Trwa jubileuszowy rok 350. rocznicy obrony Jasnej Góry. Niedawno z tej okazji został wydany kalendarz rocznicowy, stanowiący wyjątkową publikację, nie tylko ze względu na doniosłość wydarzenia, które upamiętnia, ale także z powodu bogactwa jego treści. Kalendarz został opatrzony słowem wstępnym przeora Jasnej Góry - o. Mariana Lubelskiego oraz prezydenta Częstochowy Tadeusza Wrony. Na kartach kalendarza znajdziemy m.in. reprodukcje dokumentu fundacyjnego klasztoru, portretu o. Augustyna Kordeckiego, listów obrońców Jasnej Góry, a także fotografię monstrancji, która w czasie szwedzkiego oblężenia była niesiona w procesji po wałach Jasnej Góry. Kalendarz stanowi cenny materiał informacyjno-edukacyjny i zostanie przekazany do szkół oraz instytucji kultury i nauki w Częstochowie.
Również w tym roku zostaną wyemitowane monety kolekcjonerskie upamiętniające to wydarzenie. W listopadzie 2004 r. prezydent Częstochowy oraz przeor Klasztoru Jasnogórskiego skierowali w tej sprawie list do prezesa NBP. W liście czytamy m. in.: „Doniosłość tej obrony wynika nie tylko z wymiaru militarnego - zwycięstwa Polaków i klęski najeźdźcy - ale przede wszystkim ze zwycięstwa ducha narodu polskiego. Obrona Częstochowy stała się dla narodu polskiego przez kolejne wieki symbolem odrodzenia, znajdując zaszczytne miejsce w literaturze, malarstwie, muzyce, a zwłaszcza w świadomości narodowej. Była wzorem dla następnych pokoleń w walce o niepodległość, wolność i odnowę moralną Polaków”. NBP planuje, że zostaną wydane dwie monety: srebrna o nominale 20 złotych i niekruszcowa o nominale 2 złotych. Obecnie trwają uzgodnienia między Komitetem Obchodów 350-lecia Obrony Jasnej Góry a NBP w sprawie projektu graficznego monet i daty wprowadzenia ich do obiegu.
W ramach obchodów jubileuszowych zorganizowano w Częstochowie wystawy tematyczne. W Pałacu Ślubów zwiedzić można wystawę prezentującą obrazy, reprodukcje i grafiki związane z obroną Jasnej Góry w czasie potopu szwedzkiego. W tym samym budynku czynna jest wystawa przygotowana wspólnie z Ambasadą Królestwa Szwecji w Polsce i Towarzystwem Polsko-Szwedzkim we Wrocławiu, na której prezentowane są fotografie ukazujące piękno Szwecji. W Ośrodku Kultury Filmowej w Częstochowie odbywają się, adresowane do szkół, pokazy filmów o tematyce związanej z historią i obroną Jasnej Góry. Prezentowane są filmy: Szukamy skarbów (TVP3 Katowice), Ojciec Augustyn Kordecki (TVP3 Katowice) oraz Z dziejów twierdzy Jasna Góra (MON, Studio Filmowe Domu Wojska Polskiego).
Pomóż w rozwoju naszego portalu