Ziemia Święta
Profanacja bazyliki nazarecie
Do profanacji Bazyliki w Nazarecie doszło 3 marca br. W tym dniu do Bazyliki weszło troje ortodoksyjnych żydów z dziecięcym wózkiem, w którym mieli petardy.
Odpalili je wewnątrz kościoła podczas nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Arabscy chrześcijanie natychmiast zareagowali na tę sytuację, otaczając prowokatorów i grożąc im linczem. Kilka osób zostało poturbowanych. Dzień później przeciwko sprofanowaniu świątyni protestowało kilka tysięcy chrześcijan różnych Kościołów ze swymi zwierzchnikami oraz władze Nazaretu.
Sprofanowanie Bazyliki Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Nazarecie potępiły izraelskie władze oraz mer miasta. Policja wzmocniła ochronę kościołów i miejsc świętych w całej Galilei. Izraelskie władze zapewniły Watykan, że uczynią wszystko, co w ich mocy, by chronić miejsca święte.
USA
Całkowity zakaz aborcji
Reklama
W Południowej Dakocie będzie obowiązywał całkowity zakaz aborcji. Republikański gubernator tego amerykańskiego stanu - Mike Rounds podpisał 6 marca ustawę, zgodnie z którą lekarzowi dokonującemu przerywania ciąży grozi kara do 5 lat więzienia. Według obserwatorów, ustawa na pewno trafi do Sądu Najwyższego USA. Zasiadają w nim w większości przeciwnicy przerywania ciąży i mogą oni doprowadzić do delegalizacji aborcji, która jest w USA dopuszczalna od 1973 r. Nowe prawo zakazuje przerywania ciąży w prawie wszystkich wypadkach, nawet wtedy, gdy ciąża jest wynikiem gwałtu albo kazirodztwa lub gdy urodzenie dziecka zagraża zdrowiu kobiety. Jedynym wyjątkiem jest zagrożenie życia matki.
Podobny projekt ustawy przygotowywany jest w stanie Missisipi. W Stanach Zjednoczonych rocznie 1,3 mln kobiet dokonuje aborcji.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Ukraina
350. rocznica ślubów Jana kazimierza
Uroczysta Msza św. 1 kwietnia w lwowskiej katedrze z udziałem biskupów rzymskokatolickich i greckokatolickich pod przewodnictwem metropolity lwowskiego kard. Mariana Jaworskiego będzie głównym punktem obchodów 350. rocznicy ślubów Jana Kazimierza we Lwowie. W Konsulacie Generalnym RP we Lwowie pod przewodnictwem konsula generalnego Wiesława Osuchowskiego odbyło się 2 marca spotkanie komitetu organizacyjnego obchodów. W jego składzie jest m.in. biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej Marian Buczek.
Po Mszy św. odbędzie się uroczysty koncert, podczas którego zostanie wykonane oratorium Śluby Jana Kazimierza autorstwa prof. Mieczysława Sołtysa, lwowianina. Wśród wykonawców ukraińskich i polskich będą: chór i orkiestra Filharmonii Lwowskiej, kapela „Trembita”, chór „Capela Cracoviensis” oraz orkiestra wojskowa ze Lwowa. Koncert będzie na pewno rejestrowany przez Telewizję Polską, choć wciąż nie wiadomo, czy będzie bezpośrednia transmisja.
W tym dniu do lwowskiej katedry przybędzie wielu gości z Ukrainy i z Polski, m.in. polscy parlamentarzyści i prezydenci polskich miast zaprzyjaźnionych ze Lwowem.
Francja
Wizytacja polsko-francuskiej parafii
Reklama
Polsko-francuską parafię Świętej Trójcy w Lyonie wizytował kard. Philippe Barbarin - arcybiskup Lyonu i prymas Galii. Uroczystość odbyła się 23 lutego.
Eucharystii przewodniczył Ksiądz Kardynał w asyście ks. prał. Stanisława Jeża - rektora Polskiej Misji Katolickiej we Francji i ks. Tadeusza Śmiecha - proboszcza lyońskiej parafii.
W homilii kard. Barbarin wspominał swoje wizyty w Polsce oraz spotkania ze sługą Bożym Janem Pawłem II. Nawiązując do okolicznościowego wystroju świątyni, podkreślał, że nie należy tylko głosić i szerzyć Miłosierdzia, ale trzeba także umieć je przyjmować. Ksiądz Kardynał dwukrotnie cytował słowa św. Jana od Krzyża: „O zmierzchu życia będziecie sądzeni z miłości”.
Polsko-francuska parafia Świętej Trójcy w Lyonie należy do bardzo dynamicznych wspólnot religijnych. Księża i parafianie - zarówno polscy, jak i francuscy - angażują się w wielorakie dzieła religijne i charytatywne. Przy kościele istnieją liczne grupy modlitewne, w tym młodzieżowe. Wspólnocie parafialnej ton nadają ludzie młodzi, co w sytuacji Kościoła francuskiego jest szczególnie warte podkreślenia.
Maria Teresa Diupero, Lyon
Ludzie
Kard. Marco Cé prowadził w tym roku rekolekcje wielkopostne w Watykanie. Według relacji Radia Watykańskiego, kard. Cé mówił o potrzebie udzielenia szczerej odpowiedzi na „niepokój serca” tysięcy ludzi, którzy spoglądali na Kościół w dniach choroby i śmierci Jana Pawła II, oraz młodzieży przybyłej w ubiegłym roku do Kolonii na Światowy Dzień Młodzieży. „Te rekolekcje - powiedział Kaznodzieja - powinny stać się aktem miłości do Kościoła i do licznych braci podążających innymi drogami, których Jezus także chce zbawić”. Wracając do wydarzeń sprzed roku, Kardynał stwierdził, że tłumy, jakie zgromadził pogrzeb Jana Pawła II i wybór jego następcy, były świadectwem „niepokoju serc, który nie mija, dopóki nie spotka się Boga”.
Kard. Cé urodził się w 1925 r. Był biskupem pomocniczym w Bolonii, a od 1978 r. - patriarchą Wenecji. W 2002 r. przeszedł na emeryturę.
Irak
Iraccy katolicy rozpoczęli akcję zbierania funduszów na odbudowę Złotego Meczetu w Samarze - jednej z najważniejszych świątyń szyickich Iraku, która została zniszczona 22 lutego podczas ataku bombowego. Chaldejski arcybiskup Kirkuku Louis Sako twierdzi, że jest to ze strony katolików gest solidarności wobec szyitów. Chrześcijanie również doświadczyli ostatnio aktów terroru. Abp Sako powiedział, że spotkał się z muzułmańskimi przywódcami, aby „wyrazić całkowitą solidarność po zniszczeniu meczetu w Samarze”.
Włochy
„Eutanazja jest niedopuszczalna, gdyż Bóg stworzył ludzkie życie i człowiek nie może decydować, kiedy ma się ono skończyć” - czytamy w komunikacie na zakończenie obrad komisji mieszanej do spraw dialogu katolicko-żydowskiego.
Spotkanie odbyło się w dniach 26-28 lutego w Rzymie. Ze strony katolickiej uczestniczyli w nim m.in. kard. Jorge Mejía i kard. Georges Cottier.
Uczestnicy spotkania byli całkowicie zgodni co do podstawowych zasad. Wszyscy oni uznają, że Bóg jest Stwórcą życia, a człowiek ma szczególną godność jako stworzony na obraz Boży i ludziom nie wolno decydować, kiedy położyć kres czyjemuś życiu.
Brazylia
W sercu dżungli amazońskiej 4 marca uroczyście zainaugurowano nowe centrum św. Ojca Pio. W miejscowości Autazes poświęcono mu kościół, szkołę i ambulatorium. Konsekracji świątyni oraz poświęcenia nowych budynków dokonał ordynariusz prałatury terytorialnej Borba w archidiecezji Manaus - bp Alfonso Ribeiro.
Celem projektu jest pomoc w ludzkim, kulturowym i duchowym rozwoju lokalnej społeczności. Szczególnie ma on służyć pomocą dzieciom i nieletnim matkom.
Tydzień na świecie
Specjalna komisja włoskiego parlamentu, zajmująca się działalnością wywiadu bloku moskiewskiego na terenie Włoch, na podstawie zgromadzonych dokumentów i zeznań ustaliła, że istnieje uzasadnione podejrzenie, iż decyzję o zamachu na Papieża Jana Pawła II podjęło kierownictwo ZSRR. Wykonanie wyroku wywiad wojskowy GRU zlecił Bułgarom, a wschodnioniemiecka Stasi zajęła się „dezinformacją i zatruciem mediów”, z doskonałym - jak podkreślono - rezultatem. Przewodniczący komisji - senator Paolo Guzzanti publicznie oświadczył, że pomocy w śledztwie odmówił prezydent Rosji Władimir Putin.
Brazylijczyk, luterański pastor Walter Altmann został nowym przewodniczącym Światowej Rady Kościołów.
Amerykański Senat uchwalił ustawę przedłużającą ważność uchwalonej bezpośrednio po ataku na Amerykę 11 września 2001 r. ustawy Patriot Act, mającej wzmocnić obronę kraju przed terroryzmem.
Po 4 latach zachowywania tajemnicy Pentagon opublikował nazwiska i narodowości większości więźniów przetrzymywanych na terenie bazy wojskowej Guantanamo na Kubie. Mimo nakazu sądowego amerykański resort obrony nie zamierza ujawnić nazwisk wszystkich 490 więźniów, z których tylko 10 zostało oficjalnie oskarżonych o przestępstwa.
Grupa kilkudziesięciu gejów zakłóciła 9 marca wystąpienie prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie. Demonstranci wdarli się na salę, gdzie przebywał prezydent, i zmusili organizatorów do przerwania spotkania.
„Unia Europejska potrzebuje nowego partnerstwa z Rosją” - powiedział przewodniczący KE José Manuel Barroso, przedstawiając w Brukseli tzw. zieloną księgę o przyszłości polityki energetycznej UE (zarówno Barroso, jak i komisarz ds. energii Andris Piebalgs zapewniali, że „zielona księga” koresponduje z polskim stanowiskiem w tej kwestii).
Coraz częściej przeprowadzane we Francji badania prenatalne traktowane są jako pretekst do zabijania dzieci poczętych. Eksperci alarmują, że badania prenatalne stały się narzędziem „prawdziwej selekcji dzieci”, ponieważ nie służą już wykryciu anomalii i leczeniu ich, co było ich pierwotnym celem.
Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał ustawę zezwalającą rosyjskim siłom zbrojnym na atakowanie porwanych samolotów i statków, jeśli ustalono by, że terroryści zamierzają zaatakować kluczowe obiekty lub gęsto zaludnione obszary. Na mocy ustawy może zostać zestrzelony nawet porwany przez terrorystów samolot prezydencki z szefem państwa na pokładzie.
Z oficjalną wizytą w Moskwie gościła delegacja Hamasu, który zwyciężył w styczniowych wyborach w Autonomii Palestyńskiej. Wizyta komentowana jest jako gest Kremla mający prowadzić do przełamania międzynarodowej izolacji Hamasu (Rosja usiłuje nakłonić Hamas do uznania państwa Izrael). Tymczasem izraelski minister obrony Szaul Mofaz zapowiedział kontynuację „akcji fizycznej likwidacji palestyńskich terrorystów”, zastrzegając, że celem takiego ataku mogliby stać się liderzy Hamasu, w tym także desygnowany na premiera Autonomii Ismail Hanije.
Białoruska bezpieka pobiła brutalnie Aleksandra Kazulina, jednego z opozycyjnych kandydatów na prezydenta kraju w nadchodzących wyborach. Przeciwko metodom stosowanym przez reżim prezydenta Aleksandra Łukaszenki protestowało w centrum Mińska kilka tysięcy zwolenników opozycji demokratycznej.