Podczas konferencji prasowej w siedzibie KAI prezes Centrum Życia i Rodziny Paweł Ozdoba przypomniał, że obchody Dnia Ojca zapoczątkowano w Polsce ponad 50 lat temu. Ustalonej wówczas daty tego święta – 23 czerwca – nie powiązano jednak z żadnym historycznym wydarzeniem lub postacią.
Reklama
„Chcielibyśmy aby Dzień Ojca na nowo odżył w świadomości społecznej” – powiedział Ozdoba. Zwrócił uwagę, że 19 marca, w uroczystość św. Józefa, Dzień Ojca obchodzony jest np. we Włoszech, Portugalii, Hiszpanii czy Chorwacji.
Organizatorzy kampanii zwracają uwagę, że w dobie kryzysu męskości, należy w sposób szczególny doceniać ojcostwo oraz przypominać jak ważna jest rola ojca w kształtowaniu życia rodzinnego i społecznego.
Podczas konferencji prasowej Centrum Życia i Rodziny zaprezentowało petycję do Marszałek Sejmu Elżbiety Witek z prośbą o podjęcie działań w kierunku ustanowienia Dnia Ojca 19marca.
Reklama
„Współcześni mężczyźni, niezależnie od wyznawanej wiary i poglądów, mogą odnaleźć w postawie Świętego Józefa potrzebne dla siebie wskazówki, jak realizować swoje ojcowskie powołanie” – czytamy w dokumencie. Petycja z apelem o przyjęcie uchwały ustanowienia Dnia Ojca na 19 marca będzie dostępna na stronie DzienOjca.pl
Jedna z ambasadorek inicjatywy wybitna windusrferka Zofia Klepacka wyraziła nadzieję, że Dzień Ojca już niebawem zostanie przeniesiony na 19 marca. Zaznaczyła też, że mężczyznom brakuje niekiedy odpowiedzialności, zwłaszcza wtedy gdy kobieta zachodzi w ciążę. Brak wsparcia ze strony mężczyzny powoduje zaś, że decydują się na aborcję – stwierdziła sportsmenka.
Także dziennikarz sportowy Rafał Patyra ocenił, że współcześni mężczyźni niezbyt chętnie biorą na siebie ciężar odpowiedzialności za rodzinę, zwłaszcza gdy trzeba podejmować strategiczne decyzje.
„Mężczyzna, ojciec to jest ktoś wciąż bardo ważny; ktoś, kto powinien nadawać kierunek, w którym powinna podążać rodzina” – stwierdził dziennikarz.
„Chodzi o to, żebyśmy wrócili do takiego pojmowania ojcostwa, które obowiązywało przez całe wieki, nie tylko w Polsce ale i na świecie – stwierdził Patyra. – To my powinniśmy być taką latarnią morską, a kobieta i dzieci – okrętami, które zawsze wiedzą, że mogą bezpiecznie do niej dopłynąć, nie rozbijając się o urwisty brzeg” – powiedział komentator.