Reklama

Niedziela Lubelska

Czas umocnienia. Wizytacja w parafii Świętego Ducha w Chełmie

Tadeusz Boniecki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W niedzielę 26 września parafia Świętego Ducha w Chełmie gościła bp. Adama Baba, który wizytował parafię w ramach odbywającej się co 5 lat wizytacji kanonicznej. Pasterz spotkał się ze wszystkimi wspólnotami i grupami działającymi przy parafii oraz udzielił sakramentu chrztu świętego dwójce najmłodszych parafian.

Wizytacja biskupia jest okazją do pogłębienia kontaktów z duszpasterzami i wiernymi, w tym z różnymi wspólnotami modlitewnymi i apostolskimi działającymi przy parafii. Ojciec Święty Jan Paweł II w posynodalnej Adhortacji Apostolskiej „Pastores gregis” docenił wielką wagę wizyty pasterskiej, nazywając ją „autentycznym czasem łaski i szczególnego, a nawet jedynego w swoim rodzaju momentu w zakresie spotkania i dialogu biskupa z wiernymi”. Swój pobyt w parafii Świętego Ducha w Chełmie bp Adam Bab rozpoczął od samego rana. W progach świątyni parafialnej powitali go przedstawiciele parafii wraz z proboszczem ks. kan. Andrzejem Jacentym Pyterem. Następnie proboszcz złożył krótkie sprawozdanie z życia religijno-moralnego i materialnego parafii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Początki parafii sięgają 20 grudnia 1985 r., kiedy to abp Bolesław Pylak i ks. Kazimierz Bownik, dziekan dekanatu Chełm-Wschód, uzyskali od ówczesnego wojewody chełmskiego słowną zgodę na budowę punktu katechetycznego, z założeniem, że w przyszłości powstanie tu również samodzielny ośrodek duszpasterski. Po wielu staraniach udało się zakupić niewielki teren przy ul Grunwaldzkiej. W listopadzie 1986 r. został tam postawiony krzyż i poświęcony plac pod budowę świątyni. Od Wielkiej Nocy 1987 r. Msze św. w niedziele i święta były odprawiane w tymczasowo przygotowanej wiacie. Tego samego roku rozpoczęte zostały prace przy budowie kościoła z kompleksem plebanii według projektu chełmskiego architekta Wojciecha Palki. Tytuł kościoła nawiązuje do świątyni pod tym wezwaniem, która była usytuowana przy Placu Świętego Ducha w Chełmie. Budowę ośrodka katechetyczno-duszpasterskiego powierzono ks. Marianowi Wysockiemu, ówczesnemu wikariuszowi parafii Narodzenia NMP. 4 marca 1988 r. biskup lubelski utworzył samodzielny ośrodek duszpasterski. Natomiast sama parafia została erygowana 6 czerwca 1990 r. Była wydzielona z parafii Mariackiej i obejmowała osiedle Działki oraz miejscowości Antonin i Srebryszcze. W sumie na tej terenie zamieszkiwało ok. 6 tysięcy wiernych. Jej pierwszym proboszczem został organizator i budowniczy kościoła ks. Marian Wysocki. Dzięki jego wyjątkowym zdolnościom organizacyjnym i talentom, dobrej współpracy i zaangażowaniu parafian, podstawowe prace przy budowie świątyni zostały zakończone już w 1992 r. Ks. Marian Wysocki był proboszczem przez 25 lat. Zmarł 19 czerwca 2013 r. Parafianie bardzo głęboko przeżyli śmierć pierwszego proboszcza. Po śmierci ks. Wysockiego proboszczem został ks. kan. Andrzej Jacenty Pyter, który przewodzi wspólnocie parafialnej. Dzięki niemu i zaangażowaniu całej wspólnoty parafialnej wszyscy mogli w maju tego roku świętować konsekrację kościoła.

