Watykan odpowiada za czyny dokonane na jego terytorium i z prawnego punktu widzenia nie jest kompetentny w sprawie przestępstw, w tym nadużyć seksualnych wobec osób niepełnoletnich, dokonanych przez duchownych w innych krajach, np. w Irlandii czy USA. Opinię tę zawiera odpowiedź Stolicy Apostolskiej na kwestionariusz nt. pedofilii, przedstawiony w Komitecie Narodów Zjednoczonych ds. Praw Dziecka w ramach okresowej kontroli realizacji Konwencji Praw Dziecka ONZ z 1989 r.
Stolica Apostolska była jednym z promotorów tej Konwencji. Jednak 24-stronicowy tekst, przesłany 4 grudnia do siedziby Komitetu w Genewie, wyjaśnia, że Stolica Apostolska, choć jest związana, to nie tożsama z Kościołem katolickim i nie ratyfikuje traktatów w imieniu wszystkich katolików świata.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Watykańska odpowiedź podkreśla, że w sprawach poszczególnych przestępstw popełnionych przez duchownych na terytorium danego państwa, kompetentne są jego władze. Duchowni podlegają prawu państwa, w którym mieszkają i to przed nim ponoszą odpowiedzialność za swe czyny.
Gdy chodzi o dochodzenia kanoniczne - różne od karnych - prowadzone przez Kongregację Nauki Wiary, to akta takich spraw mogą być udostępniane jedynie w przypadku śledztw karnych, prowadzonych przez kompetentne władze. Nie dotyczy to więc takiej instytucji jak Komitet Narodów Zjednoczonych ds. Praw Dziecka - głosi watykańska odpowiedź.
Reklama
Została ona przez media uznana za odmowę podzielenia się wynikami własnych dochodzeń w sprawie nadużyć seksualnych. Tymczasem - jak zaznaczył dyrektor watykańskiego Biura Prasowego, ks. Federico Lombardi - Stolica Apostolska wyjaśniła jedynie, że „kompetentne np. w sprawie nadużyć w Irlandii są władze irlandzkie”. Jednocześnie instytucje watykańskie „nie są zobowiązane do mówienia o postępowaniach kanonicznych, których charakter i cel jest inny od cywilnych, ani o przestępstwach, do jakich doszło na terytorium, nie należącym do ich kompetencji”. Odpowiedzią Stolicy Apostolskiej są właściwe jej kompetencje, a także „wytyczne przekazane konferencjom biskupim w celu dobrej praktyki walki z nadużyciami seksualnymi i zapobiegania im oraz towarzyszenia ofiarom”.
Andrea Tornielli na portalu „Vatican Insider” zauważa, że obowiązującą od pewnego czasu watykańską linią działania jest współpraca z władzami świeckimi na płaszczyźnie karnej, choć obowiązek denuncjacji przez biskupa jest różnie przyjmowany przez konferencje episkopatów (włoska, na przykład, nie umieściła takiego zapisu w swych wytycznych).
Odpowiedź Stolicy Apostolskiej dana komitetowi ONZ przypomina też dokument papieża Franciszka, którym wpisał do watykańskiego Kodeksu Karnego m.in. takie przestępstwa, jak pedofilia i pornografia dziecięca.
Na 16 stycznia 2014 r. planowane jest posiedzenie komitetu, na którym będą omówione odpowiedzi państw, które przystąpiły do Konwencji. Stolica Apostolska będzie oczywiście obecna i gotowa do odpowiedzi na ewentualne pytania - oświadczył ks. Lombardi.