Reklama

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z USA

Światowy dzień chorego

W dniach 9-11 lutego br. odbędą się w Waszyngtonie centralne obchody XI Światowego Dnia Chorego. W tym roku hasło Dnia brzmi: Droga solidarności: powołanie duszpasterstwa służby zdrowia w Ameryce. Końcowym punktem uroczystości będzie Msza św. w narodowym sanktuarium maryjnym Stanów Zjednoczonych - stołecznej bazylice Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.
Przewiduje się, że w spotkaniu wezmą udział chorzy i ich opiekunowie, lekarze, wolontariusze i osoby związane ze służbą zdrowia i chorymi z całego kontynentu amerykańskiego.
Pierwszy dzień obchodów - niedziela 9 lutego - zostanie poświęcony duszpasterstwu służby zdrowia, jego problemom, wymianie doświadczeń oraz projektom i planom na przyszłość. Nazajutrz omawiane będą teologiczne aspekty działalności tej formy apostolatu. 11 lutego, w samym Dniu Chorego, osobisty wysłannik Jana Pawła II, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia - abp Javier Lozano Barragán odprawi uroczystą Mszę św., zamykającą to wydarzenie; zostanie też odczytane specjalne orędzie Ojca Świętego, wydane z tej okazji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram


Z Węgier

Ingres abp. Pétera Erdö

11 stycznia br. w katedrze ostrzyhomskiej odbył się ingres nowego metropolity tego miasta i Prymasa Węgier, abp. Pétera Erdö.
Po przybyciu do świątyni nowy prymas nawiedził groby swych poprzedników: sługi Bożego kard. Józsefa Mindszenty´ego oraz Jusztiniána Serédiego i Lászlo Lékaia. Następnie rozpoczęła się uroczysta Msza św., podczas której nuncjusz apostolski na Węgrzech - abp Karl-Josef Rauber odczytał tekst bulli, w której Ojciec Święty Jan Paweł II powołał dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji Székesfehérvár na metropolitę ostrzyhomsko-budapeszteńskiego i Prymasa Węgier, po czym przekazał dokument miejscowej kapitule.
Okolicznościowe przemówienie wygłosił m.in. bezpośredni poprzednik abp. Erdö na stolicy prymasowskiej - kard. László Paskai, który posługę tę pełnił przez 15 lat. Na zakończenie uroczystości, w obecności delegacji kościelnych z całego kraju, abp Erdö udzielił swego pierwszego błogosławieństwa jako nowy arcybiskup ostrzyhomsko-budapeszteński. W uroczystości uczestniczyły delegacje kościelne m.in. z Watykanu oraz Polski i Austrii.

Reklama


Z Rosji

Nowy nuncjusz apostolski w Moskwie

11 stycznia br. przybył do Moskwy nowy nuncjusz apostolski - abp Antonio Mennini. Jego przylot spotkał się z żywym zainteresowaniem mediów. Na lotnisku Szeremietiewo-2 dyplomata watykański udzielił w języku rosyjskim wypowiedzi dla największych stacji telewizyjnych Moskwy.
W intencji misji nowego nuncjusza modlono się podczas Mszy św. w moskiewskiej katedrze. "Mamy nadzieję, że zostaną wysłuchane nasze modlitwy, że Ten, który doprowadził do wizyty Jana Pawła II w Bułgarii, doprowadzi do takiej samej wizyty w Rosji" - powiedział m.in. w kazaniu przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Rosji - abp. Tadeusz Kondrusiewicz.
Nowy nuncjusz pochodzi z Rzymu, w dyplomacji służy od 1981 r. Przebywał m.in. na placówkach w Turcji i Ugandzie, pracował w siedzibie watykańskiego Sekretariatu Stanu, w latach 2000-2002 był nuncjuszem w Bułgarii.


Z Chin

Tysiące wiernych pożegnało biskupa

7 stycznia br. w kościele w miejscowości Nanbai w prowincji Shaanxi tysiące wiernych oddały ostatni hołd biskupowi Lawrence Zhang Wenbin z miejscowej diecezji Weinan. Zmarł on 24 grudnia ub. r. po ciężkiej chorobie nowotworowej. Miał 87 lat. Zgodnie z tradycją chińską, zmarłych wspomina się i modli za nich co 7 dni od daty śmierci aż do 7 tygodnia.
Następcą sędziwego hierarchy został bp Tong Changping, który w wieku 34 lat stał się najmłodszym biskupem w tzw. Kościele patriotycznym, uznawanym przez komunistyczne władze Chin.
Bp Zhang ustąpił z zarządzania diecezją Weinan w 2000 r. Na kilka dni przed śmiercią osobiście konsekrował swego następcę.

Reklama


Z Włoch

Kodeks telewizyjny

Największe włoskie stacje telewizyjne - publiczne i prywatne - podpisały kodeks mający chronić dzieci przed zagrożeniami płynącymi z tego środka przekazu. Na mocy dokumentu, zawartego przez szefów tych stacji w obecności ministra telekomunikacji Maurizio Gasparriego, nadawcy zobowiązali się unikać emisji programów zawierających sceny przemocy, gwałtu, pornografii i innych, mogących szkodzić małym widzom - w godzinach nadawania programów dla dzieci (czyli od 16.00 do 19.00). Kodeks przewiduje też kary za złamanie tych zasad - do 25 tys. euro, a w skrajnych przypadkach może zostać odebrana lub przynajmniej zawieszona koncesja dla danej stacji.

Korea Południowa

Nowym prezydentem Korei Południowej został Roh Moo-hyun z Demokratycznej Partii Tysiąclecia, będący katolikiem. W wywiadzie dla tygodnika katolickiego Pyonghwa Weekly opowiedział on o swym nawróceniu i stosunku do wiary. "Gdy pytają mnie o chrzest, czuję się nieco zawstydzony. W przeszłości bowiem byłem ateistą - wyznał m.in. prezydent elekt. - Nagle zacząłem wierzyć w istnienie Boga i w Opatrzność Bożą" - podkreślił nowy szef państwa.
Przyjął on chrzest w 1986 r., przybierając imię Justus, wraz ze swą żoną, która na chrzcie otrzymała imię Adela. Po wyborze swego współwyznawcy na najwyższy urząd w państwie cała miejscowa wspólnota katolicka przesłała mu gratulacje i najlepsze życzenia, wyrażając przy tym pragnienie, aby mógł on pełnić wolę Bożą za pośrednictwem polityki.

Pakistan

Komisja ds. Dialogu Międzyreligijnego i Ekumenicznego Konferencji Episkopatu Pakistanu ogłosiła rok 2003 Rokiem Pokoju. Celem tej inicjatywy jest wychowywanie pakistańskiego społeczeństwa do odczuwania potrzeby i wartości pokoju. Jak poinformował przedstawiciel komisji - o. Francis Nadeem - Rok Pokoju obejmie różne inicjatywy, łącznie z festynami, zawodami sportowymi czy literackimi konkursami. Szczególną rolę odegrać ma tu współpraca Kościoła z pakistańskimi środkami społecznego przekazu, zwłaszcza z radiem i telewizją. Nie zapomniano także o modlitwie o pokój prowadzonej tak w kościołach chrześcijańskich, jak i w meczetach. Inicjatywę Komisji ds. Dialogu Międzyreligijnego i Ekumenicznego Konferencji Episkopatu Pakistanu poparły inne wspólnoty religijne, m.in. muzułmańska większość.

Reklama

Ziemia Święta

Władze Uniwersytetu Katolickiego w Betlejem wydały 11 stycznia br. oświadczenie potępiające izraelską okupację miasta i opisujące dramatyczne skutki tego stanu rzeczy, m.in. przerwanie nauki przez tysiące młodych Palestyńczyków.
Dokument, podpisany przez prezydenta i wicekanclerza uczelni, brata Vincenta Malhama FSC, przypomina, że okupacja miasta trwa nieprzerwanie od 22 listopada ub.r. Społeczność uczelniana sprzeciwia się przyjętej i praktykowanej przez władze izraelskie metodzie zbiorowego karania ludności w odwecie za zamachy samobójcze. Oświadczenie władz uczelni w Betlejem kończy się apelem o pomoc, skierowanym do wszystkich, którzy mogą cokolwiek uczynić, aby zmienić tę sytuację, oraz wezwaniem do władz izraelskich o zakończenie okupacji miasta.

Francja

Blisko połowa młodych ojców we Francji skorzystała z przysługujących im ustawowo od stycznia 2002 r. dwóch tygodni urlopu z okazji narodzin dziecka. Poinformował o tym paryski dziennik Liberation.
Według gazety, przedsiębiorstwa francuskie potraktowały to nowe prawo przychylnie, w przeciwieństwie do "dezorganizującego pracę 35-godzinnego tygodnia pracy". Uważają one, że umożliwiane pracownikom "uzyskania równowagi między życiem rodzinnym a zawodowym" jest korzystne dla zakładu pracy. "Ten nowy urlop to sygnał dla mężczyzn, że społeczeństwo docenia ich pragnienie opiekowania się dziećmi, także tymi najmłodszymi" - pisze Liberation.

Tydzień na świecie

Jan Paweł II pragnie przyjechać w 2005 r. do Kolonii na Światowy Dzień Młodzieży. Poinformował o tym nuncjusz apostolski w Niemczech - abp Giovanni Lajolo.

Liczba ambasadorów akredytowanych przy Stolicy Apostolskiej wzrosła w ostatnim okresie do 178 (w ub.r. otworzyły swoje ambasady przy Stolicy Apostolskiej Timor Wschodni i Katar). Obecnie Stolica Apostolska utrzymuje stosunki dyplomatyczne ze 174 krajami świata. Specjalne misje dyplomatyczne mają przy Watykanie Unia Europejska oraz Zakon Maltański. Specjalny status ma też ambasador Rosji oraz przedstawiciel Palestyńczyków.

Całoroczne obchody Środkowoeuropejskiego Dnia Katolików 2003-2004 będą przebiegały pod hasłem: Chrystus nadzieją Europy. Zakończy je pielgrzymka narodów 22-23 maja 2004 r. do austriackiego sanktuarium Mariazell.

Do portu Dar-es-Salam w Tanzanii dotarło już 200 ton mąki, zakupionej za pieniądze zebrane w archidiecezji katowickiej w ramach akcji "Polskie zboże dla głodujących w Afryce". Poinformował o tym przebywający na miejscu wicedyrektor Caritas Archidiecezji Katowickiej ks. Zenon Ryzner.

Sąd w Paryżu skazał na kary wieloletniego więzienia 13 członków terrorystycznej organizacji ETA. Ich aresztowanie i skazanie zadało poważny cios separatystom baskijskim w Hiszpanii.

Liczba bezrobotnych w Niemczech (gospodarczej potędze UE) wzrosła do 10,1 proc. - jest to najwyższy poziom od 5 lat.

Czescy posłowie i senatorowie mimo trzech tur głosowania nie wybrali prezydenta kraju (następcy Vaclava Havla). Wszystkie tury wygrał Vaclav Klaus, ale uzyskał zbyt mało głosów.

Prokuratura w Moskwie wszczęła sprawę karną przeciwko dziennikarce gazety Komsomolskaja Prawda, oskarżonej o zniesławienie katolickiego Zakonu Ojców Franciszkanów i jego moskiewskiego przełożonego o. Grzegorza Ciorocha. Zapis, na który powołuje się prokuratura, dotyczy m.in. "oszczerstwa w środkach masowego przekazu".

Komunistyczna Korea Północna (KRL-D) otrzymała, za pośrednictwem amerykańskiego mediatora Jamesa Kelly´ego, propozycję wznowienia przez Stany Zjednoczone pomocy energetycznej, jeśli zaprzestanie ona prac nad programem rozwoju broni atomowej (USA wstrzymały też pomoc żywnościową dla tego kraju). Tymczasem władze w Phenianie zorganizowały wielką manifestację poparcia dla decyzji o wycofaniu się kraju z traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej; uczestniczyło w niej ponad 1 mln Koreańczyków.

Ok. stu osób ewakuowała policja z paryskiej bazyliki Sacré-Coeur po odkryciu w jej wnętrzu podejrzanie wyglądających przedmiotów, jakimi okazały się butle wypełnione gazem. Wezwana na miejsce brygada antyterrorystyczna stwierdziła, że nie posiadały one zapalników.

Blisko tysiąc duchownych chrześcijańskich, muzułmańskich i sabatejskich (odłam judaizmu) wspólnie manifestowało w Bagdadzie przeciwko planowanej przez USA zbrojnej interwencji w Iraku. Przed zakończeniem demonstracji jej uczestnicy wręczyli przedstawicielowi Programu ONZ ds. Rozwoju (PNUD) "Memorandum w obronie narodu irackiego", skierowane do sekretarza generalnego ONZ Kofiego Annana.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prymas Polski: gdy czynisz znak krzyża, głosisz miłość Boga

2024-05-05 16:06

[ TEMATY ]

abp Wojciech Polak

flickr.com/episkopatnews

Abp Wojciech Polak

Abp Wojciech Polak

„Gdy z wiarą patrzysz na krzyż, gdy czynisz znak krzyża na sobie, gdy znakiem krzyża błogosławisz drugich, głosisz miłość Boga potężniejszą niż grzech, potężniejszą niż śmierć. Miłość, która zwycięża obojętność i nienawiść, która niesie przebaczenie i pojednanie, która przygarnia i jednoczy” - mówił w niedzielę w Pakości Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Metropolita gnieźnieński przewodniczył uroczystościom odpustowym na Kalwarii Pakoskiej, w Archidiecezjalnym Sanktuarium Męki Pańskiej, z okazji święta znalezienia Krzyża świętego. W homilii przypomniał, że właśnie na Krzyżu, w męce, śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa, najpełniej objawiła się miłość Boga. „To miłość, która rodzi życie” - podkreślił, przypominając, że znakiem tej miłości każdy chrześcijanin został naznaczony w dniu swojego chrztu świętego. „I choć znaku tego nie widać na naszych czołach, to powinien być w naszym sercu”.

CZYTAJ DALEJ

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

[ TEMATY ]

Matka Boża

Maryja

nabożeństwo majowe

loretańska

Majowe

nabożeństwa majowe

litania loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

W tym miesiącu przyroda budzi się z zimowego snu do życia. Maj to miesiąc świeżych kwiatów i śpiewu ptaków. Wszystko w nim wiosenne, umajone, pachnące, czyste. Ten właśnie wiosenny miesiąc jest poświęcony Matce Bożej.

CZYTAJ DALEJ

Portugalia: do Fatimy zmierzają największe od wybuchu pandemii grupy pielgrzymów

2024-05-06 19:15

[ TEMATY ]

Fatima

Graziako

Do Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie udają się tysiące pielgrzymów, największe od czasu wybuchu w 2020 r. pandemii Covid-19 grupy pątników z całego kraju, podają portugalskie media na bazie informacji służb policyjnych. Według szacunków funkcjonariuszy portugalskiej drogówki, większość zmierzających do Fatimy pielgrzymów dotrze do sanktuarium w sobotę.

Głównym motywem pielgrzymki do tego miejsca kultu maryjnego jest 107. rocznica rozpoczęcia objawień Maryi trzem pastuszkom w Cova da Iria. Według służb porządkowych na rozpoczynające się późnym popołudniem w niedzielę uroczystości do Fatimy może przybyć ponad 500 tys. pątników, głównie Portugalczyków. Uroczystościom tym będzie przewodniczył ordynariusz diecezji Leiria-Fatima biskup José Ornelas. Stoi on na czele Konferencji Episkopatu Portugalii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję