Podczas Mszy św. 20 marca, wieńczącej spotkanie wizytacyjne, bo Bałabuch, nawiązując do ewangelii z trzeciej niedzieli Wielkiego Postu, zwrócił uwagę, że Jezus wyprowadza swoich słuchaczy z niebezpieczeństwa odnoszenia potrzeby nawrócenia do innych, którzy są wielkimi grzesznikami.
- To wezwanie do nawrócenia jest skierowane w pierwszej kolejności do mnie. Wszyscy potrzebujemy nawrócenia. Nawrócenie oznacza zmianę opinii i umysłu, zmianę serca i kierunku dla swoich stóp. Określenie to wskazuje nam, że chodzi tu o przemianę ducha, zmianę sposobu myślenia. Ta przemiana życiowa dokonuje się za cenę dramatycznej walki z „niedoskonałością” wpisaną w człowieka na skutek grzechu pierworodnego. Przemiana wewnętrzna polega głównie na postawieniu w centrum życia Boga – zaznaczył.
Przypomnijmy, że wizytacja kanoniczna, która odbywa się raz na pięć lat, związana jest z pewnego rodzaju przeglądem, której dokonuje biskup, a obejmuje ona wszystkie dziedziny życia religijnego, moralnego, apostolskiego i administracyjno-gospodarczego. Warto dodać, że wizytacja kanoniczna to nie tyle czas sprawdzania i kontroli, ale czas spotkań z wiernymi, czas umacniania ich wierności Chrystusowi, Ewangelii i Kościołowi.
Pomóż w rozwoju naszego portalu