłem II.
Pomóż w rozwoju naszego portalu