Poświęcenie kościoła to historyczne wydarzenie w życiu wspólnoty parafialnej. Takiej radości w uroczystość Zesłania Ducha Świętego doświadczyli wierni z parafii Świętego Ducha w Chełmie.
Od punktu katechetycznego do parafii
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Początki parafii sięgają grudnia 1985 r., kiedy to bp Bolesław Pylak i ks. Kazimierz Bownik uzyskali od ówczesnego wojewody chełmskiego słowną zgodę na budowę punktu katechetycznego, z założeniem że w przyszłości powstanie również samodzielny ośrodek duszpasterski. Po wielu staraniach udało się zakupić niewielki teren przy ul. Grunwaldzkiej. W listopadzie 1986 r. został tam postawiony krzyż i poświęcony plac pod budowę świątyni. Od świąt wielkanocnych 1987 r. Msze św. w niedziele i święta były odprawiane w tymczasowo przygotowanej wiacie. Rozpoczęto prace przy budowie kościoła wraz z plebanią, według projektu chełmskiego architekta Wojciecha Palki. Tytuł kościoła nawiązuje do świątyni pod tym wezwaniem, która była usytuowana przy pl. Świętego Ducha w Chełmie.
Reklama
Budowę ośrodka katechetyczno-duszpasterskiego powierzono ks. Marianowi Wysockiemu, ówczesnemu wikariuszowi parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. W marcu 1988 r. biskup lubelski utworzył samodzielny ośrodek duszpasterski; parafię erygował w czerwcu 1990 r. Nowa parafia obejmowała osiedle Działki oraz miejscowości Antonin i Srebryszcze. Na jej terenie zamieszkiwało ok. 6 tys. wiernych. Pierwszym proboszczem został organizator i budowniczy kościoła ks. Marian Wysocki. Dzięki wyjątkowym zdolnościom organizacyjnym i talentom proboszcza, a także dobrej współpracy i zaangażowaniu parafian, podstawowe prace przy budowie świątyni zostały zakończone już w 1992 r. Ks. kan. Marian Wysocki był proboszczem przez 25 lat. Zmarł 19 czerwca 2013 r. Parafianie bardzo głęboko przeżyli śmierć swojego proboszcza. Liturgii pogrzebowej przewodniczył abp Stanisław Budzik. Tak wówczas mówił o zmarłym: - „Jako proboszcz oznaczał się wielka gorliwością, był pokorny i cichy. Swoim ciepłem promieniował na wszystkich. Szczególną wrażliwością ogarniał bezdomnych mieszkających w chełmskim schronisku św. Brata Alberta”.
Po śmierci ks. Wysockiego proboszczem parafii Świętego Ducha w Chełmie został ks. kan. Andrzej Jacenty Pyter, który przewodzi wspólnocie parafialnej. Dzięki wyjątkowym zdolnościom obecnego proboszcza i zaangażowaniu całej wspólnoty parafialnej wierni mogli w niedzielę, 23 maja, świętować konsekrację kościoła. Bezpośrednim duchowym przygotowaniem do tej historycznej uroczystości były tygodniowe Misje Święte, przeprowadzone przez ks. prał. Ryszarda Winiarskiego.
Historyczne wydarzenie
Reklama
Niedziela Zesłania Ducha Świętego na zawsze pozostanie w pamięci parafian. W tym dniu, z zachowaniem reżimu sanitarnego, na konsekrację świątyni licznie przybyli wierni z całego Chełma oraz duchowieństwo. Ponieważ trwa pandemia, wierni zajęli miejsca również przed świątynią na specjalnie przygotowanych ławeczkach. Uroczystej Liturgii przewodniczył abp Stanisław Budzik. W świątyni powitał go przewodniczący Rady Parafialnej Zbigniew Bajko. - Bogu, który jest najlepszym Ojcem, jesteśmy wdzięczni za to, że ta świątynia stała się chlubą naszej małej ojczyzny. Dzięki pracowitości poprzedniego proboszcza ks. kan. Mariana Wysockiego i obecnego ks. kan. Andrzeja Pytera, mogliśmy wypełnić obowiązek wobec Boga, naszych przodków i przyszłych pokoleń, wznosząc mury kościoła Ducha Świętego. Czynione jest to wszystko z pomocą ludzi, z których wielu odeszło już po nagrodę do Pana. Polecamy ich gorąco Miłosierdziu Bożemu. Ich modlitwę i pracę stawiamy za wzór tym, którzy często gubią się na drogach życia, wybierając czasami życie bez Boga. Przodkowie budowali dla nas, my dla potomnych, bo wszystkim nam Chrystus zbudował drogę do nieba - powiedział przewodniczący. Przekazał też księdzu arcybiskupowi symboliczne klucze do świątyni z prośbą o jej poświęcenie.
Na chwilę przed rozpoczęciem uroczystości swoje podziękowania wszystkim dobrodziejom i darczyńcom za wsparcie budowy domu Bożego wyraził ksiądz proboszcz. - Kościół budują ludzie. Świątynia budowana jest z marzeń, próśb i ofiar ludzi, aby było to godne miejsce do sprawowania kultu. Każda cegiełka złożona na budowę tej świątyni była opowiedzeniem się za Jezusem. Od ponad 30 lat przychodzą do tego kościoła mieszkańcy naszego osiedla, aby powierzać Panu Bogu siebie, swoje radości i smutki. Zaangażowanie naszych parafian nie gaśnie, ale się wzmaga, bo przychodzą nowe pokolenia, które są wierne i oddane Panu Bogu. Zależy nam na tym, aby ten kościół był miejscem, gdzie ludzie szukają nadziei i przychodząc przytulają się do Boga - powiedział ks. Andrzej Pyter.
Reklama
Homilię wygłosił abp Stanisław Budzik. Nawiązał w niej do uroczystości Zesłania Ducha Świętego. - Zesłanie Ducha Świętego na Apostołów to początek nowej drogi Kościoła, pełnej mocy ducha. Zaczyna się nowa epoka, czas Ducha Świętego i czas Kościoła. Kościół jest wspólnotą, która nie osiągnęła jeszcze swojego celu. Jest Kościołem w drodze, zgromadzeniem pielgrzymów - powiedział pasterz. Podkreślił, że dzisiaj, jak nigdy dotąd, potrzeba nam darów Ducha Świętego, aby rozpalał serca do wielkich czynów. Zadaniem całego Kościoła jest nauczanie wszystkich narodów. Abp Budzik nawiązał do historii powstania parafii Świętego Ducha w Chełmie. Podkreślił, że konsekrowana świątynia parafialna jest miejscem w którym realizuje się wspólnota chrześcijańska. - To miejsce, gdzie rozbrzmiewa Boże Słowo, skierowane do człowieka. Jest to miejsce, gdzie sprawowane są sakramenty czyli znaki Bożej obecności i solidarności z człowiekiem. Kościół to nie tylko budynek z cegły, ale przede wszystkim budowla z żywych kamieni. Jej fundamentem jest Jezus Chrystus. My wszyscy przez otrzymany chrzest jesteśmy świątynią Boga - przypomniał ksiądz arcybiskup. Zaapelował do wiernych, aby byli ludźmi ducha i przynosili piękne owoce Ducha Świętego w codziennym życiu.
Obrzęd poświęcenia kościoła
Uroczyste poświęcenie kościoła nie jest jedynie aktem zewnętrznym, kończącym długotrwałe prace przy jego budowie. Jest bardzo ważnym aktem liturgicznym, przez który biskup jako pasterz miejscowego Kościoła w diecezji, publicznie i uroczyście przeznacza wzniesioną przez wiernych budowlę na świątynię Bożą, aby w niej gromadziła się wspólnota wiernych. Na początku uroczystości abp Stanisław Budzik pobłogosławił wodę i pokropił nią wiernych, którzy stanowią duchową świątynię oraz ściany kościoła i ołtarz. Po odśpiewaniu Litanii do Wszystkich Świętych pasterz odmówił modlitwę konsekracji. Nastąpił też moment namaszczenia świętym olejem w czterech miejscach ścian kościoła oraz ołtarza, na znak, że Chrystus panuje nad całym światem. Później metropolita okadził ołtarz i wnętrze świątyni a także wszystkich wiernych. Po tym na ołtarzu zapłonęły świece przypominające o tym, że Chrystus jest światłością świata. Światłami po raz pierwszy zajaśniała również cała nowa świątynia. Ołtarz został nakryty białym obrusem. Na tak przygotowanym ołtarzu została odprawiona Eucharystia, będąca najważniejszą częścią całego obrzędu.
Reklama
Ostatnim akcentem tej historycznej Liturgii były podziękowania, jakie proboszcz ks. Andrzej Pyter złożył wszystkim, którzy przyczynili się do powstania kościoła oraz przygotowania całej uroczystości poświęcenia świątyni. Szczególne słowa wdzięczności popłynęły do licznie obecnych kapłanów. Miłym akcentem było przekazanie przez parafian abp. Stanisławowi Budzikowi daru w postaci specjalnie namalowanego na tę okazje obrazu Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Ostatnim punktem uroczystości konsekracyjnych było poświęcenie i odsłonięcie tablicy pamiątkowej przypominającej o tym historycznym wydarzeniu. Tablica została umieszczona na ścianie wewnątrz kościoła. Uroczystość śpiewem uświetnił Chór Ziemi Chełmskiej „Hejnał” pod kierownictwem Danuty Bałki- Kozłowskiej.
Fotorelacja na https://www.facebook.com/Niedziela-Lubelska-112621833628172