Reklama

10 lat służby Podlasiu

Niedziela podlaska 27/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

10 lipca br., siedlecka rozgłośnia Katolickiego Radia Podlasie będzie obchodzić swoje X-lecie powstania i działalności. Na tę okazję bp Antoni Dydycz wystosował list gratulacyjny do dyrektora Radia, ks. kan. Janusza Wolskiego, do współpracowników i słuchaczy Katolickiego Radia Podlasie: "Zbliżająca się dziesiąta rocznica powstania katolickiej rozgłośni w Siedlcach jest przypomnieniem tego wydarzenia, które już na trwałe wpisało się w dzieło ewangelizacyjne Diecezji Męczenników Pratulińskich, a także w dużej mierze i Diecezji Drohiczyńskiej. Co więcej, Katolickie Radio Podlasie podjęło się również jakże trudnej misji umacniania i rozwijania tożsamości podlaskiej, której historia nie szczędziła prób i doświadczeń" (fragment listu).

Pierwszym dyrektorem Radia - jako jednej z pierwszych rozgłośni katolickich w Polsce - był ks. Henryk Drozd. Formalnie założycielem radia była diecezja siedlecka, której biskupem diecezjalnym był wtedy bp Jan Mazur. W organizacji Radia wielce zasłużył się ówczesny biskup pomocniczy - Alojzy Orszulik. Obecnie dyrektorem radia jest ks. Janusz Wolski, któremu pomagają: dyrektor programowy - ks. Krzysztof Skwierczyński i szef działu informacji - ks. Jarosław Oponowicz. W rozgłośni pracuje również wiele osób świeckich. Radio ma wielu korespondentów terenowych m.in. w: Łukowie, Międzyrzecu Podlaskim, Białej Podlaskiej, Mińsku Mazowieckim, Leśnej Podlaskiej.

Niedawno została podpisana umowa diecezji drohiczyńskiej z Katolickim Radiem Podlasie. Dyrektorem Redakcji Diecezji Drohiczyńskiej jest ks. Artur Płachno. Na terenie diecezji korespondenci pracują: w Węgrowie, Sokołowie Podlaskim, Siemiatyczach i Ciechanowcu. Technikiem Redakcji Diecezji Drohiczyńskiej jest Marcin Łukaszewicz.

Katolickie Radio Podlasie to największa rozgłośnia w środkowej części wschodniej Polski, istniejąca od lipca 1992 r. Przez ten czas wypracowała ona własny, oryginalny styl kontaktu ze słuchaczami, który sprawia, że jest często wybieranym przez odbiorców medium lokalnym na terenie dużych obszarów województw mazowieckiego, lubelskiego i podlaskiego. Program radia nadawany jest codziennie od godziny 5.45 do 23.00. Około 20% czasu na antenie poświęconych jest szeroko pojętym treściom religijnym, tj. modlitwie, muzyce religijnej, publicystyce religijnej, informacjom z życia Kościoła. Pozostałe 80% programu wypełniają informacje, oraz muzyka popularna i zagadnienia regionalne.

Codziennie rano o godz. 5.45 odśpiewywane są Godzinki ku czci Najświętszej Maryi Panny. O 6.00 transmitowana jest Msza św. z katedry siedleckiej. O godz. 12.00 - Anioł Pański i słowo Ojca Świętego, o 20.35 - nabożeństwo różańcowe i o 21.00 Apel Jasnogórski i modlitwy wieczorne, oraz wiele innych ciekawych audycji, magazynów i serwisów. Na uwagę zasługują takie programy jak: Podlasie o poranku, gdzie przekazywane są najświeższe informacje z regionu, z kraju i ze świata, a ponadto mnóstwo porad, ciekawostek i dobrej muzyki; Dziś w regionie - program muzyczno-informacyjny, który zawiera najszybsze i zawsze aktualne wiadomości z całego regionu, oraz złote przeboje sprzed lat; Popołudnie z Radiem Podlasie - ten program zajmuje się przeglądem prasy, proponuje ciekawą książkę i podaje informacje o możliwościach zatrudnienia; Jak minął dzień - bardzo popularny program, w którym mówi się o wszystkim, co dotyczy mieszkańców Podlasia, podaje wiadomości, relacje i pierwsze komentarze najciekawszych wydarzeń, oraz mnóstwo przebojowej muzyki.

O działalności Radia mówi dyrektor Katolickiego Radia Podlasie - ks. Janusz Wolski. "Środki masowej komunikacji zajmują ważną część naszej codzienności. Są zawsze pod ręką, gotowe tłumaczyć otaczający nas świat, porządkować nasze życie nie tylko przez emisję ważnych komunikatów, ale także przez nauczanie, wychowywanie i dostarczanie rozrywki. Tworząc Katolickie Radio Podlasie postawiliśmy na masową komunikację serc i cieszy nas tak ogromny wkład słuchaczy w konstruowanie i dalszy rozwój obranej przez nas drogi. Jesteśmy rozgłośnią katolicką. Ogólna wizja Katolickiego Radia Podlasie skupiona jest na prezentowaniu i promowaniu dobrej strony naszej codzienności. Należy pamiętać, że niewiele ponad dziesięć lat temu zaczęto w Polsce odbudowywać na nowo świadomość religijno-społeczną. Przypomnijmy sobie jak trudne były początki, jak usilnie starano się religijność zamknąć w murach kościoła, a moralność pozbawić trwałych zasad.

Rozumiejąc ewangelizację jako głoszenie Dobrej Nowiny, Radio - zarówno poprzez swój program, jak i działalność licznych Kół Przyjaciół rozsianych po całej diecezji - wykonuje pracę apostolską w nieznanych na co dzień środowiskach. Z Dobrą Nowiną docieramy do ludzi, którzy nie chodzą do kościoła, nie spotykają księży, nie uczą się religii, nie czytają wydawnictw katolickich, nie znają myśli chrześcijańskiej i katolickiej nauki społecznej. Ci ludzie, żyjący z dala od Kościoła, z dala od Prawdy, są przecież naszymi braćmi i zasługują na nadzieję pod postacią Dobrej Nowiny.

Zapraszamy do naszej wielkiej radiowej rodziny wszystkich, w szczególny sposób tych, którzy do tej pory nie mieli okazji zapoznać się z ofertą programową Katolickiego Radia Podlasie".

Kończąc swój list bp Antoni Dydycz pisze: "Niech Boże błogosławieństwo nadal towarzyszy działalności Radia Podlasie. Niech Ta, która jako pierwsza przekazała Radosną i Dobrą Nowinę o Wcieleniu Syna Bożego, wspomaga ks. kan. Dyrektora jak i cały Zespół, dzięki któremu nasze Podlasie przestaje być ´głuche´, a ewangeliczne orędzie coraz głębiej zakorzenia się w sercach i umysłach mieszkańców Ziemi, która wydała tak wielu Bohaterów i Męczenników".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Boże Ciało i wianki

Niedziela łowicka 21/2005

www.swietarodzina.pila.pl

Boże Ciało, zwane od czasów Soboru Watykańskiego II Uroczystością Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, jest liturgicznym świętem wdzięczności za dar wiecznej obecności Jezusa na ziemi. Chrześcijanie od początków Kościoła zbierali się na łamaniu Chleba, sławiąc Boga ukrytego w ziemskim chlebie. Święto jest przedłużeniem Wielkiego Czwartku, czyli pamiątki ustanowienia Eucharystii. A z tego wynika, że uroczystość ta skryta jest w cieniu Golgoty, w misterium męki i śmierci Jezusa.

Historia święta Bożego Ciała sięga XIII wieku. W klasztorze w Mont Cornillon, w pobliżu Liege we Francji, przebywała zakonnica Julianna, która wielokrotnie miała wizję koła na wzór księżyca, a na nim widoczną plamę koloru czarnego. Nie rozumiała tego, więc zwróciła się do przełożonej. Gdy ta ją wyśmiała, Julianna zaczęła się modlić i pewnego razu usłyszała głos, oznajmiający, że czarny pas na tarczy księżyca oznacza brak osobnego święta ku czci Eucharystii, które ma umocnić wiarę, osłabioną przez różne herezje.
Władze kościelne sceptycznie odnosiły się do widzeń prostej Zakonnicy. Jednak kolejne niezwykłe wydarzenie dało im wiele do myślenia. W 1263 r. w Bolsenie, niedaleko Rzymu, kapłan odprawiający Mszę św. zaczął mieć wątpliwości, czy to możliwe, aby kruchy opłatek był Ciałem Pańskim. I oto, gdy nastąpił moment przełamania Hostii, zauważył, że sączy się z niej krew i spada na białe płótno korporału na ołtarzu. Papież Urban IV nie miał już wątpliwości, że to sam Bóg domaga się święta Eucharystii i rok po tym wydarzeniu wprowadził je w Rzymie, a papież Jan XXII (1334 r.) nakazał obchodzić je w całym Kościele. Do dziś korporał z plamami krwi znajduje się we wspaniałej katedrze w Orvieto, niedaleko Bolseny. Wybudowano ją specjalnie dla tej relikwii.
W Polsce po raz pierwszy święcono Boże Ciało w 1320 r., za biskupa Nankera, który przewodził diecezji krakowskiej. Nie było jednak jeszcze tak bogatych procesji, jak dziś. Dopiero wiek XVI przyniósł rozbudowane obchody święta Bożego Ciała, zwłaszcza w Krakowie, który był wówczas stolicą. Podczas procesji krakowskich prezentowały się proporce z orłami na szkarłacie, obecne było całe otoczenie dworu, szlachta, mieszczanie oraz prosty lud z podkrakowskich wsi.
W czasie procesji Bożego Ciała urządzano widowiska obrzędowe lub ściśle teatralne, aby przybliżyć ich uczestnikom różne aspekty obecności Eucharystii w życiu. Nasiliło się to zwłaszcza pod koniec XVI wieku, kiedy przechodzenie na protestantyzm znacznie się nasiliło i potrzebna była zachęta do oddania czci Eucharystii.
W okresie rozbiorów religijnemu charakterowi procesji Bożego Ciała przydano akcentów patriotycznych. Była to wówczas jedna z nielicznych okazji do zademonstrowania zaborcom żywej wiary. W procesjach niesiono prastare emblematy i proporce z polskimi godłami, świadczące o narodowej tożsamości.
Najpiękniej jednak Boże Ciało obchodzono na polskiej wsi, gdzie dekoracją są łąki, pola i zagajniki leśne. Procesje imponowały wspaniałością strojów asyst i wielką pobożnością prostego ludu, wyrażającego na swój sposób uwielbienie dla Eucharystii. Do dziś przetrwał zwyczaj zdobienia ołtarzy zielonymi drzewami brzóz i polnymi kwiatami. Kiedyś nawet drogi wyścielano tatarakiem. Do dziś bielanki sypią też przed kroczącym z monstrancją kapłanem kolorowe płatki róż i innych kwiatów.
Boże Ciało to również dzień święcenia wianków z wonnych ziół, młodych gałązek drzew i kwiatów polnych. Wieniec w starych pojęciach Słowian był godłem cnoty, symbolem dziewictwa i plonu. Wianki z ruty i kwiatów mogły nosić na głowach tylko dziewczęta.
Na wsiach wierzono, że poświęcone wianki, powieszone na ścianie chaty, odpędzają pioruny, chronią przed gradem, powodzią i ogniem. Dymem ze spalonych wianków okadzano krowy, wyganiane po raz pierwszy na pastwisko. Zioła z wianków stosowano też jako lekarstwo na różne choroby.
Gdzieniegdzie do poświęconych wianków dodawano paski papieru, z wypisanymi słowami czterech Ewangelii. Paski te zakopywano następnie w czterech rogach pola, dla zabezpieczenia przed wszelkim złem.
Dziś Boże Ciało to jedna z niewielu już okazji, aby przyodziać najpiękniejszy strój świąteczny - strój ludowy. W Łowickiem tego dnia robi się tęczowo od łowickich pasiaków. Kto wie, czy stroje ludowe zachowałyby się do dziś, gdyby nie możliwość ich zaprezentowania podczas uroczystości kościelnych. Chwała zatem i wielkie dzięki tym duszpasterzom, którzy kładą nacisk, aby asysty procesyjne występowały w regionalnych strojach. Dzięki temu procesje Bożego Ciała są jeszcze wspanialsze, okazalsze, barwniejsze. Ukazują różnorodność bogactwa sztuki ludowej i oby tak było jak najdłużej.
W ostatni czwartek oktawy Bożego Ciała, oprócz święcenia wianków z ziół i kwiatów, szczególnym ceremoniałem w naszych świątyniach jest błogosławieństwo małych dzieci. Kościoły wypełniają się najmłodszymi, często także niemowlętami, by i na nich spłynęło błogosławieństwo Boże. Wszak sam Pan Jezus mówił: „Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie, nie przeszkadzajcie im, do takich bowiem należy królestwo Boże. Zaprawdę, powiadam wam: Kto nie przyjmie królestwa Bożego jak dziecko, ten nie wejdzie do niego” (Mk 10, 13-15).

CZYTAJ DALEJ

Boże Ciało - święto Eucharystii

W czwartek po niedzieli Trójcy Przenajświętszej Kościół obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, nazywaną tradycyjnie Bożym Ciałem. Godne uwagi jest to, że najstarsza nazwa tej uroczystości brzmiała "festum Eucharistiae" - "święto Eucharystii".

Boże Ciało stwarza wspaniałą okazję do rozważania tajemnicy Eucharystii, jest okazją do zamanifestowania naszej wiary wobec Najświętszego Sakramentu. Jest to "sakrament miłosierdzia, znak jedności, węzeł miłości, uczta paschalna, w której pożywamy Chrystusa, w której dusza napełnia się łaską i otrzymuje zadatek przyszłej chwały" (Konstytucja o liturgii świętej, 47).

CZYTAJ DALEJ

Znów mogą cieszyć się własną świątynią

2024-05-30 11:59

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Lityński

Lutol Suchy

poświęcenie kościoła

Katarzyna Krawcewicz

Obrzęd namaszczenia ołtarza

Obrzęd namaszczenia ołtarza

Pięć lat temu, dokładnie w uroczystość Bożego Ciała, mieszkańcy Lutola Suchego przeżyli wielką tragedię – pożar kościoła. 29 maja 2024 bp Tadeusz Lityński poświęcił odbudowaną świątynię.

Tak szybka odbudowa kościoła możliwa była dzięki wielkiej determinacji mieszkańców, a także wsparciu wielu darczyńców, nie tylko z diecezji, ale i całej Polski, a nawet zagranicy. Z pomocą przyszły instytucje, organizacje i przedsiębiorstwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję