Pogrzeb śp. Filipa Adwenta
„Serca płaczą w bólu, a rozum pyta, dlaczego tak się stało, że w ciągu jednego tygodnia po raz drugi stajemy tu, w kościele św. Anny w Grodzisku Mazowieckim, i na wieczny odpoczynek odprowadzamy już czwartą osobę z tej samej szlachetnej i wspaniałej rodziny Państwa Adwentów. W ubiegły piątek żegnaliśmy dobrego ojca pana Filipa i jego umiłowaną córkę, 19-letnią Marysię, a dziś żegnamy jego ukochaną matkę i jego samego - pana posła Filipa Adwenta. Dlaczego tak nagła śmierć wyrwała ich spośród nas? Z serc przepełnionych wielkim bólem wydobywamy słowa współczucia i wszyscy, tak licznie tu zgromadzeni, kierujemy je do jego żony, syna oraz córki. Dodajemy, córki cudownie ocalonej z wypadku. Głęboko Wam, Kochani, współczujemy i zapewniamy, że jesteśmy i będziemy z Wami. Otaczamy Was żarliwą modlitwą i miłością, wdzięczną za dar życia nieodżałowanej pamięci męża i ojca, wielkiego Polaka i katolika śp. Filipa”. Te słowa wypowiedział bp Edward Frankowski 30 czerwca br. w kościele św. Anny w Grodzisku Mazowieckim podczas Mszy św. pogrzebowej za śp. dr. Filipa Adwenta - deputowanego do Parlamentu Europejskiego i jego matki. Zginęli oni w wyniku wypadku drogowego.
Świątynia w Licheniu bazyliką mniejszą
Sanktuarium w Licheniu k. Konina otrzymało 2 lipca tytuł bazyliki mniejszej. Odtąd ten dzień będzie obchodziło uroczystość Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej. W uroczystej Sumie odpustowej, której przewodniczył metropolita warmiński - abp Edmund Piszcz, licznie uczestniczyli polscy biskupi.
Biskup łowicki Andrzej Dziuba zwrócił w homilii uwagę, że nadanie świątyni tytułu bazyliki mniejszej oznacza, że tym samym weszła ona do grona tak wyjątkowych kościołów, jak np. kolegiata w Kruszwicy, prymasowska bazylika w Gnieźnie czy katedra we Fromborku.
Świątynia licheńska jest 101. bazyliką mniejszą w Polsce i drugą w diecezji włocławskiej - tytuł taki nosi katedra we Włocławku.
Odezwa Akcji Katolickiej w sprawie wyborów
Do Członków Stowarzyszenia, Sióstr i Braci w wierze oraz wszystkich ludzi dobrej woli
Stajemy po raz kolejny wobec ogromnego wyzwania, jakie stawia przed nami demokracja. Ustrój ten umożliwia wszystkim obywatelom udział w sprawowaniu władzy i w odpowiedzialności za naród, państwo i społeczeństwo.
Zbliżające się wybory parlamentarne i prezydenckie będą więc kolejnym sprawdzianem naszej odpowiedzialności za dalsze losy naszej Ojczyzny. Już nieraz potrafiliśmy udowodnić, że umiemy się zjednoczyć w trosce o dobro wspólne narodu. Wybierzmy zatem - zgodnie z chrześcijańskim sumieniem - ludzi uczciwych i kompetentnych, którzy dobro społeczne stawiają ponad własne interesy i korzyści. Niech będą to osoby wierne wartościom chrześcijańskim oraz kompetentne, posiadające znajomość instytucji życia publicznego i otwarte na dialog. Takich ludzi znajdziemy również w Akcji Katolickiej, stowarzyszeniach i ruchach kościelnych.
Nie dajmy się zwieść fałszywym twierdzeniom, że nie mamy wpływu na losy państwa. Katolik świecki nie może być obojętny wobec tak wielkiego wyzwania, jakim są wybory. Wydarzenie to bowiem ma doniosłe znaczenie nie tylko w wymiarze politycznym, społecznym i gospodarczym, ale i moralnym. Trzeba stale pamiętać słowa Ojca Świętego Jana Pawła II, które wypowiedział 9 czerwca 1991 r. w Warszawie: „Ustawicznie zdajemy egzamin z naszego człowieczeństwa i z naszego chrześcijaństwa, z naszej polskości i z naszej europejskości (...); egzamin z naszej wolności jest przed nami”.
Zaangażowanie w odnowę porządku doczesnego jest obowiązkiem ludzi świeckich: „Inicjatywa chrześcijan świeckich - czytamy w Katechizmie Kościoła Katolickiego - jest szczególnie konieczna, gdy chodzi o odkrywanie i poszukiwanie sposobów, by rzeczywistości społeczne, polityczne i ekonomiczne przeniknąć wymaganiami nauki i życia chrześcijańskiego. Taka inicjatywa jest zwyczajnym elementem życia Kościoła” (KKK, 899).
Udział w wyborach jest obowiązkiem każdego obywatela, zaś dla katolików stanowi powinność wynikającą z ich chrześcijańskiego powołania i ewangelizacyjnej misji w świecie. Nasze polskie doświadczenie potwierdza tezę, że ten, kto nie bierze udziału w wyborach, nie liczy się w życiu społecznym, a ujemne skutki jego obojętności dotykają całe społeczeństwo.
W ustroju, gdzie charakter władzy i prawo zależą od wybranych przedstawicieli, mamy szczególny obowiązek czynnego uczestniczenia w wyborach. Od tego zależy kształt przyszłego państwa i prawa.
Jesteśmy przeciw legalizacji aborcji, eutanazji i związków homoseksualnych, które dyskryminują rodzinę oraz preferują antykatolicki model życia małżeńskiego i rodzinnego. Wybierzmy więc takich ludzi, którzy będą gwarantem prawości i uczciwości w społeczeństwie, którzy przez ustanawiane prawa będą bronić każdego życia, od chwili jego poczęcia aż do naturalnej śmierci, i promować katolicki model małżeństwa i rodziny, którzy postawią skuteczną tamę demoralizacji, zwłaszcza młodego pokolenia Polaków, i laicyzacji życia.
W obliczu zbliżających się wyborów otwórzmy nasze serca na działanie Ducha Świętego, który jest „światłością sumień”. Szukajmy mądrości w Piśmie Świętym i w nauczaniu Kościoła. Niech światło od Boga wypraszają nam Najświętsza Maryja Panna Królowa Polski oraz św. Wojciech Biskup-Męczennik - patronowie Akcji Katolickiej w Polsce.
W imieniu Akcji Katolickiej w Polsce -
Bp Mariusz Leszczyński - Krajowy Asystent Kościelny
Halina Szydełko - Prezes Zarządu Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej
Tydzień w Polsce
Parlament Europejski uczcił minutą ciszy tragicznie zmarłego polskiego eurodeputowanego z LPR Filipa Adwenta. Szef PE Joseph Borrell powiedział m.in., że zmarły był bardzo zaangażowany w niesienie pomocy ludziom biednym w Polsce, przekazał także wyrazy współczucia bliskim i rodzinie polskiego posła.
Brytyjski rząd przyznał oficjalnie, że wkład polskiego wywiadu w ostateczne zwycięstwo aliantów nad hitlerowskimi Niemcami jest niezaprzeczalny. W Londynie, w obecności szefów dyplomacji Wielkiej Brytanii i Polski, zaprezentowano liczący prawie 600 stron raport powołanej w 2000 r. (m.in. z inicjatywy Jana Nowaka-Jeziorańskiego) Angielsko-Polskiej Komisji Historycznej. Obserwatorzy twierdzą jednak, że z prawdą historyczną trudno będzie przebić się do zbiorowej świadomości społeczeństw zachodnich, które swoją wiedzę o II wojny światowej czerpią głównie z sensacyjnej literatury i hollywoodzkich filmów.
Białoruska milicja zatrzymała w Grodnie 5 działaczy Związku Polaków na Białorusi, którzy wzięli udział w pikiecie pod urzędem miejskim - w proteście przeciw przejęciu przez władze jedynej na Białorusi gazety polskiej Głos znad Niemna. Dziennikarzowi gazety Andrzejowi Poczobutowi sąd w Grodnie wymierzył karę ponad 5 mln rubli (ok. 2,5 tys. dol.).
Na zaproszenie Caritas, w Polsce przebywały na 2-tygodniowych wakacjach dzieci z Biesłanu oraz ich wychowawcy, którzy ucierpieli podczas ataku terrorystycznego na szkołę we wrześniu 2004 r.
W Gdyni odbył się VII Szczyt Gospodarczy Polska-Ukraina, w którym wzięli udział prezydenci Aleksander Kwaśniewski i Wiktor Juszczenko. Podczas szczytu podpisano umowę sprzedaży 20% akcji FSO ukraińskiej firmie AwtoZAZ oraz sfinalizowano negocjacje dotyczące sprzedaży Huty Częstochowa Związkowi Przemysłowemu Donbasu.
Ruch Obywatelski Polski Śląsk uznał, że wypowiedź lidera Pruskiego Powiernictwa Rudiego Pawelki na ostatnim zjeździe ziomkostwa Ślązaków w Norymberdze jest niedopuszczalną próbą ingerencji w wewnętrzne sprawy Polski, znieważającą polskie władze i kwestionującą wyroki niezawisłych sądów. Pawelka powiedział tam m.in., że Polska nie jest państwem prawa, ponieważ orzecznictwo polskich sądów w sprawach majątkowych dyskryminuje niemiecką mniejszość oraz niemieckich przesiedleńców.
Senatorowie przegłosowali projekt ustawy ustanawiający 16 października Dniem Jana Pawła II. Projekt zgłosiła niecodzienna koalicja senatorów SLD-UP, LPR i Samoobrony. Projekt Senatu rozpatrzy teraz Sejm.
Senat przyjął ustawę o szkolnictwie wyższym, na którą uczelnie czekały prawie 15 lat: nie będzie lustracji na uczelniach, profesorzy - bez zgody rektora - będą mogli dorabiać tylko na jednym dodatkowym etacie, podział studiów na licencjackie, magisterskie i doktoranckie ma być powszechnie obowiązujący. Dokument czeka już tylko na podpis prezydenta.
Pomóż w rozwoju naszego portalu