Kapłani złożą wówczas dar materialny na charytatywny cel, a konferencję dla nich wygłosi bp Henryk Tomasik.
Zbliżające się święto, co podkreśla w swym słowie biskup kielecki, jest dobrą okazją do ożywienia wiary kapłańskiej w oparciu w prawdę, którą przypominał papież Jan Paweł II: konieczności nieustannego budowania więzi z Jezusem.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
„Św. Jan Paweł II podkreślił, że ‘sprawą podstawową w życiu kapłana jest więź z Jezusem Chrystusem Głową i Pasterzem. (...) Z tą więzią łączy się ściśle relacja z Kościołem’ (Pastores dabo vobis, 16)” – przypomniał za papieżem biskup kielecki.
Zachęca szczególnie do czerpania wzorców od św. Józefa, celem budowania więzi i relacji, gdyż „wiele też możemy się od niego nauczyć”.
Do tego, jak przypomina bp Piotrowski, zachęca także kapłanów Ojciec Święty Franciszek ogłoszeniem Roku Świętego Józefa i Roku Rodziny, szczególnie listem „Patris corde”. Papież pisze w nim „o duchu ojcostwa św. Józefa, jakim winien się charakteryzować także kapłan”.
Reklama
„Dlatego serdecznie zapraszam Was, Czcigodni Bracia w Kapłaństwie, do wspólnego przeżycia Dnia Kapłańskiego, w święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana” – pisze biskup kielecki. Apeluje, aby „świąteczne spotkanie prezbiterium kieleckiego umocniło więź z Chrystusem, ożywiło posługę, braterską więź i troskę o Kościół Kielecki”.
Kapłani diecezji kieleckiej złożą w tym dniu materialny dar, który wesprze „Fundację św. Józefa”.
Spotkanie w czwartek 27 maja rozpocznie się o godzinie 10.
W planie jest przedpołudniowa konferencja nt. „Kapłan niosący światu żywego Jezusa na wzór św. Józefa”, którą wygłosi biskup senior diecezji radomskiej Henryk Tomasik. Po adoracji Najświętszego Sakramentu, o godz. 12 rozpocznie się Eucharystia pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego. Spotkanie zakończy kapłański wspólny posiłek w kieleckim seminarium.
Święto zostało ustanowione w 2012 r. przez Konferencję Episkopatu Polski w odpowiedzi na propozycję papieża Benedykta XVI, by w ten sposób upamiętnić Rok Kapłański i głębiej przeżyć tajemnice wiary, na których trudno dłużej się skupić w czasie Triduum Paschalnego.
Na obchody tego święta Benedykt XVI wyznaczył czwartek po niedzieli Zesłania Ducha Świętego, czyli tydzień przed uroczystością Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwaną Bożym Ciałem.