Reklama

Fundacja Szlaki Papieskie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czym jest Fundacja Szlaki Papieskie, kim są ludzie, którzy w niej działają i dlaczego podjęli się takiej pracy? Odpowiedź znajdziemy w przesłaniu kard. Stanisława Nagyego wygłoszonym na Turbaczu 26 września 2004 r: „Trzeba pamiętać, że ten Papież, wędrując ku Watykanowi, wędrował po naszych polskich górach szlakami, które trzeba strzec, bo to jest pamiątka po Nim - po największym Człowieku naszego Narodu”. Fundację Szlaki Papieskie ustanowił 29 grudnia 2003 r. Komitet Założycielski wywodzący się ze Społecznego Komitetu Organizacyjnego Papieskich Szlaków. Status prawny uzyskała ona 11 marca 2004 r. Fundatorem jest prof. Gabriel Turowski ze „Środowiska” Ojca Świętego.
Tu należy wspomnieć, że Społeczny Komitet Organizacyjny Papieskich Szlaków, złożony m.in. z przedstawicieli miast, gmin i parafii na terenie archidiecezji krakowskiej i diecezji tarnowskiej, rozpoczął swoje działania w styczniu 2003 r. od pomysłu i realizacji wytyczenia i oznakowania Szlaków Papieskich na terenie Beskidu Wyspowego i Gorców, z planem ich stopniowego poszerzania na wszystkie pasma górskie. Z założenia jest to dar dla Ojca Świętego mieszkańców regionów, przez które przebiegają Szlaki.
W skład Zarządu i Rady Fundacji weszły osoby działające od początku w Komitecie Organizacyjnym Szlaków Papieskich. Fundacja powołała dotychczas przedstawicieli w terenie: w Beskidzie Niskim, Bieszczadach, Beskidzie Żywieckim i Śląskim i na Podhalu.
Od początku Fundacja korzysta z opieki Instytutu Jana Pawła II w Krakowie, którego dyrektorem jest ks. profesor PAT Jacek Urban.
Projekt zastrzeżonego w Urzędzie Patentowym logo sporządził Andrzej Dziczkaniec-Bośkoc, jako bezinteresowny dar dla Fundacji.
Działalność Fundacji opiera się na społecznym zaangażowaniu osób z różnych środowisk, na bezinteresownej pracy ludzi poza obszarem ich codziennej pracy zawodowej. W efekcie praca Fundacji, jak wynika z jej statutu, winna przyczyniać się do zachowania każdego śladu Ojca Świętego na polskiej ziemi poprzez inwentaryzowanie powstających Papieskich Szlaków, przekazywanie wiedzy o turystycznych pasjach ks. Wojtyły i jego młodzieżowym duszpasterstwie turystycznym. Także na zachęcaniu do wędrowania w stylu ks. Wojtyły i jego przyjaciół, do turystyki traktowanej inaczej, zwracającej uwagę na piękno stworzonego świata - jako dzieła Stwórcy.
„Kardynał Wojtyła był człowiekiem, który traktował odpoczynek jako prawo Boże i Boże polecenie. A odpoczywanie w jego ujęciu to była ucieczka od świata swojej pracy, od świata psychicznego i fizycznego wysiłku w świat ciszy, w świat piękna, w świat potęgi, w świat, który jest śladem - kapitalnym śladem Boga i obrazem tego Boga. To wiedział dobrze, że odpoczywanie ludzkie jest obowiązkiem, ale jeżeli ma być twórcze, najlepiej jeżeli będzie odpoczywaniem w ramionach Boga, w ramionach świata, który ten Bóg stworzył i w którym jest obecny. To jest najlepsze odpoczywanie, najbardziej skuteczne i najbardziej twórcze. I dlatego też taki był rozmiłowany w turystyce, tak uciekał w ten świat ciszy, zaklętej w zieleni i tak pociągał innych za sobą, bo wiedział, że i sam lepiej w tym świecie przez Boga stworzonym i tak bliskim Boga z tym Bogiem nawiąże kontakt i pomoże nawiązać z Nim kontakt tym, za których był odpowiedzialny” (kard. Stanisław Nagy - Turbacz 2004).
Szlaki Papieskie, rzetelnie oznaczone w oparciu o dokumenty i wiarygodne wspomnienia osób towarzyszących ks. Wojtyle w turystycznych wędrówkach, są formą wyjścia naprzeciw pragnieniu Ojca Świętego: „... dobrze by było umieścić w mojej biografii trasy, wszystkie trasy, na których byłem, żebym tak był wrośnięty w polską ziemię...” Ich realizacja jest jednym z najważniejszych zadań Fundacji, wynikającym ze statutu.
„Ten Papież to jest wielka, ogromna sprawa. To jest ogromny skarb dany światu, dany Narodowi, dany nam. I dlatego też musimy tego skarbu strzec, ten skarb miłować i robić wszystko, żeby z tego skarbu niczego nie ujęto” (kard. Stanisław Nagy, tamże).

Kontakt z Fundacją - Fundacja Szlaki Papieskie, 30-698 Kraków, ul. Prof. A. Bochnaka 2, tel. (0-12) 654-90-96, tel./fax (0-12) 659-71-73, e-mail: szlakipapieskie@galaxy.krakow.pl

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Co to za święto?

[ TEMATY ]

wniebowzięcie

Family News Service

Graziako

Wniebowzięcie Matki Bożej

Wniebowzięcie Matki Bożej

Czy Matka Boża zmarła przed wniebowzięciem? Czy wzmiankę o jej wniebowzięciu można znaleźć na kartach Pisma Świętego? Gdzie współcześnie przechowywane są relikwie Matki Bożej? Czy uroczystość Wniebowzięcia NMP obchodzą wyłącznie rzymscy katolicy? Przedstawiamy 10 ciekawostek dotyczących tego wyjątkowego święta.

15 sierpnia katolicy obchodzą święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny; wydarzenie, które upamiętnia koniec ziemskiego życia Matki Jezusa. Jeszcze w VI wieku dzień ten czczono pod nazwą „Zaśnięcia Matki Bożej”. Święto szybko rozprzestrzeniło się na zachodzie Europy i w VIII wieku stało się jedną z najważniejszych uroczystości, tuż po Bożym Narodzeniu i Wielkanocy. W Polsce wiąże się ono ze zwyczajem święcenia kwiatów i ziół, które zgodnie z tradycją mają zapewnić ochronę przed chorobami oraz błogosławieństwo. Nie wszystkie fakty i legendy związane z tym świętem są powszechnie znane.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Niedziela szczecińsko-kamieńska 32/2002

[ TEMATY ]

Wniebowzięcie NMP

Karol Porwich/Niedziela

15 sierpnia obchodzimy w Kościele uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Uroczystość ta należy do centralnych świąt maryjnych w roku kościelnym. O ile święto Bożego Narodzenia jest najwspanialszym i największym świętem Boga Ojca, Wielkanoc - Syna Bożego, Zielone Świątki - świętem Ducha Świętego, o tyle Wniebowzięcie jest największym świętem Matki Bożej.

Pierwotnie było to święto dla uczczenia Maryi jako Matki Boga. Na początku VI wieku w Palestynie i Syrii święto to staje się wspomnieniem zaśnięcia Maryi i pod tym tytułem przyjęło się w Rzymie w połowie VII wieku, a w VIII wieku zaczęto je obchodzić jako Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny.

Uroczystość ta koncentruje naszą uwagę na zakończeniu ziemskiego życia Maryi, obejmuje wspomnienie Jej narodzin dla nieba (dies natalis) . 1 listopada 1950 r. papież Pius XII ogłosił dogmat o Wniebowzięciu Konstytucją Apostolską "Munificentissimus Deus" (Najszczodrobliwszy Bóg): "Na chwalę Boga Wszechmogącego, który szczególną swą łaskawość Maryi Pannie okazał (...), ogłaszamy, określamy i definiujemy jako objawiony przez Boga dogmat wiary, że Niepokalana Boża Rodzicielka, zawsze Dziewica, Maryja, po wypełnieniu żywota ziemskiego, została wzięta z ciałem i duszą do chwały niebieskiej". Powyższe słowa potwierdziły prawdę, w którą od wieków wierzyli chrześcijanie. My dziś wypowiadamy Bogu i Kościołowi wdzięczność za uroczyste ogłoszenie tej prawdy.

