Reklama

Z Watykanu

Niedziela Ogólnopolska 14/2005

AG/AP/Pier Paolo Cito

Ojciec Święty w oknie w godzinie środowej audiencji 23 marca 2005 r.

Ojciec Święty w oknie w godzinie środowej audiencji 23 marca 2005 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przygotowania do specjalnego zgromadzenia Synodu Biskupów Europy

7 marca zakończyło się piąte posiedzenie Rady Sekretariatu Generalnego Specjalnego Zgromadzenia Synodu Biskupów Europy. Obradom, poświęconym ocenie recepcji adhortacji Ojca Świętego Ecclesia in Europa oraz ocenie aktualnej sytuacji naszego kontynentu, przewodniczył nowy sekretarz generalny Synodu - abp Nikola Eterović.
W komunikacie wydanym z tej okazji zwrócono m.in. uwagę na to, w jaki sposób w swej najnowszej książce Pamięć i tożsamość Jan Paweł II podejmuje problematykę chrześcijańskich korzeni Europy (na przykładzie Chrztu Polski w 966 r.), zgadzając się, że „to samo dotyczy wszystkich krajów Europy Środkowej, chociaż prawdę tę często ukrywały reżimy komunistyczne”.
„Mimo przemilczenia w traktacie konstytucyjnym Unii Europejskiej, idea chrześcijańskich korzeni Europy zainteresowała opinię publiczną, zdobywając poparcie wśród chrześcijan - katolików, prawosławnych i protestantów” - czytamy w komunikacie.
W czasie dyskusji zaproponowano zorganizowanie zjazdów i sympozjów „na wysokim szczeblu” na temat Ecclesia in Europa i chrześcijańskich korzeni kontynentu, z wykorzystaniem najnowocześniejszych środków przekazu dla „szerzenia prawdy o człowieku i jego życiu we wszechświecie zgodnie z nauką Kościoła”.
Uczestnicy spotkania przyznali, że postęp w stosunkach z innymi wyznaniami chrześcijańskimi nie jest zadowalający, „w każdym razie, idąc za przykładem Ojca Świętego, katolicy nadal będą modlić się i działać w duchu ekumenizmu, cierpliwie i z nadzieją czekając na odpowiedź ze strony Kościołów i wspólnot chrześcijańskich”.
Następne posiedzenie Rady Sekretariatu Generalnego Specjalnego Zgromadzenia Synodu Biskupów dla Europy odbędzie się 15 maja przyszłego roku.

W godzinie audiencji generalnej

W środę 23 marca kilkanaście minut po godz. 11.00 Jan Paweł II pobłogosławił z okna swojego apartamentu pielgrzymów zgromadzonych na Placu św. Piotra. Wśród ok. tysiąca osób było 350 Polaków.
Ukazanie się Ojca Świętego w oknie wywołało entuzjazm zgromadzonych. Grupa pielgrzymów z Polski odśpiewała m.in. Czarną Madonnę.
Pielgrzymi zgromadzili się na Placu św. Piotra w czasie, gdy tradycyjnie co środę odbywa się audiencja generalna. Ze względu na rekonwalescencję Ojca Świętego została ona tego dnia odwołana.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Jan paweł II Przedłużył posługę Prymasa Polski

Jan Paweł II przedłużył Prymasowi Polski kard. Józefowi Glempowi posługę metropolity archidiecezji warszawskiej do końca lipca 2006 r.
Zgodnie z kanonem 401 par. 1 kodeksu prawa kanonicznego, kard. Glemp po ukończeniu 75. roku życia, co miało miejsce 18 grudnia ub.r., złożył na ręce Jana Pawła II rezygnację z pełnienia funkcji metropolity warszawskiego. Jan Paweł II rezygnacji nie przyjął. W dekrecie czytamy, że Papież pragnie, by Prymas kontynuował swoją posługę w Kościele warszawskim, by mógł jednocześnie celebrować 50-lecie swoich święceń kapłańskich i 25-lecie posługi arcybiskupa warszawskiego.

Przesłanie papieża do młodzieży Rzymu

Do budowania cywilizacji miłości w dzisiejszym i jutrzejszym świecie wezwał Jan Paweł II w przesłaniu do młodzieży diecezji rzymskiej, która zgromadziła się 17 marca wieczorem w Bazylice św. Jana na Lateranie. Przesłanie nawiązujące do obchodzonego właśnie Roku Eucharystii, mające charakter modlitewnej medytacji, odczytał kard. Camillo Ruini - wikariusz papieski dla diecezji rzymskiej. W tym czasie Jan Paweł II był widoczny na ekranie telebimu, dzięki łączności telewizyjnej, i osobiście pobłogosławił wszystkich zgromadzonych.
W świątyni zgromadziło się ok. 20 tys. młodych ludzi. Papież przypomniał, że spotkanie jest jednym z etapów przygotowania do mających się odbyć w sierpniu w Kolonii XX Światowych Dni Młodzieży.

Abp Ryłko o XX ŚDM w Kolonii

Kulminacyjnymi momentami tegorocznego, XX Światowego Dnia Młodzieży, który odbędzie się w Kolonii, będzie spotkanie z Papieżem podczas modlitewnego czuwania w sobotę 20 sierpnia oraz niedzielna Msza św. Przypomniał o tym przed mikrofonami Radia Watykańskiego przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich - abp Stanisław Ryłko.
Zwrócił on uwagę, że tym, co różnić będzie to spotkanie od poprzednich, jest fakt, że odbędzie się w sercu Europy. „Będzie to więc okazja dla młodych Europejczyków, by dać świadectwo, że chrześcijaństwo stanowi nie tylko historyczne dziedzictwo należące do przeszłości naszego kontynentu, ale jest również i przede wszystkim jego dniem dzisiejszym i przyszłością” - powiedział abp Ryłko.

Reklama

Ojciec Święty do Młodzieży

„Nie powinniście godzić się na formy zachowania i rozrywki spod znaku hałasu i braku umiaru” - zaapelował Jan Paweł II do 4 tys. uczestników 38. Międzynarodowego Kongresu Młodzieży Akademickiej UNIV. Odbywające się w Rzymie w Wielkim Tygodniu spotkanie zorganizował założony przez św. Josemarię Escrivę de Balaguera ruch Opus Dei. Jego tematem był „język muzyki”. 21 marca młodzież zebrała się w Auli Pawła VI w Watykanie.
„Muzyka, jak wszystkie gałęzie sztuki, zbliża człowieka do Boga. Sztuka może jednakże być czasem nośnikiem pojęcia człowieka, miłości i szczęścia, które nie odpowiada prawdzie planu Bożego. Należy zatem dokonać zdrowego rozróżnienia. Do Was także należy odnowa języka sztuki i kultury” - napisał Papież w przesłaniu, które w Auli Pawła VI odczytał substytut Sekretariatu Stanu - abp Leonardo Sandri.
Ojciec Święty przypomniał, że „powołaniem wiernych świeckich jest dążenie do świętości przez ożywianie po chrześcijańsku doczesnej rzeczywistości”. „A zatem i dla Was także, Drodzy Studenci i Wykładowcy, jak powiadał św. Josemaría - praca i studia muszą być «nieustanną modlitwą w tych samych pełnych zapału słowach, ale każdego dnia z inną muzyką. Naszą misją jest przekształcanie prozy tego życia w jedenastozgłoskowiec, w heroiczną poezję»” - czytamy w papieskim przesłaniu.

Reklama

Papieskie wezwanie do kapłanów

Papież Jan Paweł II zaapelował do liczącej 400 tys. członków wspólnoty kapłańskiej na całym świecie o bezinteresowną i wielkoduszną posługę swoim wiernym i wszystkim potrzebującym. Warunkiem takiej służby jest wyrzeczenie się czasu wolnego i posłuszeństwo wobec biskupa miejsca, obiecane w czasie święceń kapłańskich - podkreślił Ojciec Święty w Liście do Kapłanów na Wielki Czwartek, ogłoszonym 18 marca w Watykanie.
Papież podkreślił z naciskiem centralne znaczenie Eucharystii dla Kościoła i dla życia księdza. Jan Paweł II wzywa księży, by „żyli wierni pamięci Chrystusa i Jego całej tajemnicy”. „Swoje myśli do Was, księży, kieruję przebywając jako chory pośród chorych na leczeniu szpitalnym i rehabilitacji, łącząc przy tym w Eucharystii moje cierpienie z cierpieniem Chrystusa” - napisał Jan Paweł II w liście przygotowanym podczas niedawnego pobytu w Poliklinice Gemellego.

Ks. Ptasznik laureatem nagrody „Calice d’Oro”

Kierownik sekcji polskiej watykańskiego Sekretariatu Stanu - ks. prał. Paweł Ptasznik, jako redaktor książki Jana Pawła II Pamięć i tożsamość, otrzymał 21 marca nagrodę „Calice d’Oro” (Złoty Kielich). Nagroda przyznawana jest przez Fundację „Papaboys Onlus” osobistościom, które wyróżniły się w szerzeniu orędzia chrześcijańskiego.
Inni laureaci tej nagrody to m.in. dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Joaquin Navarro-Valls, włoski minister do spraw europejskich Rocco Buttiglione oraz - pośmiertnie - założyciel Ruchu „Comunione e Liberazione” ks. Luigi Giussani.
Ceremonia wręczenia nagród, nazwana „Nocą ewangelizacji”, odbyła się w jednym z rzymskich teatrów.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

10. rocznica kanonizacji Jana Pawła II

2024-04-27 07:11

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

© Wydawnictwo Biały Kruk/Adam Bujak

W sobotę przypada 10. rocznica kanonizacji Jana Pawła II, który został wyniesiony na ołtarze wraz z innym papieżem Janem XXIII. Była to bezprecedensowa uroczystość w Watykanie, nazwana „Mszą czterech papieży”, ponieważ przewodniczył jej papież Franciszek w obecności swego emerytowanego poprzednika Benedykta XVI.

O godz. 17 w bazylice Świętego Piotra Mszę św. z okazji kanonizacji papieża Polaka odprawi dziekan Kolegium Kardynalskiego, jego wieloletni współpracownik kardynał Giovanni Battista Re.

CZYTAJ DALEJ

Panie! Spraw, by moje życie jaśniało Twoją chwałą!

2024-04-26 11:09

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

Człowiek nierzadko boi „odsłonić się” w pełni, pokazać, kim w rzeczywistości jest, co myśli i w co wierzy, co uważa za słuszne, czego chciałby bronić, a co odrzuca. Obawia się, że ewentualna szczerość może mu zaszkodzić, zablokować awans, przerwać lub utrudnić karierę, postawić go w złym świetle itd., dlatego woli „się ukryć”, nie ujawniać do końca swoich myśli, nie powiedzieć o swoich ukrytych pragnieniach, zataić autentyczne cele, prawdziwe intencje. Taka postawa nie płynie z wiary. Nie zachęca innych do jej przyjęcia. Chwała Boga nie jaśnieje.

Ewangelia (J 15, 1-8)

CZYTAJ DALEJ

Bp Oder: Jan Paweł II powiedziałby dziś Polakom - "Trzymajcie się mocno Chrystusa!"

2024-04-27 20:22

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

Ks. bp Sławomir Oder

Adam Bujak, Arturo Mari/Rok 2.Biały Kruk

- Jan Paweł II, gdyby żył i widział, co się dzieje dziś w Polsce, powiedziałby nam: "Trzymajcie się mocno Chrystusa!" - mówi w rozmowie z KAI bp Sławomir Oder, wcześniej postulator procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Karola Wojtyły. Kapłan wyjaśnia, że współczesny Kościół i świat zawdzięcza papieżowi z Polski bardzo bogate dziedzictwo, którego centralnym elementem jest personalistyczne rozumienie tajemnicy człowieka, jego praw i niezbywalnej godności.

Marcin Przeciszewski, KAI: Mija 10-lat od kanonizacji Jana Pawła II. Jak z perspektywy tych lat patrzy Ksiądz Biskup na recepcję dziedzictwa św. Jana Pawła II? Co z tego dziedzictwa, z dzisiejszego punktu widzenia jest najważniejsze?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję