Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ziemia Święta

Mało chrześcijan

W przededniu święta Bożego Narodzenia izraelski Centralny Urząd Statystyczny podał, że mieszka tam 146 tys. chrześcijan. Stanowi to zaledwie 2,1 proc. ogółu mieszkańców tego kraju, których liczba przekroczyła 7 mln.
119 tys. chrześcijan to Arabowie, natomiast 27 tys. to chrześcijanie innych narodowości - przede wszystkim rosyjskiej, przybyli do Izraela w ramach emigracji żydowskiej i pozostający w rodzinach mieszanych. W tej drugiej grupie jest też ok. 5 tys. chrześcijan z Polski i Rumunii.
Należy zaznaczyć, że prawie 2/3 tutejszych wyznawców Chrystusa to prawosławni, podczas gdy wśród katolików największą grupę stanowią melchici, czyli grekokatolicy arabscy. Drugą grupę tworzą rzymskokatolicy.
Według Urzędu Statystycznego, w Izraelu następuje stały spadek odsetka chrześcijan. O ile w 1949 r. (w rok po powstaniu Państwa Izrael) chrześcijan było 2,9 proc., to w 1972 r. już tylko 2,3 proc., a obecnie jeszcze mniej - bo 2,1 proc.
Chrześcijanie żyją głównie w miastach - aż 86 proc. Największym ich skupiskiem jest Nazaret. W Jerozolimie mieszka ok. 10 proc. miejscowych chrześcijan, czyli ponad 14 tys. Stanowią zaledwie 2 proc. mieszkańców Świętego Miasta trzech religii monoteistycznych.
Młodzi chrześcijanie należą do grup najlepiej wykształconych. Dwie trzecie z nich uzyskuje świadectwo maturalne, podczas gdy wśród Żydów odsetek ten wynosi 56 proc. młodzieży, a wśród muzułmanów - tylko 45 proc. młodych.

Kuba

„Kobiety w bieli”

Stowarzyszenie „Kobiety w bieli”, zrzeszające matki bądź żony więźniów politycznych na Kubie, manifestowały podczas Bożego Narodzenia, żądając zwolnienia uwięzionych. Kilkadziesiąt kobiet ubranych na biało przeszło w milczeniu w niedzielę Bożego Narodzenia ulicami miasta, następnie uczestniczyły one we Mszy św. w kościele św. Ryty z Miramar w zachodniej części stolicy Kuby, Hawany.
„Maszerujemy w Boże Narodzenie, aby domagać się uwolnienia więźniów politycznych i aby naród kubański miał przed sobą lepszą przyszłość” - zadeklarowała Laura Pollán w imieniu stowarzyszenia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Sri Lanka

Pomoc katolików

Kard. Cormac Murphy O’Connor przekazał 26 grudnia ub.r. niemal 7 tys. kluczy do prowizorycznych domów przeznaczonych dla ofiar ubiegłorocznej klęski tsunami w Sri Lance. Przewodniczący katolickiego Episkopatu Anglii i Walii uczestniczył w Eucharystii sprawowanej przez metropolitę Kolombo, abp. Oswalda Gomisa, w intencji ofiar ubiegłorocznej katastrofy. Jak zaznaczył kard. O’Connor, tsunami spowodowało w Azji południowo-wschodniej niebywałą falę cierpienia, ale wzbudziło też na całym świecie niespotykaną dotąd wielkoduszność.
Nowe domy są darem brytyjskich katolików. Można je było wybudować dzięki współpracy z cejlońską Caritas. W kraju tym zginęło na skutek tsunami ponad 30 tys. osób, zaś znacznie więcej straciło dach nad głową.

USA

Kolej na Żydów

Skoro Kościół katolicki zrewidował teologiczną ocenę judaizmu, również wspólnota żydowska winna dokonać rewizji swego spojrzenia na Kościół i chrześcijaństwo - uważa rabin Byron Sherwin.
Profesor znanej żydowskiej uczelni Spertus College w Chicago powiedział, że jego współwyznawcy muszą zmienić dotychczasową postawę, w znacznej mierze obronną. Zdaniem rabina, „winna ją zastąpić całościowa pozytywna ocena rzeczywistości duchowej chrześcijaństwa z punktu widzenia judaizmu”. O wypowiedzi rabina Sherwina czytamy w komunikacie opublikowanym po zakończeniu jesiennego spotkania konsultacyjnego delegacji reprezentujących Krajową Radę Synagog oraz Komisję Episkopatu USA ds. Relacji Ekumenicznych i Międzyreligijnych. Był on jednym z jego uczestników.
Konsultacje organizuje się dwa razy do roku. Tym razem odbyła się w Baltimore. Jej współprzewodniczącymi byli: tamtejszy arcybiskup, kardynał William Keeler i rabin Joel Zaiman.

Kard. Paul Shan Kuo-hsi, ordynariusz diecezji

Kaohsiung na Tajwanie, wyraził przekonanie, że w komunistycznych Chinach zapanuje większa wolność religijna, a w niedługim czasie nastąpi znaczący wzrost liczby chrześcijan. Hierarcha podkreślił, że sytuacja Kościoła w Chińskiej Republice Ludowej jest o wiele lepsza niż kiedykolwiek przedtem. „W porównaniu do epoki Mao Tse-tunga obecny rząd jest bardziej otwarty i liberalny. Jeśli ten proces będzie postępował, to już niedługo katolicy w Chinach mogą cieszyć się wolnością oraz pełnym zjednoczeniem z Kościołem powszechnym. Pozwoli to także biskupom z Chin odbywać wizyty ad limina Apostolorum do Watykanu, tak jak to czynią biskupi z całego świata” - powiedział chiński hierarcha.

Reklama

Kard. Shan ma 82 lata. Święcenia kapłańskie przyjął w 1955 r. w Towarzystwie Jezusowym. 25 lat później został biskupem Hwalien na Tajwanie, którą to diecezją kierował przez 11 lat. Od 1991 r. jest biskupem Kaohsiung, a od 1998 r. kardynałem.

Grecja

W internecie zaczęto zbierać podpisy z żądaniem zwrotu chrześcijanom przez władze tureckie prastarej świątyni Hagia Sophia w Stambule. Ten bezcenny zabytek z przełomu V i VI wieku był prawie tysiąc lat katedrą chrześcijańską, po czym - po zdobyciu miasta przez Turków w 1453 r. zamieniono go na meczet, a od 1934 r. obiekt ma charakter muzeum. Obecnie w Grecji uruchomiono stronę o zasięgu międzynarodowym: www.hagiasophiablog.com/mainpage.html, na której można się wpisywać i domagać zwrotu wspaniałej niegdyś świątyni jej pierwotnym właścicielom.
Organizatorzy przedsięwzięcia twierdzą, że należy zebrać co najmniej milion podpisów, aby móc przekazać je do Parlamentu Europejskiego, który będzie musiał rozpatrzyć taką prośbę.

Kenia

Kolejny duchowny zginął z rąk nieznanych sprawców w Kenii. Krótko po odprawieniu Pasterki zastrzelono na ulicach Nairobi 46-letniego salezjanina - ks. Philipa Valayama. Ksiądz był wykładowcą Tangaza College, który jest filią Uniwersytetu Katolickiego Wschodniej Afryki. Zajście miało miejsce zaledwie 200 m od siedziby Młodzieżowego Centrum Edukacyjnego księdza Bosco, a ok. 100 m od komisariatu policji. Pochodzący z Indii ks. Valayam przebywał we Wschodniej Afryce od 1997 r. Lokalna wspólnota salezjańska oraz przedstawiciele innych zakonów uczestniczyli w Eucharystii sprawowanej na miejscu zbrodni.

Włochy

W sztafecie, która niesie znicz olimpijski z Rzymu do Turynu, gdzie 10 lutego rozpoczną się XX zimowe igrzyska olimpijskie, bierze udział także wysoki dostojnik kościelny. 27 grudnia 2005 r. w Cosenzy w Kalabrii na południu Włoch 400 m przebiegł z ogniem spod Olimpu arcybiskup tego miasta 69-letni Salvatore Nunnari. Pochodnię, która wyruszyła 8 grudnia z siedziby prezydenta Włoch na Kwirynale, tego samego dnia na Placu św. Piotra pobłogosławił Benedykt XVI.

Tydzień na świecie

Z wizytą w Moskwie przebywał sekretarz Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących - abp Agostino Marchetto. Był on kolejnym z grupy wysokiej rangi przedstawicieli Stolicy Apostolskiej, którzy w ostatnich tygodniach odwiedzili Rosję.

Amerykański Senat przedłużył ważność uchwalonego po ataku 11 września 2001 r. tzw. Aktu Patriotycznego, czyli ustawy antyterrorystycznej. Będzie ona obowiązywała jeszcze przez 6 miesięcy.

Parlament francuski przyjął znowelizowaną ustawę antyterrorystyczną, która zezwala m.in. na obserwację telewizyjną w środkach transportu, na stacjach, a także na używanie jej w prywatnych obiektach użyteczności publicznej i w obiektach religijnych. Zaostrzono też sankcje karne za akty terroru (tekst noweli został opracowany przez francuskiego ministra spraw wewnętrznych Nicolasa Sarkozy’ego tuż po zamachach w Londynie w lipcu 2005 r.).

W Koszycach stowarzyszenie „Szansa dla niechcianych” otworzyło dziesiąte tzw. gniazdo ocalenia. Są to inkubatory przy szpitalach, do których matka może włożyć niechcianego noworodka. W ciągu 2 lat powstawania „gniazd” na Słowacji uratowano życie 5 noworodkom.

14 dawnych żołnierzy serbskich zostało skazanych przez sąd w Belgradzie na kary do 20 lat więzienia za udział w masakrze cywilów w chorwackim Vukovarze w 1991 r.

Litewski Sąd Najwyższy uniewinnił Rolandasa Paksasa, byłego prezydenta kraju odsuniętego od władzy za zdradę stanu, z ogromnej większości formułowanych przeciw niemu zarzutów.

Rosyjska Duma przyjęła prawo o pozarządowych organizacjach społecznych. Opozycja oskarżyła władze, że za pomocą nowych przepisów Kreml zamierza wziąć w kleszcze ideę budowy społeczeństwa obywatelskiego w Rosji. Nowe prawo znacznie zwiększa kontrolę władz nad niezależnymi organizacjami, dając urzędnikom możliwość daleko idących ingerencji w ich działalność, a nawet jej zablokowania.

W 11. rocznicę wybuchu wojny w Czeczenii pojawiły się nowe dane nt. strat wśród tamtejszej ludności. Wynika z nich, że oficjalne liczby na ten temat zostały znacznie zaniżone (zapewne za sprawą kremlowskiej propagandy). Wyniki opublikowanego niedawno przez jedną z rosyjskich gazet raportu znacznie różnią się od ogólnorosyjskiego spisu, przeprowadzonego w Czeczenii w 2002 r.

Minutą ciszy i modlitwami na całym świecie uczczono ofiary kataklizmu tsunami, jaki nawiedził południowo-wschodnią Azję w 2004 r. W krajach basenu Oceanu Indyjskiego dotkniętych śmiercionośną falą miały miejsce nabożeństwa żałobne, w których uczestniczyły m.in. rodziny i bliscy turystów - ofiar katastrofy. W Indiach, Indonezji, Sri Lance i Tajlandii szefowie państw i rządów oddali hołd zmarłym. Według oficjalnych danych, kataklizm pochłonął ponad 230 tys. ofiar śmiertelnych, z których 2/3 stanowiły kobiety i dzieci, oraz spowodował niewyobrażalne zniszczenia (nieoficjalnie, w opinii przedstawicieli Caritas, liczba ofiar może sięgać nawet 400 tys. zabitych).

Według opublikowanych w Seulu rezultatów śledztwa prowadzonego przez specjalną komisję rządową, koreański naukowiec szarlatan zajmujący się klonowaniem sfałszował wyniki badań laboratoryjnych. W związku z wynikiem śledztwa, południowokoreańskie władze zapowiedziały wstrzymanie finansowania badań nad pozyskiwaniem komórek macierzystych z ludzkich embrionów.

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Belgijski sąd cywilny skazał biskupów

2024-06-28 10:36

[ TEMATY ]

Kościół

Belgia

Episkopat News

Belgijski sąd cywilny ukarał grzywną dwóch biskupów katolickich z powodu odmówienia przez nich kobiecie udziału w programie formacji do diakonatu. Kobieta, Veer Dusauchoit, poprosiła archidiecezję Mechelen-Bruksela o zarejestrowanie się na szkolenie na diakona w czerwcu 2023 r. i ponownie w październiku 2023 r.

Dusauchoit złożyła swoją pierwszą prośbę do kardynała Jozefa De Kesela, a drugą do jego następcy, arcybiskupa Luca Terlindena. Za każdym razem jej prośba o dołączenie do czteroletniego programu formacji przyszłych diakonów została odrzucona. Obaj biskupi będą musieli zapłacić po 1 500 euro - nakazał sąd. Motywuje to tym, że biskupi dopuścili się działań sprzecznych z zasadą równości płci. Nie odniósł się jednak do kwestii faktycznego wyświęcenia Dusauchoit.

CZYTAJ DALEJ

Litwa szykuje się na wojnę?

2024-06-28 12:35

[ TEMATY ]

wojna

Litwa

Adobe Stock, montaż: Anna Wiśnicka

Ministerstwo obrony Litwy uruchomiło w piątek kurs gotowości na dzień X, mający na celu wzmocnienie odporności w społeczeństwie na wypadek wojny. Oczekuje się, że w tym roku weźmie w nim udział około 33 tys. osób, a w przyszłym roku – 50 tys.

Szef resortu obrony Laurynas Kascziunas tłumaczy, że kurs składający się z zajęć teoretycznych i praktycznych jest skierowany do osób, które „chcą zdobyć większą wiedzę na temat zapewnienia osobistego bezpieczeństwa, przetrwania i funkcjonowania w stanie wojny, zaplanowania działań rodziny, zapobieżenia chaosowi”.

CZYTAJ DALEJ

Kardynał O'Malley: nie wystawiać dzieł oskarżonego o przemoc seksualną ks. Rupnika

2024-06-28 21:02

[ TEMATY ]

Watykan

S. Amata CSFN

Szef Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich kard. Sean O’Malley w liście do szefów dykasterii (urzędów Kurii Rzymskiej) poprosił, by nie wystawiano dzieł autorów nadużyć seksualnych. To odniesienie do sprawy wydalonego z zakonu jezuitów Marko Rupnika, którego mozaiki znajdują się w wielu miejscach.

Słoweński ksiądz, który długo mieszkał w Rzymie, został oskarżony przez kilka zakonnic o przemoc seksualną i psychologiczną. Ich zeznania wstrząsnęły opinią publiczną i środowiskami kościelnymi. Papież Franciszek podjął decyzję o przeprowadzeniu jego procesu kanonicznego. Dochodzenie wszczęła Dykasteria Nauki Wiary.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję