Film, który zrealizowali Włosi na potrzeby telewizji, składa się z dwóch odcinków: pierwszy - opowiada o dzieciństwie i młodości Karola Wojtyły, drugi - o jego kapłaństwie, aż do wyboru na papieża.
Z powodu ogromnego zainteresowania w Polsce zdecydowano się na połączenie dwóch odcinków i pokazywanie prawie trzygodzinnego filmu w kinach. Od czerwca br. obejrzało go 1,5 mln Polaków.
W polskiej telewizji film można będzie zobaczyć w TVN 16 października - w dniu rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na Następcę św. Piotra. Wcześniej jednak, bo 16 września, w sprzedaży dostępne będą kasety wideo z pełną, nieokrojoną wersją (w kinach pokazywano film ze skrótami).
W rozprowadzanie kaset wideo włączyły się Wydawnictwo Edycja Świętego Pawła oraz Katolicka Agencja Informacyjna. Od 1 września proboszczowie mogą zbierać zamówienia od swoich parafian i składać je w Wydawnictwie lub w KAI. Kasety będzie można także zamówić na stronie internetowej: www.ekai.pl.
Wydawcą kaset jest Universal Pictures Polska. Przygotowuje on niespodziankę dla widzów - od 11 października w sprzedaży dostępna będzie ekskluzywna, dwupłytowa wersja filmu na DVD. Na jednej płycie znajdzie się sam film, na drugiej obejrzeć można będzie galerię zdjęć z planu filmowego, sceny, które zostały usunięte z filmu, przemówienie Jana Pawła II po wyborze na Stolicę Piotrową w 1978 r. oraz wywiad z Piotrem Adamczykiem - odtwórcą głównej roli. Liczba sprzedawanych egzemplarzy będzie ograniczona.
Obsada filmu Karol jest międzynarodowa. Zatrudniono aktorów m.in. z Włoch, Polski, Kanady, Hiszpanii i Niemiec. Oprócz Piotra Adamczyka zagrali również inni znani polscy aktorzy: Olgierd Łukaszewicz, Kinga Preis, Mateusz Damięcki, Grażyna Szapołowska. Reżyserem jest Giacomo Battiato.
Film w całości nakręcono w Polsce. Zdjęcia realizowane były w Krakowie i jego okolicach. Ekipa pracowała m.in. w Pieninach, w Ojcowskim Parku Narodowym, na Uniwersytecie Jagiellońskim, w kombinacie Nowa Huta oraz w bazylice Mariackiej, katedrze na Wawelu, na cmentarzu Rakowickim, w Domu Arcybiskupów Krakowskich i na Skałce.
Zdjęcia wykonał Gianni Mammolotti, a scenografię zaprojektował Janusz Sosnowski. Muzykę do filmu skomponował włoski mistrz muzyki filmowej - słynny Ennio Moricone.
Jako pierwsi film obejrzeli Włosi 18 kwietnia. Nadała go telewizja komercyjna Canale 5. Przyciągnął on 44 proc. widowni telewizyjnej. Film, na specjalnym pokazie, obejrzał także Papież Benedykt XVI.
We Włoszech rozpoczynają się już zdjęcia do drugiej części. Film będzie prawdopodobnie nosił tytuł: Historia papieża, który pozostał człowiekiem.
Pomóż w rozwoju naszego portalu