Ostatnia wizytacja kanoniczna w parafii Świętego Ducha odbyła się w 2016 r. Obecnie na jej terenie zameldowanych jest 8291 osób. Spora grupa zamieszkuje poza parafią, również pracując za granicą. Znaczna ilość parafian systematycznie pogłębia swoją wiarę; są w każdą niedzielę na Mszy św., biorą udział w nabożeństwach, przyprowadzają swoje dzieci do kościoła, mobilizują młodzież. Wielką troską proboszcza są działające w parafii liczne wspólnoty i ruchy religijne: 6 Kół Żywego Różańca, Legion Maryi, Domowy Kościół, Wspólnota Chrystusa Zmartwychwstałego „Galilea”, Koło Radia Maryja, Parafialny Zespół Caritas, Parafialny Zespół Synodalny. Są też nadzwyczajni Szafarze Komunii Św. Do Mszy św. przy ołtarzu służy liczne grono ministrantów i lektorów, a śpiewa podczas liturgii parafialna dziecięca schola „Duszki”. W zarządzaniu parafią księdzu proboszczowi pomaga Duszpasterska Rada Parafialna, której przewodniczy Zbigniew Bajko. Aktywne zaangażowanie wielu osób w życie duchowe rodziny parafialnej świadczy o tym, że są naprawdę żywym Kościołem i poważnie podchodzą do kwestii wiary. Gorliwa praca duchowa przynosi efekty. Podczas spotkania ze wspólnotami bp Adam Bab dziękował wszystkim za tak aktywne uczestnictwo w życiu religijnym parafii.

Reklama

- Rodzice chętnie angażują się w formację swoich dzieci, często są obecni z dziećmi na spotkaniach. Co roku ok. 30 uczniów bierze udział w przygotowaniu do bierzmowania, niektórzy są bardzo gorliwi. Dzieci do I Komunii św. przygotowuje pani katechetka wraz z księdzem wikariuszem. Pocieszające jest, że na przestrzeni ostatnich miesięcy, po pandemii, wzrasta liczba osób uczestniczących systematycznie w niedzielnej Mszy św. Jest wiele osób, które przyjmują codziennie Komunię św. Niestety, smutkiem napawa fakt, że nadal wielu mieszkańców nie korzysta z niedzielnej Eucharystii - dzielił się ksiądz proboszcz. W codziennej pracy parafialnej wspierają go księża wikariusze Emil Skrobowski i Mirosław Rybka oraz zamieszkujący na terenie parafii emerytowany kapłan ks. Zbigniew Cholewa. Rytm życia duchowego wyznacza rok liturgiczny. W Wielkim Poście i Adwencie organizowane są rekolekcje. W każdym miesiącu regularnie wikariusze odwiedzają z Komunią św. chorych i starszych parafian. W każdy pierwszy piątek miesiąca wiele osób korzysta z sakramentu pokuty. Odprawiane są nabożeństwa: różańcowe, majowe, czerwcowe; w Wielkim Poście Droga Krzyżowa i Gorzkie Żale. W każdym tygodniu w czwartek sprawowana jest Nowenna do Ducha Świętego. Na terenie parafii są dwie szkoły podstawowe, dwie ponadpodstawowe oraz dwa przedszkola. Lekcje katechezy prowadzą księża wikariusze i pięciu katechetów świeckich. Zdaniem księdza proboszcza, na wyjątkowe uznanie zasługuje dobry kontakt i współpraca dyrekcji i grona pedagogicznego z parafią.

Aby parafia funkcjonowała, potrzebna jest również rozbudowa jej stanu materialnego. Od ostatniej wizytacji kanonicznej zostało wykonanych wiele różnych prac; lista jest imponująca. Znalazło się na niej wiele mniejszych i większych inwestycji. To m.in. ocieplenie elewacji ścian części mieszkalnej, odmalowanie fasady frontowej kościoła i bocznych filarów, pomalowanie ścian w środku świątyni, wyłożenie granitowymi płytami wejścia do kościoła i przebudowa schodów, wykonanie nowych dębowych drzwi do bocznego wejścia kościoła, plebanii i zakrystii, zainstalowanie rzeźby Ducha Świętego w głównym ołtarzu. - Wszystkie te bardzo potrzebne prace udało się wykonać dzięki ofiarności i poświęceniu całej naszej wspólnoty - posumował ks. Proboszcz, dziękując parafianom za zaangażowanie.

Reklama

Podczas Mszy św. z sakramentem chrztu bp Adam Bab mówił o znaczeniu tego sakramentu i potrzebie bycia dobrym chrześcijaninem. - W chrzcie św. chodzi o łaskę Chrystusa i o życie wieczne. Przez chrzest zostaliśmy zanurzeni w śmierć Chrystusa, aby razem z Nim zmartwychwstać - podkreślił ksiądz biskup. Przypomniał prośbę Jezusa, by Jego imię było głoszone na całym świecie; prosił, aby życie opierać na autentycznej miłości do Chrystusa. - W swojej codzienności własnym postępowaniem musimy dawać świadectwo innym, że przynależymy do Chrystusowego Kościoła - podkreślił. Mszę św. uświetnił śpiewem Chór Ziemi Chełmskiej „Hejnał” pod dyrekcją Danuty Bałki-Kozłowskiej. Wizytację kanoniczną zakończyła wieczorna Msza św. i spotkanie bp. Adama Baba z radą parafialną. W imieniu całej wspólnoty proboszcz ks. Andrzej J. Pyter podziękował bp. Adamowi za umocnienie pasterskim słowem wszystkich parafian, aby czynili jeszcze większe rzeczy na chwałę Bożą.

Fotorelacja na https://www.facebook.com/Niedziela-Lubelska-112621833628172




2021-10-01 05:53

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zbliża się pierwsza rocznica beatyfikacji rodziny Ulmów

2024-09-03 07:11

[ TEMATY ]

bł. rodzina Ulmów

Karol Porwich/Niedziela

Uroczystości dziękczynne z okazji pierwszej rocznicę beatyfikacji Józefa i Wiktorii Ulmów i ich siedmiorga dzieci odbędą się 8 września przy stadionie sportowym w Markowej w archidiecezji przemyskiej - poinformowało biuro prasowe KEP.

10 września minie pierwsza rocznica beatyfikacji rodziny Ulmów, która zginęła w 1944 r. zamordowana przez Niemców za pomoc Żydom. Była to pierwsza w historii Kościoła katolickiego beatyfikacja całej rodziny. W wydarzeniu uczestniczyło ok. 37 tys. wiernych z kraju i zagranicy.
CZYTAJ DALEJ

Czy pozwalamy Jezusowi, aby dokonał w nas zmiany, aby Słowo Boże nas wyzwoliło?

2024-08-20 10:30

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe.Stock

Rozważania do Ewangelii Łk 4, 31-37.

Wtorek, 3 września. Wspomnienie św. Grzegorza Wielkiego, papieża i doktora Kościoła
CZYTAJ DALEJ

W Indonezji trwa adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji papieskiej pielgrzymki

2024-09-03 17:05

[ TEMATY ]

adoracja

Magdalena Pijewska/Niedziela

Nieustanna adoracja Najświętszego Sakramentu towarzyszy papieskiej pielgrzymce do Indonezji. W intencji Ojca Świętego i owoców jego podróży modlą się m.in. Siostry Służebnice Ducha Świętego od Wieczystej Adoracji, których klasztor znajduje się na wyspie Flores, zwanej katolickim sercem Indonezji.

Modlitwa w intencji papieża towarzyszyła już przygotowaniom do pielgrzymki i odbywającym się we wszystkich parafiach tego kraju rekolekcjom. Przybliżano w ich trakcie osobę, życie i nauczanie Ojca Świętego a także kluczowe wydarzenia jego pontyfikatu.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję