Rocznica poświęcenia Bazyliki Laterańskiej to dzień odpustu w parafii Najświętszego Zbawiciela w Łodzi. Bazylika, która jest Matką wszystkich kościołów świata, nosi ten sam tytuł. Z tej racji wspólnota parafii na Kozinach przeżywała odpust parafialny.
Reklama
Uroczystej sumie odpustowej przewodniczył ks. Sławomir Skoblik, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Chłapowie. Zwyczajem parafii, kaznodzieja odpustowy, głosi kazania na każdej mszy świętej w dzień odpustu.- Bóg jest we wnętrzu swojego Kościoła. Mamy siedem sakramentów, ale ósmym jest Kościół. Kościół jest wnętrzem zbawienia. Chodzi przede wszystkim o zażyłość z Bogiem, która wypływa z serca człowieka. Czy traktujesz Boga jako kogoś, kto ma wpływ na Twoje decyzje? Czy jest w Twoim życiu na co dzień? Popatrzmy na Ewangelię. Jesteśmy świadkami zbeszczeszczenia świątyni. Gospodarze przekształcili świątynie w jarmark. Było to miejsce nie nadające się do modłów. Serce Jezusa poruszyło się dogłębnie i nie pozwolił na to! Czego nas to uczy? Tego, byśmy dbali o nasze świątynie. To jest bardzo ważne. Ale ten tekst mówi także o tym, jakie jest nasze wnętrze. Czy nie jest ono takim targowiskiem? Czy nie robimy Bogu łaski za to, że do niego przychodzimy? Czy nie chcemy z nim ubijać targu? „Zrobię to i to, jeśli Ty zrobisz to co ja chce”? Dlatego tak ważne jest czyszczenie świątyni naszego serca! – mówił celebrans.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W dalszej części homilii odwołał się do Ewangelii o świątyni jerozolimskiej. - Święty Paweł mówi, że jesteśmy świątynią Boga i Duch Boży w nas mieszka. Jesteśmy kamieniami, które tworzą Kościół. Kościół jest spotkaniem w drodze. Jest mistycznym Ciałem Chrystusa. Jezus mówi o zniszczeniu świątyni, którą budowano 46 lat
A on chce odbudować ja w 3 dni. Przyznaję, że tajemnica śmierci I zmartwychwstania wypływa z przepowiedni proroka Ezechiela. Świadomość rodzi się w nas, że Kościół jest kościołem żywego Boga, który w nas żyje. W tej parafii nie trzeba tłumaczyć czym jest zbawienie. To zbawienie jest ukryte w Ewangelii. Z wody żywej czerpiemy życie, aby rodziła w nas życie. Zbawienie jest źródłem naszej dumy, radości i szczęścia. Mam nadzieję, że tego szczęścia doświadczacie. Wokół niego wiele osób przechodzi obojętnie. To może nas boleć. Bolą nas ścięte krzyże. Dlaczego to nie wzrusza współczesnego człowieka? Bo życie współczesnych ludzi jest związane z brakiem miłości. Dzisiaj, kiedy wiemy, że Kościół jako jedyny broni rodziny, mamy świadomość potrzeby miłości. Bo jak uczyć dzieci miłości w rodzinie patchworkowej, gdzie każde dziecko pochodzi z innej rodziny... To jest bardzo przykre. Wiele osób żyje w poczuciu samowystarczalności. Wszechobecny egoizm nie sprzyja miłości . Bo miłość rodzi się we wspólnocie (…) Tak ważne jest, byśmy dbali o wspólnoty. Jeśli potrafimy tam stworzyć ogniska miłości, szukajmy jej w parafii. Tu uczymy się bycia uczniom Jezusa Chrystusa. Wzajemny szacunek, patrzenie na innych. Ona jest darem i zdaniem dla każdego z nas. Przychodzimy dzisiaj w święto katedralne. Prosimy byśmy nie płynęli z prądem, ale pod prąd. Nasza obecność to także nadzieja, że Jezus umocni nas karmiąc wodą żywą, byśmy wzrastali w miłości. Nawet jeśli ktoś będzie chciał wyprzeć wiarę z naszego życia, mamy świadomość że Bóg stanie za nami, na nim chcemy opierać nasze życie - mówił ks. Sławomir Skoblik.
Parafia Najświętszego Zbawiciela obchodzi odpust w rocznicę poświęcenia Bazyliki Laterańskiej. – Wybraliśmy ten dzień, gdyż Bazylika w Rzymie nosi tytuł: Papieska Arcybazylika Najświętszego Zbawiciela, św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty. Jest to także Matka wszystkich kościołów świata. W naszej parafii odpust odbywa się zawsze w niedzielę po 9 listopada, ze względów duszpasterskich, by więcej osób mogło uczestniczyć w uroczystościach. – tłumaczy ks. kan. Grzegorz Klimkiewicz, proboszcz parafii.