Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Modlitwa „Anioł Pański”

Udział w niedzielnej Mszy św. to radość, a nie ciężar!

12 czerwca w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański Benedykt XVI nawiązał do trwającego Roku Eucharystii. Ojciec Święty powiedział: „Trwa Rok Eucharystii, ogłoszony przez umiłowanego Papieża Jana Pawła II dla coraz większego rozbudzania w świadomości wierzących podziwu dla tego wielkiego sakramentu. W tym szczególnym czasie eucharystycznym jednym z powracających tematów jest niedziela, dzień Pański, temat, który był także w centrum uwagi niedawnego włoskiego Kongresu Eucharystycznego w Bari. W czasie kończącej go Mszy św. ja również podkreśliłem, że udział w niedzielnej Mszy św. powinien być odbierany przez chrześcijan nie jako nakaz czy ciężar, lecz jako pragnienie i radość. Zgromadzenie się wraz z braćmi, wysłuchanie Słowa Bożego i karmienie się Chrystusem ofiarowanym za nas, jest przeżyciem nadającym sens życiu i napełniającym serca pokojem. My, chrześcijanie, nie możemy żyć bez niedzieli.
Dlatego rodzice są powołani, aby umożliwić swoim dzieciom odkrycie wartości i ważności odpowiedzi na zaproszenie Chrystusa, który zwołuje na niedzielną Mszę św. całą rodzinę chrześcijańską. Wyjątkowo znaczącym etapem na tej drodze wychowania jest Pierwsza Komunia św., prawdziwe święto dla wspólnoty parafialnej, która po raz pierwszy przyjmuje swe najmniejsze dzieci na Uczcie Pańskiej. Dla podkreślenia wagi tego wydarzenia dla rodziny i parafii, 15 października tego roku, jeśli Bóg pozwoli, odbędzie się w Watykanie specjalne spotkanie katechetyczne z dziećmi, zwłaszcza z Rzymu i regionu Lacjum, które w tym roku przystąpiły do Pierwszej Komunii. Ten radosny zlot zbiegnie się niemal z zakończeniem Roku Eucharystii, gdy obradować będzie Zwyczajne Zgromadzenie Synodu Biskupów, poświęcone tajemnicy eucharystycznej. Będzie to dobra i piękna okazja, aby przypomnieć o zasadniczej roli, jaką sakrament Eucharystii odgrywa w formacji i duchowym wzroście dzieci.
Zawierzam już teraz to spotkanie Maryi Pannie, aby nauczyła nas miłować coraz bardziej Jezusa, w stałym rozważaniu Jego Słowa i w wielbieniu Jego eucharystycznej obecności, i aby pomogła w odkryciu przez młode pokolenia «bezcennej perły» Eucharystii, nadającej życiu prawdziwy i pełny sens”.

Reklama

Audiencja Generalna

Papież o III Kongresie Eucharystycznym w POLSCE

Owocnego spotkania z Chrystusem i odnowy serc podczas Krajowego Kongresu Eucharystycznego życzył Benedykt XVI Polakom podczas audiencji generalnej 15 czerwca w Watykanie. Papież rozważał Psalm 123 (122). Mimo deszczowej pogody na Placu św. Piotra zebrało się 32 tys. pielgrzymów z całego świata.
Zwracając się do pielgrzymów z Polski powiedział: „Witam serdecznie pielgrzymów z Polski. Wiem, że za kilka dni w Warszawie będzie Wasz Krajowy Kongres Eucharystyczny. Życzę wszystkim owocnego spotkania z Chrystusem i odnowy serc. Niech Bóg Wam błogosławi”.
Przed audiencją Papież tradycyjnie przejechał otwartym samochodem między sektorami entuzjastycznie witany przez zgromadzonych. Wśród pielgrzymów było m.in. 600 marynarzy Włoskiej Marynarki Wojennej, skauci, członkowie Akcji Katolickiej. Papieską katechezę poprzedziło odśpiewanie rozważanego Psalmu 123 (122).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Biskupi z południa Afryki z wizytą „ad limina”

Troskę o losy chorych na AIDS i ich rodzin wyraził 10 czerwca Benedykt XVI podczas audiencji dla biskupów pięciu krajów z Południa Afryki, kończących wizytę ad limina Apostolorum. „Wielkie zaniepokojenie wywołuje fakt, że tkanka afrykańskiego życia, jego źródło nadziei i stabilności, zagrożona jest przez rozwody, aborcje, prostytucję, handel ludźmi i mentalność antykoncepcyjną, które przyczyniają się do upadku moralności seksualnej” - powiedział Papież.
„Podzielam Wasz niepokój o spustoszenie spowodowane przez AIDS i pokrewne choroby, modlę się szczególnie za wdowy, sieroty, młode matki i tych wszystkich, których życie zrujnowała ta okrutna epidemia” - dodał. Zaznaczył, że odbija się ona ujemnie także na „gospodarczej i społecznej stabilności kontynentu”.
Papież wspomniał o potrzebie świętych kapłanów w Afryce, mimo iż katolicy są tam w zdecydowanej mniejszości. „Świat pełen pokus potrzebuje kapłanów całkowicie oddanych swemu posłannictwu” - powiedział Benedykt XVI.

Reklama

Szata liturgiczna Jana Pawła II wystawiona w Mediolanie

Tylko przez kilka godzin, dokładnie od 11.30 do 14.00, można było obejrzeć w poniedziałek 13 czerwca w Mediolanie szatę liturgiczną, którą miał na sobie Jan Paweł II, otwierając drzwi święte Wielkiego Jubileuszu Roku 2000. Było to w noc wigilijną Bożego Narodzenia 1999 r.
Unikatowa kapa, przygotowana w słynnym włoskim ośrodku włókiennictwa w Prato w Toskanii, wystawiona została w mediolańskim hotelu „Four Seasons”. „To jedna z najcenniejszych rzeczy, jakie wykonaliśmy w Prato od XII wieku” - uważa jeden z autorów szaty. Jego zdaniem, ze względu zarówno na osobę, która ją nosiła, jak i okazję, na którą ją zamówiono, wyrób ten jest bezcenny.
Zaprojektowanie i wykonanie kapy zajęło ponad dwa miesiące. Deseń materiału wzorowany jest na dziełach bł. Fra Angelico, w których przeważają kolory niebieski, czerwony i złoty. Watykan przed złożeniem zamówienia kontaktował się z innymi producentami tkanin na całym świecie.

Zachęta do dawania chrześcijańskiego świadectwa

Do dawania chrześcijańskiego świadectwa w dzisiejszym świecie zachęcił Benedykt XVI pielgrzymów z Werony, którzy przybyli do Watykanu 4 czerwca, na zakończenie synodu tamtejszej diecezji.
Benedykt XVI, zwracając się do pielgrzymów, powiedział: „Przybyliście, aby się utwierdzić w wierze i ja, od niedawna powołany do tego poważnego zadania, rad jestem, że mogę Was zachęcić do wytrwania w chrześcijańskim świadectwie w dzisiejszym świecie”.
Papież podkreślił, że końcowa faza synodu przypadła na Rok Eucharystii. „Ten szczęśliwy zbieg okoliczności pozwala lepiej zrozumieć, że Eucharystia jest sercem Kościoła i chrześcijańskiego życia. Ecclesia de Eucharistia, «Kościół żyje dzięki Eucharystii» - jak napisał sługa Boży Jan Paweł II w swojej ostatniej encyklice. To prawda: nasze życie duchowe zależy zasadniczo od Eucharystii. Bez niej wiara i nadzieja gasną, a miłość stygnie.

Benedykt XVI spędzi urlop w Dolinie Aosty

Papież Benedykt XVI spędzi swój pierwszy papieski letni urlop w dniach 11-28 lipca w Dolinie Aosty. Na miejsce udał się tam już osobisty sekretarz Papieża - ks. prał. Georg Gänswein, który z lokalnymi władzami oraz przedstawicielami diecezji omówi szczegóły związane z pobytem Ojca Świętego.
Benedykt XVI zamieszka prawdopodobnie w tym samym domu w Introd-Les Combes, gdzie zatrzymywał się jego poprzednik Jan Paweł II, a więc w domu należącym do Zakonu Salezjanów. Według informacji z kręgów watykańskich, o miejscu wypoczynku Papieża zadecydowały względy bezpieczeństwa. Ponieważ Jan Paweł II aż dziesięć razy spędzał swój urlop w Dolinie Aosty, ochrona policyjna domu i szlaków turystycznych w okolicy zostanie zapewniona bez szczególnych przygotowań.
Nie wiadomo jeszcze, czy - podobnie jak Jego Poprzednik - Benedykt XVI spotka się z okolicznymi mieszkańcami na przypadających w czasie pobytu w Introd dwóch niedzielnych modlitwach Anioł Pański.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziś uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa

[ TEMATY ]

Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa

Karol Porwich/Niedziela

Uroczystość Najświętszego Serca Jezusa Kościół katolicki obchodzi w piątek po oktawie Bożego Ciała. Z inicjatywy papieskiej jest to także dzień modlitw o świętość kapłanów. Ze względu na rangę uroczystości, w ten piątek, nie obowiązuje pokutna praktyka wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Idea oddania się Najświętszemu Sercu Jezusa jest też mocno związana z historią Polski. Nasza ojczyzna kilkutrotnie została powierzona Sercu Jezusa przez Episkopat.

– Stojąc wobec trudnych wyzwań dla Kościoła i Ojczyzny, z ufnością wołamy: „Otwórz nasze oczy, ulecz chore serca, obmyj to, co brudne, daj łaskę nawrócenia i pokuty! Jezu, uczyń nasze serca na wzór Serca Twego, abyśmy umieli tracić życie w służbie najbardziej potrzebującym, najsłabszym i bezbronnym” – tymi m.in. słowami 11 czerwca 2021 r. polscy biskupi zgromadzeni w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie ponowili po 100 latach Akt poświęcenia Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

[ TEMATY ]

nowenna

Serce Jezusa

Karol Porwich/Niedziela

Zapraszamy do wspólnej modlitwy nowennowej przed uroczystością Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Dzień 1

CZYTAJ DALEJ

Miętne: Obchody 40. Rocznicy Obrony Krzyża

2024-06-07 17:32

[ TEMATY ]

Miętne

Bożena Sztajner/Niedziela

- W Krzyżu jest nasze, ludzkie zwycięstwo nad złem, grzechem, kłamstwem i rozpaczą - wskazał bp Kazimierz Gurda podczas Mszy św. sprawowanej w czasie „Spotkania Młodych Przy Krzyżu”. Do Miętnego przybyło ponad 1200 osób - przedstawicieli szkół ponadpodstawowych z terenu diecezji siedleckiej. Przedpołudniowe spotkanie, które rozpoczęło się w piątek, 7 czerwca przy kościele parafialnym było pierwszą częścią rocznicowych obchodów.

Biskup siedlecki w homilii podkreślał, że krzyż na co dzień jest obecny w naszym życiu. Dostrzegamy go w przestrzeniach ludzkiej codzienności. - Wielu z nas nosi go na piersi; zawieszamy go w miejscach, w których mieszkamy, w miejscach naszej pracy i nauki. Czynimy tak dlatego, ponieważ Krzyż Jezusa będąc znakiem zwycięstwa nad złem i śmiercią, jest także znakiem miłości Boga do nas, do każdego człowieka. Każdy pragnie być taką miłością, obdarzany. Miłością, która nigdy nie zawodzi - wskazał hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję