Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

ONZ

Raport o reformie ONZ

ONZ musi stać się wreszcie skutecznym instrumentem zapobiegania konfliktom - pisze w raporcie poświęconym reformie organizacji jej sekretarz generalny Kofi Annan. Dziś dokument przekazano do oceny Zgromadzeniu Ogólnemu.
- Po pierwsze - twierdzi Annan - wszystkie kraje członkowskie powinny przyjąć globalną strategię zapobiegania terroryzmowi i podpisać konwencję w sprawie terroryzmu. Następnie należy wpłynąć na konkretne i maksymalne redukowanie arsenału broni nuklearnej, regulowane odpowiednimi traktatami prawa międzynarodowego.
Ponadto Kofi Annan uważa, że Radzie Bezpieczeństwa ONZ należy dać możliwość skutecznej, zbrojnej interwencji w momencie zaistnienia konfliktów międzynarodowych, a także w celu prewencyjnym, aby uniknąć w przyszłości zbrodni przeciw ludzkości, jakie miały miejsce w naszych czasach, za przyzwoleniem organizacji.
Kofi Annan proponuje zreorganizowanie Rady Bezpieczeństwa poprzez rozszerzenie liczby zrzeszonych w niej krajów, z 15 do 24. Sprawa 5 stałych członków, dysponujących prawem weta, jest wciąż otwarta, ale najprawdopodobniej wejdzie do niej Japonia oraz Niemcy. Sekretarz generalny ONZ przewiduje również rozwiązanie coraz bardziej kontrowersyjnej Komisji Praw Człowieka, która zbiera się raz w roku w Genewie, i zastąpienie jej stale obradującą radą, jako organem ONZ.

Włochy

Taizé w Mediolanie

Reklama

W dniach 28 grudnia 2005 r. - 1 stycznia 2006 r. Mediolan będzie gościć 28. Europejskie Spotkanie Młodych, organizowane przez Wspólnotę z Taizé. Wiadomość tę ogłosił kard. Dionigi Tettamanzi, arcybiskup Mediolanu, kilku tysiącom młodych ludzi zebranych 19 marca w katedrze mediolańskiej. Kardynał wyraził nadzieję, że diecezja i rodziny w Mediolanie ugoszczą młodych ludzi z całej Europy tak samo serdecznie, jak to już miało miejsce siedem lat temu, podczas podobnego spotkania, na które do stolicy Lombardii przyjechało kilkadziesiąt tysięcy uczestników.
Kard. Tettamanzi przypomniał także, że spotkanie odbędzie się w ramach Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię, „która zrodziła się trzydzieści lat temu z inicjatywy brata Rogera”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Niemcy

Krzyż Światowych Dni Młodzieży dotarł do Kolonii

Wędrujący po diecezjach niemieckich Krzyż Światowych Dni Młodzieży dotarł do Kolonii, przywieziony statkiem na Renie. Symbol XX ŚDM, powierzony młodzieży przez Jana Pawła II, przywiozła do Kolonii 400-osobowa delegacja młodzieży ze Spiry. Organizatorzy oczekują, że na zaproszenie Jana Pawła II do Niemiec przybędzie w sierpniu ok. miliona młodych ludzi z całego świata.
Na wybrzeżu Renu na statek oczekiwało kilkaset osób, a wynoszony z niego krzyż powitano owacjami. Symbol ŚDM przybył z diecezji Spira, gdzie na jego pożegnanie zorganizowano „noc krzyża”.
„Krzyż jest wielkim znakiem wszystkiego, co dobre dla miasta, kraju i całej Europy” - powiedział metropolita Kolonii, kard. Joachim Meisner, który z grupą pielgrzymów przybył do portu w centrum Kolonii, aby tam powitać krzyż. Wraz z jego przybyciem do Kolonii zaczyna się „gorąca” faza ostatnich przygotowań w diecezjach, które będą gościć młodych pielgrzymów.
Po ceremonii powitania młodzi w procesji przenieśli ciężki drewniany krzyż (3,80 m wysokości, waga 31 kg) do kolońskiej katedry i ustawili go przy zajmującym centralne miejsce w świątyni relikwiarzu Trzech Króli.

Albania

Historyczne porozumienie międzyreligijne

Reklama

Historyczne porozumienie na temat wzajemnego poszanowania, tolerancji i współpracy podpisali w Albanii zwierzchnicy wspólnot: katolickiej, prawosławnej i muzułmańskiej. Dokument sygnowano 18 marca w obecności premiera kraju Fatosa Nano. Obserwatorzy podkreślają, że porozumienie ma tym większe znaczenie, iż Albania ogłosiła się w 1967 r. jako pierwsze na świecie państwo ateistyczne.
„Po latach walki z religią wchodzimy w nową fazę dialogu i współpracy międzyreligijnej” - czytamy w dokumencie. „Nasze modlitwy i wspólne działania przyczynią się do budowania tolerancji i pokojowego współistnienia” - podkreślają przywódcy trzech wspólnot religijnych, które podpisały się pod porozumieniem.
Obecnie ocenia się, że katolicy w Albanii stanowią 10-15 proc. ponad 3,5-milionowej ludności kraju, a prawosławni 20-25 proc. Najliczniejsi są wyznawcy islamu.

Chiny

O stawianie kolejnych kroków na drodze poszanowania praw człowieka i wolności religijnej w Chinach zaapelowała podczas wizyty w tym kraju amerykańska sekretarz stanu Condoleezza Rice. Składa ona serię wizyt w krajach azjatyckich. Chiny były ostatnim etapem jej podróży. Rice spotkała się m.in. z prezydentem Chin Hu Jintao i ministrem spraw zagranicznych Li Zozingiem.
Rozmawiając z przywódcami politycznymi Chin, Condoleezza Rice podkreśliła, że każdy człowiek powinien w wolności i bez obaw o przyszłość móc wyznawać swoje poglądy i manifestować wiarę. Zachęciła chińskich polityków do polepszenia relacji z Kościołem katolickim. Przypomniała zarazem, że religia nie stanowi zagrożenia dla państw przeżywających transformację.
Condoleezza Rice uczestniczyła również w liturgii Niedzieli Palmowej w jednym z katolickich kościołów Pekinu.

Niemcy

Reklama

Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa jest z perspektywy kryminalistyki i prawa udowodnione - uważa Bernd Rein, emerytowany komisarz policji kryminalnej z Hesji. Poinformowała o tym Ekumeniczna Agencja Informacyjna.
Prawnie udowodnione jest coś, gdy sąd na podstawie materiału dowodowego, np. wypowiedzi świadków, wyrabia sobie pogląd na jakiś temat lub ogłasza wyrok. Odnosi się to także do zmartwychwstania Chrystusa - uważa komisarz - ponieważ św. Paweł Apostoł wspomina ponad 500 świadków, którzy widzieli Zmartwychwstałego. Wspominają też o tym ówcześni historycy. Dowody i poszlaki potwierdzające zmartwychwstanie Chrystusa są tak potężne, że żaden rozsądny sąd na świecie nie zaprzeczyłby zmartwychwstaniu - uważa Rein.

Indie

Karmelici pomagają w odbudowie indyjskiej wioski Kilmidalam, zniszczonej przez tsunami. Zakonnicy wyposażają rybaków w łodzie i sieci.
Archidiecezja Thirissur i karmelici z Kerala zdecydowali się „zaadoptować” jedną z wiosek stanu Tamil Nadu, zniszczoną przez grudniowe tsunami. Pomoc ma objąć nie tylko odbudowę domów i infrastruktury, ale wyjście naprzeciw potrzebom poszkodowanych mieszkańców wioski.
- Nasi ludzie odpowiadają na apel z wielką hojnością, aby pomóc ludziom ze zdewastowanych wiosek wrócić do normalnego życia - powiedział o. Manadan, wikariusz generalny diecezji. Diecezja zamierza opiekować się mieszkańcami wioski do czasu, aż wszystkie rodziny znajdą dach nad głową.

Białoruś

„Przed pracownikami mediów katolickich na Białorusi stoją dziś liczne wyzwania” - powiedział Jurij Goruliow, przewodniczący Międzynarodowej Katolickiej Unii Prasy (SIGNIS) na Białorusi. Wymienił dwa główne problemy: brak profesjonalnych dziennikarzy związanych z Kościołem i małe zainteresowanie mediów świeckich zagadnieniami religijnymi.
Zdaniem Goruliowa, wynika to z indoktrynacji ateistycznej, trwającej w byłym imperium sowieckim kilka dekad. „Od czasu upadku komunizmu Kościół powoli zmartwychwstaje” - dodał przewodniczący białoruskiego SIGNIS.

Tydzień na świecie

Pod hasłem Chleb dzielony między braćmi 24 marca na całym świecie był obchodzony dzień modlitwy i postu dla uczczenia pamięci misjonarzy, którzy oddali swoje życie za Ewangelię. W 2004 r. w 12 krajach zamordowano 15 misjonarzy: duchownych, sióstr zakonnych i świeckich.

Decyzję o wstrzymaniu sztucznego odżywiania leżącej w śpiączce Terry Schiavo w Kalifornii ostro skrytykował watykański dziennik L’Osservatore Romano. W komentarzu pt. Agonia Terry jest agonią ludzkości autor stwierdza, że w przypadku odłączenia aparatury kobieta jest skazana na „pewną śmierć” z głodu i pragnienia.

Po raz pierwszy od przejęcia przez komunistów władzy w Chinach w 1949 r. ulicami miasta przeszła procesja eucharystyczna. W miejscowości Yongan, położonej w diecezji Zhouzhi, wierni, niosąc Najświętszy Sakrament, nawiedzili pięć parafii.

Już po raz siódmy podhalańscy górale z całego świata zjadą się do Rzymu, aby uczestniczyć w Światowych Rekolekcjach Podhalańskich; w tym roku odbędą się one w dniach 11 - 16 kwietnia.

W Chicago zmarł w wieku 81 lat Edward Moskal, wieloletni i zasłużony prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej, ceniony za bezkompromisowość i polityczną nieprzekupność.

W Rosji dokonano nieudanego zamachu na Anatolija Czubajsa, b. wicepremiera i b. szefa administracji prezydenta Rosji, obecnie przewodniczącego największego państwowego koncernu energetycznego.

W geście dobrej woli 13 największych palestyńskich organizacji zbrojnych przyjęło deklarację zawieszenia broni z Izraelem.

Komisja Środków Budżetowych Kongresu Amerykańskiego zablokowała przyznanie Polsce 100 mln dolarów.

Od 1 kwietnia Nowa Zelandia znosi wizy dla Polaków.

Komisji Europejskiej nie udało się skłonić Niemiec i Francji do przestrzegania unijnego prawa budżetowego - maksimum 3-procentowy deficyt budżetowy - w związku z tym Bruksela zaproponowała zmianę prawa unijnego.

W Kirgizji w wyniku sfałszowania wyborów doszło do zamieszek - zginęło 10 osób.

Podczas spotkania rosyjsko-ukraińskiego prezydent Putin stwierdził, że „nie ma żadnych problemów między nami”, a prezydent Juszczenko, że „między Rosją a Ukrainą jest partnerstwo strategiczne”.

Rosyjskie MSZ wyraziło oburzenie z powodu nazwania jednego z placów w Warszawie imieniem zamordowanego przez Rosjan Dżochara Dudajewa.

Sekretarz stanu USA Condoleezza Rice przebywała w Chinach: negatywnie oceniła próby zniesienia embarga na dostawy europejskiej broni dla Chin oraz chińską zapowiedź możliwego ataku na Tajwan.

We Francji szybko rośnie liczba przeciwników tzw. konstytucji europejskiej (51 proc.) - referendum w maju.

Organizacja Human Rights Watch nazwała sytuację w Czeczenii zbrodnią przeciw ludzkości.

Naukowcy z amerykańskiego Centrum Badań Atmosferycznych są pewni, że w XXI wieku następować będzie stałe ocieplanie się klimatu Ziemi.

Podczas szczytu państw arabskich przedstawiciele Ligi Arabskiej stwierdzili, że warunkiem pokoju na Bliskim Wschodzie może być tylko zwrot ziem okupowanych dziś przez Izrael.

W indiańskim rezerwacie w Minnesocie uczeń zastrzelił 9 osób ze skradzionej broni.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł śp. ks. infułat Jerzy Bryła

2024-10-19 22:53

[ TEMATY ]

śmierć

archidiecezja krakowska

Adam Wojnar/BP Archidiecezji Krakowskiej

W sobotę, 19 października 2024 r. w godzinach wieczornych zmarł ks. infułat Jerzy Bryła, wieloletni duszpasterz środowisk osób głuchoniemych i twórczych, Honorowy Obywatel Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa.

Ks. infułat Jerzy Bryła urodził się 24 maja 1928 r. w Nowym Brzesku. Święcenia kapłańskie przyjął 29 czerwca 1952 r. z rąk abp. Eugeniusza Baziaka w katedrze na Wawelu. Posługiwał jako wikariusz w Rajczy i Bielsku – Białej, a od lat 50. związany był z Krakowem, m.in. jako duszpasterz akademicki w bazylice św. Floriana.
CZYTAJ DALEJ

Tragiczny karambol na S7. Zderzyło się ponad 20 samochodów

2024-10-19 10:53

[ TEMATY ]

wypadek

karambol

ranni

PAP/KPP Pruszcz Gdański

Cztery osoby zginęły a osiem jest rannych po zderzeniu osiemnastu samochodów osobowych i trzech ciężarowych na S7 w kierunku Gdyni między wjazdem Lipce a Gdańsk Południe. Jezdnia jest zablokowana - informuje GDDKiA.

Aktualizacja: Zakończyły się utrudnienia na S7 w Borkowie w Pomorskiem po karambolu, do którego doszło na remontowanym odcinku drogi w kierunku Gdyni.
CZYTAJ DALEJ

Matka Pocieszenia, królująca nas brzegami Bugu

2024-10-19 20:50

[ TEMATY ]

rozważania różańcowe

Red

Matko, pociesz nas – zawierzamy Ci nasze „trudne dziś” a także „niepewne jutro”, prowadź nasz Naród przez codzienność tak, jak prowadziłaś go przez wiele bolesnych dziejów. Bądź nam nadal Królową i Matką, naszym Pocieszeniem i naszą Orędowniczką. Pełni dziecięcej ufności wołamy do Ciebie:

Matko Pocieszenia, życia strzeż i zdrowia, Od powietrza, wojny, ognia i przednowia, O przeżegnaj, jak kraj długi, Nasze prace, nasze pługi; Ustrzeż bytu i imienia, Święta Matko Pocieszenia, nie opuszczaj nas.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję