Trwający dwa lata projekt „Muzeum Lubelskie - ochrona dziedzictwa przeszłości i nowe wyzwania przyszłości: edukacja, nauka, innowacyjność, promocja regionu, turystyka” dobiegł końca. Przebudowa i modernizacja muzeum pozwoliła na wygospodarowanie znacznie większej przestrzeni wystawienniczej oraz organizację nowych ekspozycji z wykorzystaniem multimediów. Od 6 marca mieszkańcy miasta i turyści mogą znów zobaczyć obraz „Unia Lubelska” Jana Matejki, a także zupełnie nowe wystawy, np. „Trybunał Koronny w dziejach Rzeczypospolitej 1578-1794”.
Wielki sukces
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Uroczyste otwarcie muzeum, które jest instytucją państwową, odbyło się 5 marca z udziałem m.in. Piotra Glińskiego, wicepremiera, ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu oraz Lecha Sprawki, wojewody lubelskiego. - Muzeum Narodowe w Lublinie jest wspaniale odnowione i wyremontowane; dzięki temu możemy prezentować w ciekawy sposób różne dziedziny sztuki. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że ta instytucja tak wspaniale funkcjonuje. Możemy być dumni, że polskie muzea rozwijają się w całym kraju, bo one są kochane przez Polaków - podkreślił wicepremier Gliński. - Przekształcenie Muzeum Lubelskiego w Muzeum Narodowe jest znakomicie odebrane przez społeczność naszego województwa. Już sama zmiana nazwy jest dla nas wielkim wyróżnieniem i zobowiązaniem, a jednocześnie otwarciem na budowanie znaczenia kultury w życiu każdego Polaka - powiedział wojewoda Sprawka.
Cenne dzieła
Na Zamku Lubelskim znajduje się 10 sal wystawowych. Przemierzając je, można zapoznać się m.in. archeologią, etnografią czy malarstwem polskim i europejskim. Wśród licznych obrazów uwagę przykuwają dzieła mistrzów holenderskich, flamandzkich, włoskich, niemieckich i francuskich, powstałe w XVII i XVIII w., wśród których prawdziwą perłą jest „Piłat umywający ręce” Hendricka ter Brugghena. W galerii malarstwa polskiego uwagę zwraca monumentalne dzieło Matejki, ale też obrazy innych artystów, m.in. Olgi Boznańskiej, Józefa Brandta, Józefa Chełmońskiego, Juliusza i Wojciecha Kossaków, czy Jacka i Rafała Malczewskich. Ciekawe prezentuje się wystawa „Historia Uzbrojenia i Malarstwo Batalistyczne”, która w sposób kompleksowy opowiada o wyposażeniu wojskowym na przestrzeni dziejów oraz ukazuje najważniejsze bitwy stoczone przez Polaków na Lubelszczyźnie. Wśród nowych prezentacji warto zobaczyć salę z legendarnym stołem, na którym odbita jest czarcia łapa. Znajduje się na wystawie opowiadającej o historii Trybunału Koronnego. Zupełnie nowa Galeria im. Ireny Hochman i Tadeusza Mysłowskiego jest przestrzenią dla wystaw czasowych. Prezentowane są tam dzieła m.in. P. Cézanne, F. Goya, P. Picasso i A. Warhola.
Zamek, więzienie, muzeum
Reklama
Zamek Lubelski ma swoje korzenie w XII wieku. Został wzniesiony za czasów Kazimierza Sprawiedliwego; później był wielokrotnie przebudowywany. Do dziś zachowała się wieża obronno-mieszkalna; donżon z pierwszej połowy XIII w. jest najstarszą budowlą na wzgórzu. Za Kazimierza Wielkiego powstał murowany zamek z gotycką kaplicą Trójcy Świętej. Na początku XV wieku, z fundacji Władysława Jagieły, ściany kaplicy pokryto malowidłami bizantyńsko-ruskimi; dziś jest unikatowym zabytkiem na skalę światową. W późniejszym okresie, przez ponad 130 lat, zamek pełnił funkcję więzienia. Było tu m.in. więzienie kryminalne, carskie dla uczestników powstań, hitlerowskie i komunistyczne. Po likwidacji więzienia w 1954 r. zamek przeznaczono na cele kultury. Od 1957 r. jest główną siedzibą Muzeum Lubelskiego, założonego w 1906 r.
Więcej na www.mnwl.pl
W związku ze wzrostem zachorowań na Covid-19 oraz w trosce o bezpieczeństwo zwiedzających i pracowników, Muzeum Narodowe w Lublinie wraz z oddziałami pozostaje zamknięte od 18 marca do odwołania.