Fakt, że Maryja została wzięta z ciałem i duszą do nieba nadaje dzisiejszemu świętu charakter niespotykanej radości. Dlatego śpiewem dominującym w uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest "Magnificat" (Łk 1, 39 - 56). Nie zaznała skażenia grobu, a ten nowy przywilej wypływa z pierwszego. Maryja zachowana została od zmazy grzechu pierworodnego, dlatego też teraz nie ponosi jego skutków. Porodziła Syna Bożego, Dawcę wszelkiego życia, dlatego śmierć nie może Jej dotknąć. Uczestniczyła najpełniej w zbawczej tajemnicy Chrystusa i stąd w Niej już teraz objawia się pełnia zbawienia przyniesionego przez Chrystusa. Maryja pierwsza osiągnęła zbawienie, stała się obrazem Kościoła w chwale, a dla ludu pielgrzymującego - znakiem nadziei. " Na koniec Niepokalana Dziewica - jak mówi Konstytucja dogmatyczna o Kościele - zachowana wolną od wszelkiej skazy winy pierworodnej, dopełniwszy biegu życia ziemskiego z ciałem i duszą wzięta została do chwały niebieskiej i wywyższona przez Pana jako Królowa wszystkiego, aby bardziej upodobniła się do Syna swego, Pana panujących oraz Zwycięzcy grzechu i śmierci" (nr 59).

"W odniesieniu do osoby Maryi Wniebowzięcie (tajemnica eschatologiczna) oznacza osiągnięcie kresu, pełnionego przez Nią w Bożym planie zbawienia, posłannictwa i uwieńczenie wszystkich Jej przywilejów. Z punktu widzenia chrystologicznego, chwała Wniebowzięcia i królewskości Maryi oznacza wypełnienie owego jedynego przeznaczenia, które wiąże życie, przywileje, współpracę Maryi nie tylko z historycznym życiem i dziełem Chrystusa, ale również- z Jego królewskością i chwałą Pana. Wniebowzięcie jest eschatologiczną konkluzją owego stopniowego upodobnienia się do Chrystusa, które na etapach historycznej drogi Maryi wyraziło się w bolesnych próbach, przez jakie przeszła Jej wiara. Jej nadzieja i miłość, w Jej zgodzie i gotowości wobec zbawczej woli Boga, w Jej wspaniałomyślności i odpowiedzialnej służbie odkupieńczemu dziełu Syna" (Jan Paweł II) .

Z uroczystością Wniebowzięcia łączy się zwyczaj święcenia w tym dniu ziół i pierwocin płodów rolnych, zwłaszcza zbóż i owoców. Zwyczaj ten powstał w X wieku i nawiązuje genetycznie do ogólnoludzkiej wiary w dobroczynne, terapeutyczne działanie ziół. Dokonuje się to w sierpniu, gdy żniwa wieńczą trud pracy rolnika, a zioła i owoce osiągają szczytowa fazę letniej wegetacji. Błogosławienie ich staje się w najpełniejszym tego słowa znaczeniu błogosławieniem Boga za coroczne zbiory, za wszystko, "co z Bożej mamy ręki". Wybór dnia Wniebowzięcia dla ich benedykcji wykazuje związek z porą żniwną i odnoszoną do Maryi pochwałą Kościoła, który nazywa Matkę Bożą Kwiatem pól i Lilią dolin (Pnp 2, 1), spośród zaś wszystkich kwiatów łączy z Jej postacią wdzięk róży i lilii.

Nastąpiło przedziwne zespolenie w duszy ludu polskiego Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z dożynkami. Piękny wyraz daje temu poetka:

Zamroczyło nam Panną Nietkniętą

rozmarynem, maruhą t miętą

od kadzideł i kwiatów, i zielska

zachorzała nam Panna Anielska!

Zachorzała chwalebnie przy święcie

na tęsknotę i sen i wniebowzięcie,

w kwietnym durze, w obciążeniu powiek,

śmierć ze snem Ją naszły po połowie.....

Nim Ją błękit kadzidłem podpłynął,

z rąk nam parną zwisła zieleniną,

z rąk Ją potem żywą a umarłą -

srebrny poszum skrzydłami podgarnął...

Oczadziułą tak w kwiatach i pieśni

Śpiacą w niebo Anieli ponieśl (B. Obertyńska)

CZYTAJ DALEJ

MS: od 15 sierpnia można egzekwować standardy ochrony małoletnich

2024-08-16 06:50

[ TEMATY ]

dziecko

Ustawa Kamilka

Adobe Stock

Standardy ochrony małoletnich są dokumentem porządkującym. Opierają się na rozwiązaniach, które już obowiązywały w polskim prawie. Nowością jest kontrola przestrzegania obowiązków - powiedziała PAP sędzia Agnieszka Matysek z Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich Ministerstwa Sprawiedliwości.

Tzw. ustawa Kamilka z 28 lipca 2023 r. dokonała zmian w wielu aktach prawnych: Kodeksie postępowania cywilnego, Kodeksie postępowania karnego, ustawie o przeciwdziałaniu przemocy domowej i ustawie o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję