Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Litwa

Przeniesienie obrazu

28 września przedstawiciele Kurii Arcybiskupiej w Wilnie przenieśli obraz Miłosierdzia Bożego, namalowany ponad 70 lat temu według wskazówek s. Faustyny Kowalskiej, z polskiego kościoła Świętego Ducha do kościoła Miłosierdzia Bożego.
Obraz Jezu, ufam Tobie namalował wileński malarz Eugeniusz Kazimirowski w 1934 r. według dokładnych wskazówek samej s. Faustyny. Po raz pierwszy wystawiono go rok później w kaplicy Ostrobramskiej. Następnie przez lata obraz wędrował po kościołach Wileńszczyzny, bez stałego miejsca. W roku 1986, staraniem pracujących wówczas w Wilnie księży: obecnego metropolity w Moskwie - abp. Tadeusza Kondrusiewicza i biskupa grodzieńskiego Aleksandra Kaszkiewicza, obraz zawieszono w bocznym ołtarzu głównej nawy kościoła Świętego Ducha. Od tamtego czasu, a zwłaszcza po beatyfikacji i kanonizacji s. Faustyny (w latach 1992 i 2000), na Litwie, a głównie w Wilnie, szerzy się kult Miłosierdzia Bożego.

Szwajcaria

500-lecie Gwardii Szwajcarskiej

Defilada kilku byłych i obecnych kompanii Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej przed członkami rządu federalnego Szwajcarii zapoczątkowała w Lucernie obchody pięćsetlecia tej formacji. W ten sposób uczczono rocznicę pierwszego werbunku gwardzistów w roku 1505.
Minister sprawiedliwości i policji Szwajcarii Christoph Blocher w przemówieniu podkreślił, że gwardia papieska jest przykładem dla całego kraju, ponieważ uosabia wartości ważne nie tylko dla katolików oraz wolę ich obrony. Na zakończenie uroczystości naczelny dowódca szwajcarskich sił zbrojnych - gen. Christophe Keckeis odsłonił tablicę upamiętniającą pięćsetlecie służby gwardzistów przy papieżu.
Obchody rocznicowe będą trwać przez kilka najbliższych miesięcy i mają na celu m.in. zainteresowanie młodych Szwajcarów służbą w papieskiej armii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

USA

Kaplica Bożego Miłosierdzia

Uroczystość poświęcenia nowej kaplicy Miłosierdzia Bożego odbyła się 25 września br. w parafii św. Konstancji w Chicago. Kaplica ma upamiętniać pontyfikat Papieża Polaka. Powstała dzięki ofiarności zarządu Szkoły im. św. Maksymiliana Kolbego, działającej przy parafii, oraz pojedynczych ofiarodawców. Eucharystię, podczas której poświęcono kaplicę, odprawił abp Szczepan Wesoły wraz z bp. Tadeuszem Jakubowskim z Chicago. Przy okazji poświęcono także tablicę poświęconą pontyfikatowi sługi Bożego Jana Pawła II.
Jeden z trzech znajdujących się w nowej kaplicy obrazów - Matki Bożej Częstochowskiej poświęcił Jan Paweł II w ostatnich dniach swego życia. Obok umieszczone są wizerunki Jezusa Miłosiernego i św. s. Faustyny. W kaplicy znajdują się również relikwie Świętej.

Reklama

Jan Jaworski

Włochy

Sędzia przed sądem

Sędzia, który nie chciał pracować w sali, w której wisi krzyż, odpowie za uchylanie się od swoich obowiązków. Luigi Tosti z Camerino w środkowych Włoszech od 9 maja protestuje przeciwko obecności symboli religijnych w aulach sądowych. Jego sprawę przełożeni skierowali do sądu, który wyznaczył pierwszą rozprawę na 18 listopada.
Tosti oświadczył, że nawet w roli oskarżonego nie wejdzie do auli, w której wisi krzyż, i ponownie zaapelował o zdjęcie go ze ściany. „Jeśli tego nie zrobią, nie stawię się na rozprawę” - powiedział włoski prawnik.

Ukraina

Uroczystości w Łucku

15. rocznicę odprawienia pierwszej Mszy św. w katedralnej kaplicy obchodziła diecezja łucka. Rocznicową Mszę św. 23 września sprawował bp Marcjan Trofimiak. W uroczystości wzięli również udział przedstawiciele miejscowych władz.
W homilii bp Trofimiak przypomniał trudne czasy, kiedy to władza komunistyczna próbowała zlikwidować kościoły i wykreślić wiarę z życia ludzi. Wspominał, jak wraz z ks. Antonim Andruszczyszynem odprawiali Msze św. na schodach zamkniętych świątyń. Podkreślił, że odrodzenie Kościoła dokonało się dzięki wytrwałości i wierze przechowywanej w sercu.
Łucka katedra św. Piotra i Pawła w okresie komunizmu zamieniona została w muzeum ateizmu. Pierwszą Mszę św. w odzyskanej katedrze odprawiono 23 września 1990 r., muzeum ateizmu było wtedy jeszcze czynne. Jak wspomina ks. Jan Zając, w miejscu ołtarza znajdowała się betonowa kopuła z panoramą kosmosu i modelami sputników. Obok kaplicy stały dwumetrowe figury małp obrazujących teorię ewolucji.
W Mszy św. uczestniczyli: proboszcz katedry - ks. Jan Buras, jej pierwszy proboszcz - ks. Ludwik Kamilewski, celebrans Mszy św. sprzed 15 lat, - ks. Antoni Andruszczyszyn oraz ks. Jan Zając.

Reklama

Mieczysław Malinowski

Ludzie

Kard. Georges Cottier: „Myślę, że Papież nie zamyka swych drzwi. Jest on człowiekiem dialogu i kiedy ktoś prosi o dialog, odpowiada przychylnie. Hans Küng i bp Bernard Fellay to postacie znajdujące się w kryzysie i widzimy, że godząc się na dialog z nimi, Ojciec Święty pragnie uczynić wszystko, by przywrócić jedność z nimi” - powiedział kard. Cottier, komentując ostatnie spotkania Ojca Świętego, które wywołały żywe zainteresowanie w świecie. „Jeśli rozmawiamy, to znaczy, iż myślimy, że między obu stronami może dojść do zbliżenia, można będzie rozwiać nieporozumienia, ale też zmusić drugiego do refleksji. Kościół katolicki, właśnie dlatego, że jest powszechny, uważa, że w każdym człowieku, do jakiejkolwiek należy kultury, są zalążki dobra oraz dążenie do sprawiedliwości i pokoju” - powiedział Teolog Domu Papieskiego.

Kard. Georges Cottier urodził się w 1922 r. w Szwajcarii. Od 54 lat jest księdzem w Zakonie Dominikanów. W 2003 r. został biskupem i kardynałem.

USA

Większość obywateli Stanów Zjednoczonych opowiada się za życiem, jest przeciwna przerywaniu ciąży i odrzuca projekt złagodzenia prawa aborcyjnego. Świadczą o tym badania opinii publicznej przeprowadzone w tym kraju w ciągu ostatnich dwóch lat. Według Instytutu „International Communication Research”, w maju br. 52 proc. Amerykanów było przeciw aborcji, podczas gdy 36 proc. było jej zwolennikami.
Inna ankieta, przeprowadzona w kwietniu br. przez organizację „Woman Trend”, przyniosła jeszcze wyższy wskaźnik: 62 proc. Amerykanów określiło siebie jako obrońcy życia.

Reklama

Brazylia

Niespotykaną formę protestu rozpoczął 26 września br. bp Luiz Flávio Cappio. Ordynariusz diecezji Barra podjął strajk głodowy jako formę sprzeciwu przeciw rządowemu projektowi, który zakłada skanalizowanie części zasobów wodnych rzeki Świętego Franciszka. Realizacja projektu naruszy równowagę ekologiczną w całym regionie oraz spowoduje nieodwracalne skutki klimatyczne. „Broniąc rzeki, bronię życia i przyszłości milionów mieszkańców, dla których woda jest źródłem życia” - oznajmił biskup.

Wietnam

Po raz pierwszy rząd wietnamski przyznał wyższemu seminarium duchownemu w kraju prawo przyjmowania kandydatów do kapłaństwa co roku, zamiast - jak to było dotychczas - raz na dwa lata. „Seminarium św. Józefa w Hanoi będzie mogło już od tego roku przyjmować chętnych. Jest to dobra wiadomość dla ośmiu diecezji północnych, którym brakuje księży” - powiedział arcybiskup stolicy Joseph Ngó Quang Kiét. „Przyjmiemy tylko ok. 50 kandydatów, gdyż na tyle pozwalają warunki lokalowe” - wyjaśnił hierarcha. Dodał, że w seminarium przebywa obecnie 162 słuchaczy i nie ma już żadnych wolnych pomieszczeń.

Tydzień na świecie

Huragan „Rita”, który przeszedł nad południowymi stanami USA, na szczęście okazał się mniej groźny, niż się spodziewano. Tym razem większość mieszkańców zagrożonych terenów zdążyła się ewakuować, ale woda kolejny raz wdarła się do jednej z dzielnic zrujnowanego przez huragan „Katrina” Nowego Orleanu.

Międzynarodowa Niezależna Komisja Rozbrojeniowa poinformowała, że Irlandzka Armia Republikańska przeprowadziła pełne rozbrojenie.

Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której opowiedział się za podjęciem 3 października br. negocjacji w sprawie przyjęcia Turcji do UE, ale ostrzegł, że brak uznania Cypru przez Ankarę może prowadzić do zawieszenia negocjacji.

Parlament Europejski przyjął także rezolucję potępiającą ataki białoruskiego reżimu Aleksandra Łukaszenki na działaczy mniejszości narodowych, w tym polskiej, którzy próbują otwarcie krytykować białoruskiego prezydenta. Eurodeputowani wezwali KE i Radę UE do „wsparcia demokratycznie wybranego zarządu Związku Polaków na Białorusi oraz wyłonionych w demokratycznych wyborach organów innych organizacji pozarządowych, które są poddawane represjom ze strony reżimu Łukaszenki”.

Premier rządu Francji ogłosił na dorocznej konferencji nt. rodziny wprowadzenie w kraju reformy ustanowionej celem zachęcania pracujących kobiet do wielodzietności. Ustawa przewiduje m.in., że francuskie rodziny, w których urodzi się trzecie dziecko, od 1 lipca przyszłego roku będą mogły korzystać przez rok ze specjalnego urlopu macierzyńskiego, podczas którego otrzymywać będą zasiłek w wysokości 750 euro miesięcznie.

Kreml uznał Jurija Jechanurowa, nowego premiera Ukrainy, za „swojego człowieka”; swą pierwszą zagraniczną wizytę złoży on właśnie w Moskwie. Tymczasem Rosja zawarła umowę z Uzbekistanem o tranzycie rosyjskiego gazu przez terytorium tego kraju. Uniemożliwi to Ukrainie zwiększenie dostaw gazu z Turkmenistanu, co zapewniłoby jej energetyczną niezależność od Rosji.

Rosyjska prokuratura anulowała międzynarodowy list gończy za byłą premier Ukrainy Julią Tymoszenko, której zarzuca „korumpowanie urzędników w Moskwie”. Naczelna prokuratura wojskowa Rosji wyjaśniła, że decyzja o unieważnieniu wydanego przed rokiem listu gończego zapadła, ponieważ Tymoszenko złożyła konieczne wyjaśnienia i zgodziła się dobrowolnie stawić w przyszłości na przesłuchanie.

Po raz pierwszy od ponad 30 lat w Afganistanie zorganizowano wybory parlamentarne (do Zgromadzenia Narodowego, a także do rad regionalnych). Głosowanie przebiegało spokojnie, wyniki będą znane za kilka tygodni.

Komunistyczny rząd Chin zapowiedział wprowadzenie nowych przepisów zmierzających do większego kontrolowania wiadomości ukazujących się w internecie - w celu „ochrony interesów państwa i interesu publicznego”. Chodzi o materiały „krytykujące politykę państwa wobec religii, głoszenie nauk religijnych lub rozpowszechnianie zabobonów”. Już obecnie władze uważnie śledzą środki przekazu i stosują najnowszą technologię do cenzurowania artykułów pojawiających się w internecie.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy zgodził się na umorzenie 40 mld dol. długów 18 najbiedniejszym krajom świata.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

2024-05-01 12:21

[ TEMATY ]

ks. Krzysztof Nykiel

Bożena Sztajner/Niedziela

Ojciec Święty mianował księdza prałata Krzysztofa Józefa Nykiela, Regensa Penitencjarii Apostolskiej, biskupem tytularnym Velia - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Ks. biskup-nominat Krzysztof Józef Nykiel urodził się w Osjakowie 28 lutego 1965 r. W 1984 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. W 1990 r. przyjął święcenia kapłańskie i należy do duchowieństwa archidiecezji łódzkiej. W roku 2001 uzyskał doktorat z prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. W latach 1995-2002 pracował w Papieskiej Radzie ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. 1 lipca 2002 podjął pracę w Kongregacji Nauki Wiary. Od 18 grudnia 2009 był zastępcą sekretarza Międzynarodowej Komisji Badającej sprawę autentyczności objawień w Medjugorie. 26 czerwca 2012 roku papież Benedykt XVI mianował go regensem Penitencjarii Apostolskiej.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: nie było żadnych wątpliwości, kto powinien otrzymać awans generalski

2024-05-03 09:32

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

WOT

PAP/Paweł Supernak

Nie było żadnych wątpliwości, kto powinien otrzymać awans generalski, kto powinien zostać mianowany na te najważniejsze stanowiska dowódcze w wojsku polskim - podkreślił prezydent Andrzej Duda w swoim wystąpieniu po wręczeniu nominacji na stanowisko dowódcy generalnego RSZ i na stanowisko dowódcy WOT.

Prezydent Andrzej Duda wręczył w piątek akty mianowania gen. broni Markowi Sokołowskiemu na stanowisko dowódcy generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i gen. bryg. Krzysztofowi Stańczykowi na stanowisko dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej.

CZYTAJ DALEJ

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna

2024-05-03 13:28

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

abp Tadeusz Wojda SAC

Karol Porwich/Niedziela

O tym, że chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna mówił na Jasnej Górze abp Tadeusz Wojda. Przewodniczący Episkopatu Polski, który przewodniczył Sumie odpustowej ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski apelował, by stawać w obronie „suwerenności naszego sumienia, naszego myślenia oraz wolności w wyznawaniu wiary, w obronie wartości płynących z Ewangelii i naszej chrześcijańskiej tradycji”. Przypomniał, że „życie ludzkie ma niepowtarzalną wartość i że nikomu nie wolno go unicestwiać, nawet jeśli jest ono niedoskonałe”.

W kazaniu abp Wojda, przywołując obranie Matki Chrystusa za Królową narodu polskiego na przestrzeni naszej historii, od króla Jana Kazimierza do św. Jana Pawła II i nas współczesnych, podkreślił że nasze wielowiekowe złączenie z Maryją nie ogranicza się jedynie do wymiaru historycznego a jego wymowa jest znacznie głębsza i „mówi o więzi miedzy Królową i Jej poddanymi, miedzy Matką a Jej dziećmi”. Wskazał, że dla nas „doświadczających słabości, niemocy, kryzysów duchowych i ludzkich, Maryja jest prawdziwym wzorem wiary, mamy więc prawo i potrzebę przybywania do Niej”.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję