Reklama

Polska

Gdańsk: ingres abp. Tadeusza Wojdy - nowego metropolity gdańskiego

W Niedzielę Palmową odbył się uroczysty ingres nowego metropolity gdańskiego abp. Tadeusza Wojdy SAC do archikatedry oliwskiej w Gdańsku. Kościół jest jedną wielką wspólnotą grzeszników i świętych. Idziemy razem, wzajemnie się wspierając i walcząc z grzechem, który jest skandalem i zgorszeniem. Wspólnie świadczymy sobie tę miłość i wspólnie podążamy ku zbawieniu - mówił w homilii abp Wojda.

[ TEMATY ]

ingres

Gdańsk

abp Tadeusz Wojda

PAP/Adam Warżawa

Abp Tadeusz Wojda

Abp Tadeusz Wojda

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ze względu na trwającą epidemię i związane z nią, obowiązujące od 27 marca, nowe zasady sanitarne dotyczące miejsc kultu religijnego, do archikatedry oliwskiej mogli wejść przedstawiciele duchowieństwa, świeckich oraz mediów, ale w ograniczonej liczbie. W świątyni obowiązywały limity obecności - 1 osoba na 20 m kw. i przy zachowaniu odstępu 1,5 m.

Wierni, którzy nie mogli przybyć do archikatedry, mogli śledzić przebieg ingresu m.in. za pośrednictwem transmisji w TV Trwam czy TVP3 Gdańsk.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W uroczystości uczestniczył przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński, biskupi z diecezji należących do metropolii gdańskiej oraz diecezji sąsiednich, a także miejscowe duchowieństwo, wierni świeccy, przedstawiciele służb mundurowych, władz państwowych i samorządowych.

Z racji przypadającej dziś Niedzieli Palmowej uroczystość rozpoczęła się od ceremonii poświęcenia palm. Obrzęd ten poprowadził administrator apostolski w archidiecezji gdańskiej do czasu wyboru nowego metropolity, biskup ebląski Jacek Jezierski.

Następnie, zgodnie ze zwyczajem ingresu, nowy metropolita stanął w drzwiach archikatedry oliwskiej, gdzie został powitany przez jej proboszcza. Słowa powitania nowego metropolity gdańskiego odczytał biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej Wiesław Szlachetka.

Reklama

- Z ogromną radością przyjmujemy Cię jako naszego pasterza. Otwartym sercem przyjmują Cię biskupi i kapłani, spośród których wielu pracuje poza granicami kraju, a zwłaszcza na misjach; osoby życia konsekrowanego, wspólnoty parafialne. Pozdrawia Cię lud pomorski w osobach chorych i niepełnosprawnych, samotnych i zagubionych, pozdrawiają Cię dzieci i młodzież - mówił bp Szlachetka, wyliczając wiele wspólnot modlitewnych i ewangelizacyjnych.

Papież Franciszek mianował abp. Tadeusza Wojdę SAC, dotychczasowego metropolitę białostockiego, arcybiskupem metropolitą gdańskim 2 marca. W czwartek 25 marca, w 29. rocznicę ustanowienia archidiecezji i metropolii gdańskiej, odbyło się kanoniczne objęcie archidiecezji gdańskiej przez nowego metropolitę.

Bullę papieża Franciszka o mianowaniu abp. Tadeusza Wojdy nowym metropolitą gdańskim odczytał biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej Zbigniew Zieliński. Bp Jacek Jezierski wręczył następnie abp. Wojdzie pastorał symbolizujący sprawowanie władzy pasterskiej.

Chwilę potem homagium nowemu arcybiskupowi metropolicie złożyli jego najbliżsi współpracownicy - biskupi pomocniczy, przedstawiciele duchowieństwa, osoby życia konsekrowanego i wierni świeccy.

W homilii abp Tadeusz Wojda wyraził wdzięczność papieżowi Franciszkowi za mianowanie go metropolitą gdańskim oraz przyrzekł posłusznie i wiernie pełnić ten urząd pasterski.

Pozdrowił następnie całą wspólnotę wiernych, wszystkich mieszkańców regionu – „wierzących i niewierzących, członków innych wspólnot chrześcijańskich i niechrześcijańskich religii”. – Wszyscy razem tworzymy jedną społeczność, zróżnicowaną, ale jak sądzę, potrzebującą dobrych, budujących ludzkich relacji – dodał.

Reklama

Następnie przypomniał, że przypadająca dziś Niedziela Palmowa wprowadza w Wielki Tydzień - najważniejszy tydzień w całym roku liturgicznym.

„W tych dniach wszystko jest naprawdę wielkie i ważne, zarówno jeśli chodzi o Syna Bożego, jak i człowieka – mówił hierarcha. – Wielkie, bo przypomina niepojęte wydarzenia męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Ważne, bo w ten sposób Jezus Chrystus wykupił nas z niewoli grzechu i pojednał z Ojcem, dając początek nowej wspólnocie, opartej na wzajemnym przebaczeniu i wzajemnej miłości”.

„Dzisiejsze spotkanie z Jezusem ma jeszcze jedno ważne przesłanie. (...) Kościół jest jedną wielką wspólnotą grzeszników i świętych. Idziemy razem, wzajemnie się wspierając i walcząc z grzechem, który jest skandalem i zgorszeniem. Wspólnie świadczymy sobie tę miłość i wspólnie podążamy ku zbawieniu” – podkreślił abp Wojda.

- Tej właśnie miłości Chrystus czyni nas ambasadorami w dzisiejszym świecie. Ufa, że jej nie zmarnujemy, ale zaniesiemy ją innym, zwłaszcza tym, którzy jej jeszcze nie znają, bo w ten sposób jest głoszona ewangelia życia w Jezusie Chrystusie – dodał metropolita gdański.

„Liczę, że razem jako uczniowie Jezusa poniesiemy tę miłość paschalną do naszych rodzin, do naszych środowisk, do naszych bliskich i dalekich, do chorych i cierpiących, a także do tych, którzy jej nie znają lub ją odrzucają” – powiedział abp Wojda.

Reklama

Na zakończenie podziękował swojemu poprzednikowi na urzędzie metropolity gdańskiego - abp. Sławojowi Leszkowi Głódziowi za 12 lat przewodzenia Kościołowi gdańskiemu.

„Nie szczędził wysiłków i starań, aby głosić Słowo Boże, podejmować trudne wyzwania, jakie pojawiały się na jego drodze czy wreszcie troszczyć się o piękne dziedzictwo kulturowo-zabytkowe tutejszej archidiecezji” – zaznaczył abp Wojda, dziękując także bp. Jackowi Jezierskiemu za sprawowanie funkcji administratora apostolskiego sede vacante.

Abp Tadeusz Wojda SAC urodził się 29 stycznia 1957 r. w Kowali na Kielecczyźnie w rodzinie wielodzietnej jako czwarte dziecko Władysława i Anieli z domu Pietrzyk. Młodszy jego brat jest księdzem, tak jak on w Stowarzyszeniu Apostolstwa Katolickiego (Pallotyni), zaś starsza siostra jest w Zgromadzeniu Sióstr Elżbietanek Cieszyńskich.

W latach 1964-1972 uczęszczał do szkoły podstawowej w Kowali, a w latach 1972-1976 do liceum ogólnokształcącego, które ukończył egzaminem dojrzałości.

Reklama

W 1976 r. wstąpił do Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (Pallotynów). W latach 1977-1983 odbył studia z filozofii i teologii w Wyższym Seminarium Duchownym Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w Ołtarzewie k. Warszawy, a jednocześnie w latach 1980-1983 studia z teologii fundamentalnej na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, ukończone tytułem magistra. W 1982 r. przyjął święcenia diakonatu w Stowarzyszeniu Apostolstwa Katolickiego, a 8 maja 1983 r. święcenia kapłańskie w tymże zgromadzeniu. Po święceniach przez kilka miesięcy pracował jako wikariusz w parafii Chrystusa Króla w Warszawie, a następnie był współpracownikiem pallotyńskiego Sekretariatu Misyjnego w Ząbkach.

W maju 1984 r. decyzją Rady Prowincjalnej, został skierowany na studia misjologii do Rzymu na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, które ukończył doktoratem z misjologii w 1989 r. Obronił pracę doktorską nt. "Nurty teologii misji z Münster i Louvain". Nostryfikowano ją na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie w 2001 roku.

Od 2 stycznia 1990 r. ks. Tadeusz Wojda rozpoczął pracę w Papieskim Dziele Rozkrzewiania Wiary i w Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Od 12 grudnia 2007 r. pełnił funkcję kierownika biura w Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. 24 lipca 2012 r. został mianowany przez papieża podsekretarzem w Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Ponadto od 1991 r. ks. Wojda jest kapelanem Wspólnoty Sióstr Boromeuszek w Rzymie, a od 1996 r. kapelanem Centrum Edukacji fizycznej dla niepełnosprawnych Czerwonego Krzyża Włoskiego. Jest też autorem licznych artykułów i rozpraw naukowych z zakresu misjologii.

12 kwietnia 2017 r. papież Franciszek mianował go arcybiskupem metropolitą białostockim. Święcenia biskupie ks. Tadeusz Wojda przyjął 10 czerwca 2017 r. Udzielił ich prefekt Kongregacji Ewangelizacji Narodów i Krzewienia Wiary kard. Fernando Filoni. Współkonsekratorami byli abp Edward Ozorowski oraz abp Henryk Hoser. Podczas tej uroczystości odbył się ingres nowego Arcybiskupa Metropolity do archikatedry białostockiej.

Reklama

Mottem posługi biskupiej abp. Tadeusza Wojdy są słowa z Ewangelii wg św. Marka 13,10 „Oportet praedicari Evangelium” (Aby była głoszona Ewangelia).

29 czerwca 2017 r. w Rzymie w uroczystość św. Apostołów Piotra i Pawła abp Tadeusz Wojda otrzymał z rąk papieża Franciszka paliusz. 5 listopada 2017 r. w białostockiej bazylice archikatedralnej uroczystego nałożenia paliusza Arcybiskupowi Metropolicie dokonał nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.

Abp Wojda jest członkiem Kościelnej Komisji Konkordatowej oraz komisji misyjnej Konferencji Episkopatu Polski.

2021-03-28 17:17

Ocena: +5 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy wiecie, jak…

...przebiega pomorski szlak św. Jakuba?

Pomorska część szlaku św. Jakuba, znana także jako Camino Polaco del Norte, jest częścią Drogi Bałtyckiej (Via Baltica). Ten polski odcinek szlaku liczy ok. 900 km i podzielony jest na trzydzieści pięć etapów. Trasa wiedzie z Braniewa do Szczecina oraz przez Świnoujście do Rostoku, gdzie łączy się z drogami jakubowymi ze Skandynawii, by wspólnie prowadzić do hiszpańskiego Santiago.
CZYTAJ DALEJ

Spotkanie z Chrystusem na najbardziej ruchliwym lotnisku świata

2025-01-18 21:48

[ TEMATY ]

Najświętszy Sakrament

Karol Porwich/Niedziela

Kaplica na międzynarodowym lotnisku Hartsfield-Jackson w Atlancie jest otwarta 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Mieści się w nim tabernakulum z Najświętszym Sakramentem.

Na międzynarodowym lotnisku Hartsfield-Jackson w Atlancie (stan Georgia w USA) znajduje się kaplica z tabernakulum, w której przechowywana jest Eucharystia. Obok tabernakulum stoi rzeźba „Matki Bożej Loretańskiej”, patronki pilotów, personelu pokładowego i personelu Sił Powietrznych.
CZYTAJ DALEJ

Wierny kapłan. Śp. ks. prof. Edward Walewander

2025-01-19 09:49

Archikatedra lubelska

W 77. roku życia i 51. roku kapłaństwa odszedł do domu Ojca ks. prof. Edward Walewander.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję