W dniach 10-17 października br. odbywa się w meksykańskiej Guadalajarze 48. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny pod hasłem Eucharystia - światło i życie na nowe tysiąclecie. Kongres rozpoczyna równocześnie Rok Eucharystii w Kościele katolickim.
Ojciec Święty będzie śledził uroczyste zakończenie kongresu w telewizji 17 października i skieruje do jego uczestników specjalne orędzie. Na spotkanie w Guadalajarze Jan Paweł II mianował swoim legatem kardynała Józefa Tomko - przewodniczącego Papieskiego Komitetu Kongresów Eucharystycznych. Kongres poprzedziło sympozjum teologiczne, w którym wzięły udział delegacje z ponad 70 krajów.
8 października br. w biurze prasowym Stolicy Apostolskiej kard. Francis Arinze - prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zapoznał dziennikarzy z tekstem listu apostolskiego Jana Pawła II na otwarcie Roku Eucharystii. Ojciec Święty zwraca w nim uwagę, że Eucharystia jest ilustracją największej tajemnicy miłości, jaka odnawia się każdego dnia we Mszy św.: przez pośrednictwo kapłanów Chrystus ofiarowuje swe Ciało i swoją Krew za życie ludzkości. A ci, którzy w godny sposób posilają się u Jego Stołu, stają się żywymi narzędziami obecności Jego miłości, miłosierdzia i pokoju. Zdaniem Ojca Świętego, „tylko ten, kto wierzy i kocha, może zrozumieć cokolwiek z tego niewypowiedzianego misterium, dzięki któremu Bóg staje się bliski naszej małości, naszym ułomnościom”. „Eucharystia jest centrum życia Kościoła, w niej Kościół ofiaruje się Ojcu za nas, czyniąc nas uczestnikami swojej własnej Ofiary, daje się nam jako Chleb Życia dla naszego pielgrzymowania w świecie”. W liście jest m.in. mowa o przywróceniu niedzieli jej pierwotnego znaczenia, z niedzielną Eucharystią jako centrum tego dnia: „Jest to powinność, której nie można pominąć. Należy ją traktować nie tylko jako wypełnienie przepisanego obowiązku, ale jako niezbędny element prawdziwie świadomego i spójnego życia chrześcijańskiego”.
Jan Paweł II zawierzył Rok Eucharystii Najświętszej Maryi Pannie - „Kobiecie Eucharystycznej”: „Niech Ona, która w Roku Różańcowym pomagała nam kontemplować Chrystusa swoim wejrzeniem i swoim sercem, w Roku Eucharystii pomaga wzrastać każdej wspólnocie w wierze i miłości do tajemnicy Ciała i Krwi Pańskiej”.
Można przypomnieć, że 17 kwietnia br., w Wielki Czwartek, gdy Kościół obchodził pamiątkę ustanowienia sakramentu Eucharystii, Jan Paweł II ogłosił encyklikę zatytułowaną Ecclesia de Eucharistia. Następnie Kongregacje: Nauki Wiary oraz Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów opracowały wspólny dokument nt. ważności przestrzegania norm kościelnych przy sprawowaniu Eucharystii i adoracji Najświętszego Sakramentu. Dokument powstał pod wpływem zgłaszanych do Kongregacji różnych zastrzeżeń do obecnych norm liturgicznych, a także pewnych nadużyć związanych ze sprawowaniem Mszy św. i udzielaniem Komunii św.
Rozpoczęty w całym Kościele Rok Eucharystii zakończy się zgromadzeniem zwyczajnym Synodu Biskupów, który zbierze się w Watykanie w dniach 2-29 października 2005 r., podejmując temat: Eucharystia źródłem i szczytem życia i misji Kościoła.
Pomóż w rozwoju naszego portalu