Wigilię Paschalną rozpoczyna Liturgia Światła, czyli obrzęd poświęcenia ognia oraz paschału, jako symbolu nowego życia. Następnie trzykrotnie ukazuje Paschał wiernym, którzy odpalają od niego swoje świece. Kapłan lub akolita odśpiewuje Orędzie Wielkanocne, po którym rozpoczyna się niezwykle bogata Liturgia Słowa. Może ona liczyć aż dziewięć czytań. W praktyce czyta się przeważnie mniej czytań.
Reklama
Podczas homilii w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Michała Archanioła w Łasku wikariusz ks. Piotr Urbaniak odniósł się do przeczytanej Ewangelii o niewiastach, które poszły do grobu Jezusa. - Ile razy w naszym życiu kiedy chcieliśmy zrobić coś dobrego, pojawiała się myśl, że nie dam rady? Kto mi pomoże? Jak przyszły do grobu, zobaczyły kamień odsunięty. To nie jest czas żeby spać. To nie to żeby odkładać to na zaś, może za godzinę, może jutro. Nawet jeśli widzę głaz, trudność która przede mną rośnie, to mam znaleźć sposób by się nie poddać, by iść. Co w naszym życiu jest takim głazem, co nie pozwala nam iść dalej? To może być ktoś lub coś. Co nie pozwala mi iść na przód, tylko pokazuje mi, że jestem beznadziejny, że do niczego się nie nadaje. Jeśli tylko wyrazisz chęć, że chcesz coś zmienić, zejdziesz z tej kanapy. Jeśli już podejmiesz te decyzję, że chcesz doświadczyć czegoś nowego, to Bóg sam przyjdzie i to rozwali. Musisz tylko sam chcieć. Bóg przyjdzie i da Ci to prawdziwe serce. My się tego boimy. Kobiety idąc do grobu, także się bały – mówił ks. Urbaniak.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
- Nie bój się ludzi, którzy stoją na twojej drodze i pokazują Ci że jesteś nikim. Odrzuć te kamienie, które powodują, że stajesz się nikim. Ty jesteś dobry! Nie daj sobie wmówić że jesteś niedobry! Bóg Ci to mówi. Bóg Cię wyciąga z każdego zła, każdego bagna. Bóg wyrywa ze zła, pokazuje po co człowiek jest stworzony. Bóg dał nam królewską godność, „jesteś moim dzieckiem, ja Cię kocham!”. Wszystko co najlepsze jest dla Ciebie. Nie dajmy sobie wmówić nic innego. Odrzucajmy te kamienie wokół nas, nie pozwólmy by one rosły, bo ciągle będziemy się czegoś bali i lękali. Bóg chce bym stał się na nowo człowiekiem, takim jakim nas stworzył. Ruszyć się z miejsca i uwierzyć, że Bóg jest przy mnie, mimo niemałych trudności. Spróbuj w swoim życiu odnaleźć momenty, kiedy naprawdę spotkałeś Jezusa. Wtedy kiedy poczułeś, że on jest, ten który nigdy Cię nie zostawi. On daje Ci życie. To są święta życia. On chce dać Ci życie prawdziwe. Bóg nie chce na nas patrzeć siedzących na zarwanej kanapie, zniechęconych do życia. Dlatego mówi Idź do Galilei. Powróć do momentów, kiedy zdecydowałeś, że chcesz iść za mną. To są święta zwycięstwa. Jezus chce byśmy wygrali. I odnieśli zwycięstwa nad tym co nas obarcza. Uwierzmy mu, on poprowadzi nas ku prawdziwemu życiu. Oby tak było. Amen. – zakończył ks. Urbaniak.
Po zakończonej homilii następuje Liturgia Chrzcielna, podczas której śpiewa się litanie do wszystkich świętych. Jeśli nie ma kandydatów do chrztu, następuje odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych i pokropienie wiernych wodą święconą. Po niej rozpoczyna się Liturgia Eucharystyczna, która kończy się radośnie zaintonowanym przez celebransa „Alleluja”. Zależnie od zwyczaju, po zakończonej liturgii Wigilii Paschalnej może odbyć się procesja rezurekcyjna. W wielu parafiach odbywa się ona jednak rano.