W dniu 6 stycznia br. Wieluń dołączył do liczby 184 miast i miejscowości, organizatorów Marszu Trzech Króli. Stało się to możliwe dzięki Zespołowi ds. Nowej Ewangelizacji Regionu Wieluńskiego, Burmistrzowi Wielunia Januszowi Antczakowi, który objął przedsięwzięcie honorowym patronatem oraz sponsorowi, firmie Lotto. Na okoliczność Marszu Trzech Króli organizatorzy przygotowali 600 koron, śpiewniki, plakietki z napisem Orszak Trzech Króli A D 2014 i 2000 zimnych ogni.
Przejście Orszaku ulicami miasta poprzedziła Msza św. koncelebrowana w kościele p.w. św. Józefa. O święcie Trzech Króli, święcie Objawienia Pańskiego, jednym z najstarszych w tradycji chrześcijańskiej, mówił w homilii ks. Marian Mermer, proboszcz parafii św. Józefa. Przypominając słowa św. Augustyna „Niespokojne jest serce człowieka, póki nie spocznie w Bogu” ukazał cel ludzkiego pielgrzymowania - poszukiwanie Boga. Boga szukali także Mędrcy. Im drogę do Boga, którego nie znali, jasno wytyczała Betlejemska Gwiazda. Podążając z Mędrcami, mówił, ks. Mermer, nie zboczymy z drogi i odnajdziemy narodzonego Zbawiciela.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Wędrowaliśmy, więc przez ulice Wielunia. Naszej wędrówce towarzyszyły kolędy, takie, bowiem było hasło tegorocznego, pierwszego Marszu „Wspólnie kolędujemy”. Na pielgrzymim szlaku nie zabrakło dworu Heroda ( umiejscowiony pod ratuszem, siedzibą władz miasta), spotkania z pasterzem i światełka w postaci zapalonych zimnych ogni. Marszowi towarzyszyli wolontariusze z Fundacji „Dzieło nowego Tysiąclecia”.
Wieluński Marsz Trzech Króli zakończył się w Hali WOS i R, gdzie była przygotowana szopka, w niej autentyczna rodzina, aniołowie, pasterze… Punktem kulminacyjnym Marszu było złożenie Dzieciątku darów. Magowie złożyli złoto, kadzidło i mirrę. Odnaleźli Tego, którego szukali, a my, którzy tak licznie wzięliśmy udział w Marszu Trzech Króli? Czy też odnaleźliśmy Nowonarodzonego? .Odpowiedzią niech będzie nasza obecność .
Marsz Trzech Króli zakończył Koncert Kolęd w wykonaniu Zespołu New Life i wieluńskich połączonych chórów: Chóru Kolegium Nauczycielskiego, Szkoły Muzycznej I Stopnia w Wieluniu, Młodzieżowego Domu Kultury i Chóru parafii św. Józefa, pod batutą Jakuba Jurdzińskiego.
Ilość uczestników pierwszego wieluńskiego Marszu Trzech Króli przerosła oczekiwania organizatorów. Zabrakło koron, zimnych ogni, śpiewników, nawet miejsc w Hali Sportowej WOS i R. Tak, więc pierwszy Wieluński Marsz trzech Króli już wpisał się w tradycję miasta i zagości w niej na stałe.