Reklama

Wiadomości z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Anioł Pański” z papieżem

Jan Paweł II w ostrych słowach potępił działania terrorystyczne, zwłaszcza te, które miały miejsce w ostatnich dniach w Iraku i w Turcji, a także w Ziemi Świętej. Przemawiając 16 listopada przed niedzielną modlitwą Anioł Pański, zapewnił o modlitwie za rodziny opłakujące swoich zmarłych i wyraził solidarność ze wszystkimi, którzy „poświęcają się, by leczyć rany i zaradzić wyrządzonym zniszczeniom”.
Nikomu nie wolno poddać się pokusie zniechęcenia ani zemsty - apelował Papież. Dodał, że „szacunek dla życia, międzynarodowa solidarność i przestrzeganie prawa powinny stanąć ponad nienawiścią i przemocą”.
Jednocześnie Ojciec Święty zauważył zaniepokojenie spowolnieniem procesu pokojowego w Ziemi Świętej. „Budowa murów między narodami izraelskim i palestyńskim jest przez wielu postrzegana jako kolejna przeszkoda na drodze do pokojowego współistnienia. Ziemia Święta bardziej niż murów potrzebuje mostów, gdyż bez pojednania umysłów i serc pokój jest niemożliwy”. Jan Paweł II zachęcił osoby odpowiedzialne do ponownego podjęcia dialogu, „otwierając tym samym drogę ku Bliskiemu Wschodowi pojednanemu w sprawiedliwości i pokoju”.

Jan Paweł II do Polaków

„Witam pielgrzymów z Polski i innych krajów. W sposób szczególny pozdrawiam przedstawicieli władz samorządowych Poznania, Kielc, Koszalina, Siedlec i Drohiczyna. Dziękuję Wam za życzliwość i oddanie, których wyrazem jest nadanie mi honorowego obywatelstwa Waszych miast.
Myślą i modlitwą obejmuję dziś młodzież. Wczoraj obchodziliśmy wspomnienie bł. Karoliny Kózkówny, męczennicy czystego serca. Jej opiece powierzam Waszą młodość, aby była ona dobra i święta.
Zawieźcie moje pozdrowienie Waszym rodzinom i bliskim. Niech Bóg wszystkim błogosławi!”
Oto streszczenie papieskiej katechezy:
„Dzisiaj rozważaliśmy Kantyk św. Pawła z Listu do Filipian, który odczytujemy w Nieszporach. W tych kilku zdaniach Apostoł zawarł całą tajemnicę Chrystusa: Jego uniżenie i wywyższenie. On, Syn Boży, uniżył siebie, gdy stał się człowiekiem i gdy podjął dzieło cierpienia i zbawczej ofiary. Dzięki temu ostatecznemu uniżeniu, aż do śmierci krzyżowej, dokonało się Jego wywyższenie. Oto «zmartwychwstał, wstąpił na niebiosa, siedzi po prawicy Ojca» - jak wyznajemy w Credo apostolskim. Przez chrzest wszyscy zostaliśmy zaproszeni i usposobieni do udziału w tym wywyższeniu Syna Bożego i w Jego chwale”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Audiencja generalna 19 listopada 2003 r.

Kondolencje po zamachu w Stambule

Na wiadomość o zamachu na synagogę w Stambule Jan Paweł II wystosował telegram kondolencyjny do rządu Turcji. W depeszy, podpisanej przez sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej - kard. Angelo Sodano, Ojciec Święty zapewnił, iż prosi Boga o „przyjęcie zmarłych, opiekę nad rannymi, ich rodzinami oraz wszystkimi ludźmi dobrej woli, którzy głęboko zostali dotknięci tym zamachem”.
W zamachu na synagogę w Stambule 15 listopada zginęły 23 osoby, a 242 zostały ranne. Według opinii L’Osservatore Romano z 16 listopada, zamachowcy wybrali szczególny dzień, jakim jest sobota, kiedy to Żydzi zbierają się na modlitwie. „To - zdaniem watykańskiego dziennika - jeden z najboleśniejszych sposobów, jaki można było wybrać dla spowodowania jak największej liczby ofiar, a tym samym określenie nowej, wyraźnej «strategii»: uderzać w każdym miejscu, starając się spowodować możliwie największą liczbę ofiar” - zaznacza dziennik.
„Kobiety i mężczyźni na całym świecie muszą zmobilizować wysiłki na rzecz pokoju i przeciw terroryzmowi, w szacunku dla wolności wyznania i przekonań religijnych” - podkreślił Ojciec Święty. Zaapelował również, „żeby nigdy więcej wiara religijna nie była źródłem konfliktów, które wykrwawiają i niszczą całą ludzkość”.

Wdowa po żołnierzu włoskim u papieża

Wdowa po sierżancie Giuseppe Coletta, jednej z 19 ofiar zamachu na kwaterę włoskiego kontyngentu w Nasirii w Iraku z 12 listopada br., znalazła się wśród uczestników audiencji Jana Pawła II dla stowarzyszenia UNITALSI w Auli Pawła VI w Watykanie 15 listopada. Jan Paweł II objął ją oraz przez chwilę z nią rozmawiał.
Spotkanie z młodą kobietą która trzymała na ręku małą córeczkę, zrobiło ogromne wrażenie na ośmiu tysiącach pielgrzymów. M. Coletta ujawniła potem, że prosiła Ojca Świętego o modlitwę w intencji rodzin wszystkich zabitych w zamachu w Iraku.
Audiencja dla UNITALSI związana była ze stuleciem istnienia tego stowarzyszenia, zajmującego się przewozem chorych i niepełnosprawnych do sanktuariów maryjnych. Wśród pielgrzymów obecni byli jego ogólnokrajowy przewodniczący: dr Antonio Diella, który powitał i pozdrowił Papieża, oraz asystent kościelny abp Luigi Moretti. „Początek Waszej działalności wiąże się z sanktuarium w Lourdes - powiedzial Jan Paweł II w przemówieniu. - Naśladując Tę, która, przyjąwszy do swego łona «Słowo, które stało się ciałem», wyruszyła do Elżbiety - bądźcie gotowi świadczyć wszelką pokorną i prostą posługę. Matka Boża nie omieszka przyjść Wam z pomocą i być dla Was wsparciem w każdej sytuacji”.

Reklama

Pogrzeb Włochów zabitych w Iraku

Ofiary zamachu na kwaterę włoskiego kontyngentu w Iraku z 12 listopada br. - 12 karabinierów, 5 żołnierzy i 2 cywilów - „zgodziły się ryzykować życie, służąc narodowi i niosąc światu pokój” - powiedział 18 listopada kard. Camillo Ruini w kazaniu podczas Mszy św. żałobnej, której przewodniczył w Bazylice św. Pawła za Murami.
Przewodniczący Episkopatu Włoch stwierdził, że - zgodnie z zapowiedzią Jezusa - „podstawowym kryterium, według którego zostaniemy osądzeni, jest czynna miłość, która potrafi rozpoznać Jego tajemniczą obecność w najmniejszym i najbardziej potrzebującym z naszych braci w człowieczeństwie (....). Z ogromnym wzruszeniem słuchaliśmy więc wdowy po jednym z poległych, która po odczytaniu podobnych słów z Ewangelii, w których Jezus zachęca nas, byśmy miłowali także naszych nieprzyjaciół, oświadczyła z całą prostotą, że dla niej i jej męża słowa te były regułą życia. Jest to wielki skarb, którego nie powinniśmy pozwolić sobie wyrwać z naszych sumień i naszych serc terrorystom-mordercom”.
Ksiądz Kardynał zwrócił uwagę, że nowy wiek i nowe tysiąclecie rozpoczęły się od tragedii wielu narodów, i przypomniał o niedawnym zamachu na synagogę w Stambule. „Prośmy Boga, by umocnił w naszych sercach przekonanie i pewność, że dobro jest silniejsze od zła i że nawet na naszym świecie, naznaczonym grzechem, przy Jego pomocy możliwa jest budowa wolności, sprawiedliwości i pokoju” - podkreślił, prosząc Boga, by błogosławił i otoczył opieką naród i żołnierzy włoskich.

Przesłanie do uczestników konferencji nt. Depresji

„W depresję człowieka wpędzić mogą również media lansujące konsumpcjonizm, natychmiastowe zaspokojenie pragnień i pościg za coraz większym dobrobytem materialnym” - powiedział Jan Paweł II do uczestników międzynarodowej konferencji na temat tej choroby, zorganizowanej w Watykanie przez Papieską Radę ds. Duszpasterstwa Pracowników Służby Zdrowia.
Ojciec Święty zauważył, że depresja prowadzi do „kryzysu egzystencjalnego i duchowego, który wyraża się utratą sensu życia”, i obnaża „kruchość człowieka, psychologiczną i duchową”. Jan Paweł II zwrócił uwagę na potrzebę odkrycia „nowych dróg, na których każdy mógłby zbudować swoją własną osobowość, pielęgnując życie duchowe - fundament dojrzałej egzystencji”. Podał przykład Światowych Dni Młodzieży, których uczestnicy „poszukują Kogoś, kto mógłby oświecić ich codzienną drogę, wskazać rację życia i pomóc pokonywać trudności”.
Papież wyraził przekonanie, że „depresja jest zawsze próbą duchową”, dlatego „należy wyciągnąć rękę do chorych, dać im odczuć czułość Boga, włączyć ich do wspólnoty wiernych”. Zalecił lekturę i rozważanie Psalmów, „których autor wyraża w modlitwie swoje radości i niepokoje”, odmawianie Różańca, który „pozwala odnaleźć w Maryi kochającą Matkę, uczącą, jak żyć w Chrystusie”, oraz udział w Eucharystii, stanowiącej źródło wewnętrznego pokoju.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Meblowanie głów”

2024-07-20 09:20

[ TEMATY ]

Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

Obejrzałem rozmowę Wojciecha Szczęsnego z Jakubem Wojewódzkim na kanale Onetu, żebyście Wy nie musieli. To naprawdę ciekawe doświadczenie zobaczyć jak swoje rozmowy prowadzi ten, udający młodego człowieka 60-latek. On nawet w czapce z daszkiem występuje, siedząc w studiu radiowym, żeby wyglądać młodziej. To jednak nie kompleksy Wojewódzkiego przebijały się najmocniej w jego rozmowie, a przynajmniej nie to najbardziej zapadło mi w pamięć.

Coś, co ciężko było nie zauważyć to usilna potrzeba przerywania gościowi tego, co mówi – swoimi dykteryjkami. To tak jakby nie Wojciech Szczęsny był według Wojewódzkiego najważniejszą osobą w studio, ale sam Wojewódzki. I nie chodzi mi o przerywanie, które nieraz w wywiadach jest niezbędne, gdy np. gość umyślnie unika odpowiedzi na pytanie, ale to pretensjonalne wrzucanie kawałków o sobie. Wojewódzki nawet gdy zadawał wydawać by się mogło dla niego oczywiste pytanie, to robił to z podprowadzeniem, że on to robi, ale inni dziennikarze się boją o to pytać. Zastanawiacie się pewnie co to za kwestia, którą tak odważnie poruszył Wojewódzki. Chodziło o Orlen. „Miałeś kiedykolwiek, jakiekolwiek przejawy etycznego kaca nosząc na piersi logo Orlenu obok naszego orzełka?” — zapytał Jakub Wojewódzki, a gdy Wojciech Szczęsny odpowiedział „nie”, usłyszał od gospodarza programu, że „firma Orlen, w jakimś sensie stała się symbolem opresyjnego państwa bez jakieś kontroli”, a noszenie koszulek z logo największej polskiej firmy paliwowej to dla młodego-starego celebryty „moralnie tykająca bomba i każdy o tym wie”. Ta końcówka, czyli podkreślanie, że to, co mówi Wojewódzki, to prawda objawiona, oczywista oczywistość – to też charakterystyczna cecha prowadzenia przez niego rozmów.

CZYTAJ DALEJ

Niepoczytalna transwestytka i jej rzekome stygmaty. Ta historia wydarzyła się naprawdę!

2024-07-18 21:09

[ TEMATY ]

stygmaty

Adobe Stock

Jak myślicie, drodzy Czytelnicy, czy transwestyta może mieć stygmaty? Samo pytanie jest w pierwszej chwili szokujące, jednak zadałem je nie bez powodu. Słyszeliście o niejakiej Bercie Mrazek o pseudonimie Georges Marasco?

Jej czeski ojciec i belgijska matka rzekomo wyrzucili ją na ulicę w młodym wieku i musiała sobie radzić sama. Śpiewała więc w nocnych klubach, a nawet podjęła pracę w cyrku braci van Been, gdzie jako Georges Marasco zajmowała się tresurą dzikich zwierząt. Szczególnie upodobała sobie lwy. Po zakończeniu pierwszej wojny światowej została oskarżona o szpiegostwo na rzecz niemieckich okupantów. Baron van Zuylen van Nyevelt i pięciu innych śledczych prowadziło w jej sprawie dochodzenie (trwające od 25 listopada 1918 roku do 2 maja 1919 roku) jednak nie udało im się znaleźć obciążających Mrazek dowodów.

CZYTAJ DALEJ

Im więcej Unii - tym mniej Europy...

2024-07-20 08:44

[ TEMATY ]

Ryszard Czarnecki

Archiwum TK Niedziela

Kiedyś w Paryżu spotkałem znanego dziennikarza „Gazety Wyborczej”. Spytał, co robiłem we Francji. Odpowiedziałem, trochę z zamierzoną ironią, że starałem się zobaczyć „Europę katedr”. Uśmiechnął się krzywo.

Przypomniałem to sobie, gdy usłyszałem o płonącej katedrze w Rouen. I zaraz sobie pomyślałem o nie tylko francuskiej, ale i europejskiej tragedii, jaką był pożar katedry Notre Dame w stolicy Francji. To tak, jakby ktoś (Kto? Czy aby ma pewno „Pan Przypadek” ?) chciał gumką -vmyszką usunąć z kulturowego dziedzictwa Starego Kontynentu jedną z najważniejszych europejskich katedr? Katedr, którą była nie tylko świątynia w wymiarze religijnym, ale także świątynią kultury i historii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

iv>

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję