Reklama

Niedziela Lubelska

Patron na trudne czasy. Bł. bp Władysław Goral

Agnieszka Marek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W 101. rocznicę święceń kapłańskich bł. bp. Władysława Gorala mogliśmy się przekonać, że jego kult w Lublinie, mimo upływu lat, jest wciąż żywy.

Reklama

Stało się to za sprawą organizatorów sympozjum pt.: „Biskup Władysław Goral i jego kapłaństwo. W 100. rocznicę święceń błogosławionego”, które odbyło się 9.12.2021 r. w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Patrząc na tytuł sympozjum łatwo dostrzec, że wszechobecna pandemia pokrzyżowała szyki organizatorom i całe wydarzenie zostało przesunięte aż do 101. rocznicy święceń bp. Gorala. Wydarzenie rozpoczęła Eucharystia w Kościele Akademickim KUL, której przewodniczył ks. prof. Mirosław Sitarz, Prorektor KUL ds. Misji i Administracji. Jak wspomniał na wstępie ks. Robert Ogrodnik, krewny bp. Władysława, który przywitał zgromadzonych na liturgii, Eucharystia była sprawowana w intencji rychłej kanonizacji błogosławionego. Homilię wygłosił ks. Józef Maciąg, wicepostulator procesu beatyfikacyjnego bp. Gorala. Podkreślił on szczególny rys duchowości bp. Władysława, którym było nabożeństwo do Najświętszego Sakramentu. Nawet przez pół godziny potrafił trwać na dziękczynieniu po Eucharystii. Bp Władysław był człowiekiem kontemplacji, niezwykłej równowagi wewnętrznej i Bożego pokoju – nauczał kaznodzieją - oraz wielkiej aktywności, którą skupiał na służbie królestwu Bożemu na ziemi. Królestwo to – jak mówił bp Goral na Międzynarodowym Kongresie ku czci Chrystusa Króla – zabrania zła, ale daje nieograniczoną wolność do czynienia dobra. Biskup Władysław przyjmował wszystkie wydarzenia w swoim życiu jako wolę Bożą, dlatego nie uciekał przed aresztowaniem, chociaż miał ku temu sposobność, zaś w czasie pobytu w obozie zachował niezwykłą siłę i pogodę ducha, którą zauważyli nawet współwięźniowie. Przez pięć lat przyjmował z pokorą cierpienia, które zakończyły się dopiero w momencie jego śmierci w lutym 1945 r. w Sachsenhausen. Cierpienia takie w prawie kanonicznym są kwalifikowane jako aerumnae carceris i są uznane za element męczeństwa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po Eucharystii wszyscy zebrani udali się do Collegium Norwidianum, gdzie otwarto wystawę pt.: „Teraz przyszedł czas…Błogosławiony biskup Władysław Goral, cichy męczennik Kościoła i Ojczyny”. Kolejnym punktem spotkania było sympozjum naukowe, które, jak podkreślił prof. Cezary Taracha, zostało zorganizowane wspólnym wysiłkiem Instytutu Historii KUL, Klubu Inteligencji Katolickiej w Lublinie, Muzeum Narodowego w Lublinie, Fundacji Cultura Memoriae, Zespołu Placówek Oświatowych w Ciecierzynie, Stowarzyszenia Anthill oraz Koła Naukowego Studentów Historyków KUL. Otwierając tę część obrad, ks. prof. Mirosław Sitarz podkreślił, że Sympozjum zwraca uwagę na rzecz najważniejszą – że każdy człowiek, niezależnie od tego kim jest, ma obowiązek dorastać do pełni człowieczeństwa, jaką jest świętość. Biskup Goral pokazuje nam – mówił ks. Sitarz – że nawet w tak trudnych warunkach jak obóz koncentracyjny świętość jest możliwa. W tym kontekście ukazał dążenie do prawdy jako misję KUL we współczesnym społeczeństwie i stwierdził, że to właśnie w tym rankingu – dążenia do świętości i promieniowania świętością – KUL powinien być i jest na wysokim miejscu, o czym świadczą nasi święci i błogosławieni.

Zapytany o kanonizację bp. Gorala ks. Józef Maciąg zaakcentował, że jest on jednym ze 108 męczenników z okresu II wojny światowej, których 13.06.1999 r. w Warszawie beatyfikował Jan Paweł II. Do rozpoczęcia procesu kanonizacyjnego w Rzymie potrzebny jest więc uznany cud za wstawiennictwem jednego z błogosławionych męczenników. Podkreślił, że bp Władysław był człowiekiem żywej wiary a jego kult nieustannie rozwija się w Lublinie. Ludzie modlą się za wstawiennictwem bp. Gorala co tydzień w czasie specjalnego nabożeństwa w archikatedrze lubelskiej, gdzie znajduje się epitafium błogosławionego umieszczone tam przez abp. Józefa Życińskiego oraz w parafii pw. bł. bp. Władysława Gorala. Ks. Mariusz Nakonieczny, proboszcz parafii, której patronuje bp Goral, podkreśla, że każdego 12. dnia miesiąca jest Msza święta i nabożeństwo z podziękowaniami i prośbami za wstawiennictwem błogosławionego z Litanią zatwierdzoną przez abp. Stanisława Budzika. Ponadto jeżdżąc na rekolekcje i misje do różnych parafii na terenie całej Polski, ks. Mariusz przybliża ich uczestnikom postać błogosławionego i szerzy jego kult i wiedzę o nim. Warto podkreślić, że prof. Elżbieta Rakowska, parafianka, napisała Mszę ku czci bł. bp. Gorala, której części miały swoje prawykonanie w czasie uroczystej Eucharystii 12.12.2021 r. na zakończenie obchodów Tygodnia z Błogosławionym.

O rozwoju kultu bł. bp. Władysława świadczyła także obecność dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Ciecierzynie, jedynej szkoły w Polsce, której patronuje bł. bp Goral. Pod kierunkiem swoich nauczycieli przygotowali oni montaż słowno-muzyczny pt.: „Błogosławiony”. Jak zdradziła Katarzyna Wieczorek, placówka oświatowa utrzymuje stałą współpracę z KUL, a w szczególności z prof. Cezarym Tarachą i to z jego inicjatywy przyjechali, by zaprezentować swoje przedstawienie. Wieczorek podkreśliła, że prof. Taracha jest autorem tekstów o patronie, które są wykorzystywane do pracy z dziećmi w szkole. Z kolei Magdalena Stawecka jest autorką hymnu szkoły, który usłyszeliśmy w czasie przedstawienia. Uczniowie szkoły poznają swojego patrona także poprzez organizowane konkursy.

2021-12-14 11:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież do dziennikarzy w samolocie: to moja najdłuższa podróż

2024-09-03 09:23

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Franciszek w Azji i Oceanii

PAP/EPA/GREGORIO BORGIA / POOL

W samolocie do Indonezji, pierwszego etapu długiej podróży apostolskiej w dniach 2-13 września, Franciszek przywitał się z dziennikarzami z całego świata, którzy towarzyszą mu w 45. międzynarodowej podróży jego pontyfikatu. Papież otrzymał liczne prezenty, w tym reprodukcję chińskiej steli z V wieku.

Powitany oklaskami, tuż po starcie samolotu wczoraj wieczorem do Indonezji, Papież zwyczajowo pozdrowił 80 dziennikarzy ze światowych mediów, którzy towarzyszyli mu w locie. Wśród nich byli również korespondenci z krajów, które Papież odwiedzi podczas długiej trasy w dniach 2-13 września: Indonezji, Papui Nowej Gwinei, Timoru Wschodniego i Singapuru.
CZYTAJ DALEJ

Św. Grzegorz Wielki, papież i doktor Kościoła

Wikipedia.org

Grzegorz I znany też jako Grzegorz Wielki

Grzegorz I
znany też jako
Grzegorz Wielki

Jeden z najwybitniejszych papieży i filarów średniowiecznej kultury, znakomity duszpasterza, doktor Kościoła Zachodniego, reformator liturgii i postać, z którą legendarnie wiąże się określenie „chorał gregoriański”.

Grzegorz urodził się w 540 r. w Rzymie. Piastował różne urzędy cywilne, aż doszedł do stanowiska prefekta Rzymu. Po czterech latach rządów opuścił to stanowisko i wstąpił do benedyktynów. Własny dom zamienił na klasztor. Ten czyn zaskoczył wszystkich – pan Rzymu został ubogim mnichem. Dysponując ogromnym majątkiem, Grzegorz założył jeszcze 6 innych klasztorów. W roku 577 papież Benedykt I mianował Grzegorza diakonem, a w roku 579 papież Pelagiusz II uczynił go swoim przedstawicielem, a następnie osobistym sekretarzem. Od roku 585 był także opatem klasztoru. Wybór na papieża W 590 r. zmarł Pelagiusz II. Na jego miejsce jednogłośnie przez aklamację wybrano Grzegorza. Ten w swojej pokorze wymawiał się. Został jednak wyświęcony na kapłana, następnie konsekrowany na biskupa. W tym samym 590 r. nawiedziła Rzym jedna z najcięższych w historii tego miasta zaraza. Papież Grzegorz zarządził procesję pokutną dla odwrócenia klęski. Podczas procesji nad mauzoleum Hadriana zobaczył anioła chowającego wyciągnięty, skrwawiony miecz. Wizję tę zrozumiano jako koniec plagi. Pracowity pontyfikat Pontyfikat papieża Grzegorza trwał 15 lat. Codziennie głosił Słowo Boże. Zreformował służbę ubogich. Wielką troską otoczył rzymskie kościoły i diecezje Włoch. Był stanowczy wobec nadużyć. Ujednolicił i upowszechnił obrządek rzymski. Od pontyfikatu Grzegorza pochodzi zwyczaj odprawiania 30 Mszy św. za zmarłych – zwanych gregoriańskimi. Podziel się cytatemPrzy bardzo licznych i absorbujących zajęciach publicznych Grzegorz także pisał. Zostawił po sobie bogatą spuściznę literacką. Święty Grzegorz zmarł 12 marca 604 r. Obchód ku jego czci przypada 3 września, w rocznicę jego biskupiej konsekracji. Średniowiecze przyznało mu przydomek Wielki. Należy do czterech wielkich doktorów Kościoła Zachodniego.
CZYTAJ DALEJ

Papież do włoskiej młodzieży: wojna jest haniebną kapitulacją w obliczu sił zła

2024-09-03 19:33

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Bez pokoju nie ma życia. Jest tylko śmierć i zniszczenie” - przypomniał papież Franciszek w przesłaniu do młodzieży z Wybrzeża Amalfi, którzy zgromadzili się a spotkaniu „Narzędzia pokoju”. Odbywa się ono w miejscowości Scala. „Wojna jest haniebną kapitulacją w obliczu sił zła” - dodał Ojciec Święty.

Dał młodym ludziom trzy wskazówki, aby stali się narzędziami pokoju. Pierwszą jest „budowanie mostów przyjaźni i wzajemnej solidarności”. Radził, by rozjaśniali „każdą godzinę swojego dnia, wykonując gest pokoju: gest służby, czułości i przebaczenia”. Drugą wskazówką jest codzienna modlitwa o pokój, aby nastał jak najprędzej. Szczególnie zalecił wspólną adorację eucharystyczną przed „Królem Pokoju”. Trzecia wskazówka, to przeżywanie życia jako „pielgrzymi nadziei”. „Z odwagą nie ustawajcie w marzeniach o sprawiedliwym pokoju i braterstwie, ponieważ jest to także marzenie Ojca: aby Jego dzieci były zjednoczone i szczęśliwe, uznające wszystkich za braci” - podkreślił papież.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję