Chiny
Ponad 12 mln katolików
Ośrodek Studiów pw. Ducha Świętego w Hongkongu podał najnowsze dane dotyczące Kościoła katolickiego w Chińskiej Republice Ludowej. Wynika z nich, że na koniec października 2005 r. w kraju tym, zamieszkanym przez ok. 1,2 mld ludzi, żyło ponad 12 mln katolików, czyli mniej więcej 1 proc. mieszkańców. Kościół podzielony jest na 138 diecezji, w których w tym czasie było 113 biskupów, w tym 64 „oficjalnych”, tzn. uznanych przez władze, i 39 „podziemnych”, czyli niemających takiego potwierdzenia ze strony rządu ChRL.
Podział na Kościół „oficjalny” lub „otwarty”, a więc uznawany, ale także kontrolowany przez reżim komunistyczny, i „podziemny” lub „nieoficjalny” z rządowego punktu widzenia, przewija się przez cały raport Ośrodka z Hongkongu. Według niego, w tym pierwszym Kościele pracuje obecnie mniej więcej 1,8 tys. księży, w tym 180 określanych jako „starzy” (prawdopodobnie chodzi o kapłanów powyżej 60. roku życia, wyświęconych do czasu „rewolucji kulturalnej” - która miała miejsce w latach 1966-76) i 1620 „młodych”, podczas gdy w „podziemiu” działa odpowiednio 200 „starych” i 900 „młodych” kapłanów, czyli łącznie 1,1 tys. Sióstr zakonnych legalnie działających jest 3,6 tys., a „podziemnych” - 1,2 tys.
Izrael
Instytucje katolickie zadłużone wobec państwa
Reklama
Władze Jerozolimy podały, że Kościoły katolickie - łaciński i wschodnie - oraz podporządkowane im instytucje mają dług wobec miasta w wysokości ok. 65 mln dolarów tytułem zaległych podatków gruntowych i od nieruchomości. Do największych dłużników należą Łaciński Patriarchat Jerozolimy i franciszkańska Kustodia Ziemi Świętej.
Rzecznik zarządu miasta oświadczył, że tylko z uwagi na toczące się obecnie rozmowy między Izraelem a Stolicą Apostolską egzekwowanie długu i bieżące ściąganie podatków zostały zamrożone aż do osiągnięcia porozumienia w tej sprawie.
Delegatura Apostolska i Patriarchat Łaciński uważają, że żądanie tych opłat jest nieuzasadnione. W tej spornej kwestii trwają od kilku lat rokowania między Stolicą Apostolską a Izraelem, które jednak nie przyniosły dotychczas rozstrzygnięć zadowalających obie strony.
Przedstawiciele Kościołów katolickich w Ziemi Świętej powołują się na prawo międzynarodowe, które chroni od podatków instytucje religijne prowadzące działalność charytatywną, oświatową i zdrowotną.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Włochy
„Duch Asyżu”
Obchodzony 1 stycznia Światowy Dzień Pokoju był w szczególny sposób świętowany w Asyżu. Rodzinne miasto św. Franciszka obchodzi w tym roku dwudziestolecie dialogu między religiami, rozpoczętego pamiętnym dniem modlitw o pokój z udziałem Jana Pawła II i przedstawicieli wielkich religii świata 27 października 1986 r.
Uroczystości miały charakter modlitewnego czuwania i refleksji z udziałem przedstawicieli Episkopatu Włoch, władz regionalnych oraz katolickich organizacji pokojowych.
Obok liturgii w Asyżu zorganizowano także konferencję, zwaną okrągłym stołem pokoju. W ramach asyskich uroczystości odsłonięto w pobliżu grobu św. Franciszka tablicę upamiętniającą „ducha Asyżu”, jaki towarzyszył międzyreligijnemu spotkaniu przed dwudziestu laty. Można tam będzie oglądać także rzeźbę zatytułowaną Świetlisty kryształ. Podróż do domu pokoju. Ekspozycja dzieła włoskiego artysty Enzo Ortiego potrwa do 27 października br., czyli do dnia rocznicy Światowego Dnia Modlitw o Pokój w Asyżu.
Filipiny
Nowy katolicki kanał telewizyjny
Reklama
Pierwszego dnia nowego roku ruszył na Filipinach nowy, całodobowy kanał telewizyjny tamtejszego Kościoła katolickiego. Jest on owocem porozumienia zawartego niedawno przez stację satelitarną Dream, Filipińską Konferencję Biskupią i Komisję Episkopatu ds. Środków Społecznego Przekazu. Według źródeł kościelnych, będzie nosił nazwę Kanał Katolicki.
Jezuita, ks. James B. Reuter - sekretarz komisji ds. mediów oświadczył, że „programy nowej stacji będą się skupiać na wartościach ludzkich, zakorzenionych głęboko w sercach wszystkich Filipińczyków, niezależnie od tego, czy są oni katolikami, chrześcijanami innych wyznań, buddystami czy muzułmanami”. Nowy kanał „spróbuje robić to, co udawało się Janowi Pawłowi II, a mianowicie burzyć mury dzielące ludzi, aby zbudować mosty zrozumienia, przyjaźni i miłości oraz sprzyjać jedności narodu i świata”.
Kard. Karl Lehmann zaprzeczył informacjom, jakoby Kościół katolicki w Niemczech miał zamiar zamykać liczne świątynie. W artykule dla czasopisma Glaube und Leben przewodniczący Konferencji Biskupów Niemieckich napisał, że prawie 99 proc. kościołów katolickich w Niemczech będzie w dalszym ciągu służyło potrzebom liturgicznym. Jedynie 1,3 proc. spośród 24 500 kościołów nie będzie używanych dla sprawowania nabożeństw. Wypowiedź kard. Lehmanna jest reakcją na informacje w mediach niemieckich, że Kościół katolicki w tym kraju liczy się z tym, że w ciągu najbliższych 10 lat będzie musiał zamknąć ok. 700 kościołów.
Kard. Karl Lehmann ma blisko 70 lat. Od 21 czerwca jest biskupem diecezji Mainz. Na konsystorzu w 2001 r. został mianowany kardynałem.
USA
Decyzją Federalnego Trybunału Apelacyjnego, tablice z Dziesięciorgiem Przykazań pozostaną na swoim miejscu w trybunałach powiatu Mercer w stanie Kentucky. Zostały tam wystawione w 2001 r. wraz z Deklaracją niepodległości Stanów Zjednoczonych, Deklaracją praw człowieka i innymi dokumentami historycznymi.
Amerykańska Unia Swobód Cywilnych zakwestionowała wystawianie Dekalogu w sądach, powołując się na zagwarantowany amerykańską konstytucją rozdział Kościoła od państwa.
Sędziowie VI Okręgowego Trybunału Apelacyjnego z siedzibą w Cincinnati przyznali jednak rację lokalnym władzom powiatu Mercer. Stwierdzili przy tej okazji, że amerykańska konstytucja nie wymaga usuwania wszelkich śladów przynależności religijnej i własnych tradycji obywateli.
Indonezja
W mieście Palu, w środkowej części indonezyjskiej wyspy Sulawesi (Celebes), 31 grudnia zginęło 8 osób, a około 50 zostało rannych w wyniku zamachu bombowego na bazarze chrześcijańskim.
Przypuszcza się, że sprawcami ataku byli muzułmanie oburzeni jakoby sprzedawaniem na targu wieprzowiny - mięsa zakazanego przez islam. Policja aresztowała mężczyznę podejrzanego o podłożenie ładunku.
Japonia
Shukan Bunshun, jeden z najbardziej cenionych i czytanych tygodników w Japonii, zamieścił artykuł poświęcony rosnącej liczbie ślubów chrześcijańskich, a także - „nieprawdziwym pastorom” (japońskie słowo nise bokushi znaczy dosłownie pastor-oszust), których coraz liczniej zatrudniają hotele i inne instytucje zajmujące się organizacją ślubów.
Według sondaży tygodnika, już ponad 80 proc. wszystkich zawieranych w Japonii ceremonii ślubnych odbywa się w większym lub mniejszym stopniu w „oprawie chrześcijańskiej”. Polega ona m.in. na śpiewaniu powszechnie znanych pieśni religijnych, odczytaniu fragmentu Pisma Świętego, krótkim przemówieniu i modlitwie, które towarzyszą słowom przysięgi i wymianie obrączek. W 2005 r. tego rodzaju ślubów odbyło się ponad 700 tys.
Tydzień na świecie
Esej kard. Josepha Ratzingera na temat encyklik Jana Pawła II znalazł się w najnowszej biografii polskiego Papieża, która ukaże się w serii „Dzieje chrześcijaństwa”, wydawanej przez tygodnik Famiglia Cristiana. O życiu Karola Wojtyły pisze watykanista Corriere della Sera Luigi Accattoli, a o jego charyzmacie - Gian Franco Svidercoschi, autor książki Historia Karola, według której powstał głośny telewizyjny film z Piotrem Adamczykiem w roli głównej.
Włoska prasa nie interesuje się „prawdą Kościoła, a jeszcze mniej pojmuje jego naturę” - uważa La Civilta Cattolica, pismo włoskich Jezuitów, które w pierwszym tegorocznym numerze zajmuje się tematem „Kościół w gazetach”. „Nasze gazety nie wykazują najmniejszej woli poznania tego, czym naprawdę jest Kościół. Powielają bez żadnej weryfikacji przestarzałe komunały, które często okazują się dawnymi uprzedzeniami” - pisze włoski periodyk.
Izrael odmawia ekstradycji do Polski Salomona Morela, oskarżonego o ludobójstwo; Morel pobiera z Polski emeryturę w wysokości 5 tys. zł miesięcznie.
ONZ chce przesłuchać prezydenta Syrii. Syria twierdzi, że nie ma ku temu prawa.
Komunistyczni buntownicy w Nepalu przerwali zawieszenie broni.
Rosja odkręciła z powrotem kurek Ukrainie, by nie blokować gazu dla Europy Zachodniej.
Milczenie Unii Europejskiej w sprawie rosyjskiego szantażu wobec Ukrainy czeskie pismo Lidove Noviny nazwało „nowym Monachium”.
Rząd Francji zniósł stan wyjątkowy, ale w noc sylwestrową znów podpalono kilkaset samochodów (w poprzednich zamieszkach spalono ich łącznie ok. 10 tys.).
Po raz pierwszy zastrajkowali dziennikarze w Chinach - w proteście przeciw zwolnieniu redaktora naczelnego Wiadomości Pekinu.
W Wielkiej Brytanii uchwalono, że homoseksualiści mogą adoptować dzieci.
W Iraku trwają spory wokół ważności wyborów - część Irakijczyków twierdzi, że zostały sfałszowane.
Nowe przewodnictwo w Unii Europejskiej objęła Austria.
Na Ukrainie weszła w życie nowela konstytucyjna, która zmienia system rządów na Ukrainie: z prezydenckiego na parlamentarno-gabinetowy.
W Kosowie rośnie albański terror - donoszą światowe agencje. Albańczycy domagają się niepodległości Kosowa.
W zamachu terrorystycznym w Indonezji zginęło 40 osób - w większości chrześcijanie, którzy coraz częściej stają się ofiarami muzułmanów.
Dokładnie 2050 lat temu, 1 stycznia 45 roku przed Chrystusem, w Cesarstwie Rzymskim wprowadzono kalendarz juliański - uważa pracownik Głównego Obserwatorium Astronomicznego Rosyjskiej Akademii Nauk dr Siergiej Smirnow.
O ogłoszenie we Włoszech natychmiastowej amnestii zaapelowali do władz przedstawiciele tutejszych środowisk kościelnych. Sygnatariusze apelu zwracają uwagę na przeładowanie włoskich więzień, niewydolność zatrudnionego tam personelu. Przysparza to dodatkowych i niepotrzebnych cierpień więźniom oraz godzi w ich ludzką godność.
Katolicka zakonnica - s. Merly Tom Kizhakayil otrzymała nagrodę prezydenta Indii za wybitne osiągnięcia w indywidualnej pracy z osobami niepełnosprawnymi. Od 14 lat prowadzi ona ośrodek dla osób niedosłyszących.
Samochód należący niegdyś do ks. Karola Wojtyły zostanie wystawiony na aukcji w Paryżu. Wyprodukowane w warszawskiej FSO auto marki Warszawa z 1958 r. nadal w dokumentach ma wpisane nazwisko właściciela: „Karol Józef Wojtyła”.