Co roku do sanktuarium św. Mikołaja w Pierśćcu na tydzień przed odpustem parafialnym zjeżdżają pielgrzymki z poszczególnych parafii różnych dekanatów naszej diecezji. W tym roku najbardziej aktywne pielgrzymowanie rozpoczęło się już w sobotę 30 listopada br., kiedy to do Pierśćca przybyły setki osób, w tym ponad 70 grup Apostolstwa Dobrej Śmierci naszej diecezji, archidiecezji krakowskiej i katowickiej. A potem od poniedziałku poszczególne parafie dekanatów nawiedzały sanktuarium.
We wtorek do Pierścca zjechali pielgrzymi z dekanatu skoczowskiego, wiślańskiego i bielskiego IV. W tym dniu wikariusz parafii, ks. Waldemar Niemiec, w głoszonej homilii zauważył, że współcześnie człowiek jest traktowany jak numer. W instytucjach urzędnicy zamiast pytać o imię i nazwisko, pytają o NIP, PESEL, i na tej podstawie szukają informacji o petencie. Instytucje jakby sprowadzają wartość człowieka do rzeczy, numeru. - Ważne jest, aby mieć świadomość własnej tożsamości. Św. Mikołaj mówi nam o tej tożsamości - podkreślił kapłan. Nawiązał do metafory drzewa, stwierdzając że ważne jest, jakie drzewo wydaje owoce i jakie my wydajemy owoce. Wymienił cechę drzewa, jaką jest trwałość, stałość. Samochód uderzy w drzewo i drzewo stoi, a samochód jest zniszczony. To obraz zderzenia nowoczesności z tradycją. - Św. Mikołaj, jako symbol drzewa, pokazuje nam te wartości, jakie Bóg nam dał - podsumował.
Tydzień pielgrzymkowy w Pierśćcu zwieńczyła uroczystość odpustowa w niedzielę 8 grudnia. Suma odpustowa została odprawiona o godz. 11. Celebrował ją ks. dr Ryszard Skowronek z Katowic, dziekan skoczowski ks. prał. Alojzy Zuber, ks. Wojciech Tyczyński ze Skoczowa i wikariusz z Pierśćca ks. Waldemar Niemiec. Ks. Skowronek w homilii mówił o świadomym wyborze świętości. Nawiązał tez do świadomego wyboru świętego patrona - tę świadomość wyboru człowiek ma przy bierzmowaniu, kiedy wybiera sobie patrona.
Pomóż w rozwoju naszego portalu