Reklama

KUBA

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zakaz pielgrzymowania "Krzyża Światowych Dni Młodzieży"

Rząd Hawany zażądał od władz kościelnych, by nie noszono w pielgrzymce" Krzyża Światowych Dni Młodzieży", który obecnie znajduje się na Kubie. Kard. Jaime Ortega osobiście prosił, aby ten krzyż znalazł się na Kubie w celu odbycia pielgrzymki po diecezjach. Krzyż jest drewniany, ma 3 m wysokości. Ofiarował go młodzieży całego świata Papież Jan Paweł II w 1984 r. z okazji inauguracji Światowego Dnia Młodzieży.
Decyzję rządu zakomunikował Caridad Diego, naczelnik Biura Spraw Religijnych kubańskiej partii komunistycznej. Oficjalne źródło Konferencji Episkopatu Kuby, komentując tę decyzję, oświadczyło:" Zażądano od nas niedźwigania krzyża w pielgrzymce. Nie podano nam wyjaśnień (...). Zamierzaliśmy zakończyć pielgrzymowanie w grudniu w momencie uroczystego otwarcia Diecezjalnego Kongresu Eucharystycznego".

Przed pielgrzymką papieską

Przyjazd Jana Pawła II na Ukrainę to doniosłe wydarzenie dla naszego państwa i wszystkich chrześcijan, nie tylko katolików, ale dla wszystkich mieszkańców naszego regionu, nawet niechrześcijan - czytamy w liście pasterskim bp. Lubomyra Huzara. Biskup pomocniczy kard. Myrosława I. Lubacziwskiego, zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, wyraził nadzieję, że słowa Ojca Świętego pomogą" rozbudzić życie duchowe, zachęcić do ofiarniejszej modlitwy, do lepszego zrozumienia siebie nawzajem i do gotowości służenia sobie nawzajem".
" Będziemy chętnie przygotowywać się do tej chwili, aby rzeczywiście jak najlepiej ją wykorzystać, aby ten przyjazd był nie tylko dla wąskiego kręgu katolików, ale dla wszystkich chrześcijan i wszystkich obywateli naszego państwa chwilą wzrostu, chwilą radosną i szczęśliwą".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Grecki Kościół Prawosławny widzi możliwość wizyty papieskiej

Grecki Kościół Prawosławny oświadczył 1 grudnia br., że Jan Paweł II" ma prawo" przyjechać do Grecji; stwierdził zarazem, że Stolica Apostolska powinna uwzględnić wszystkie elementy, które składają się na przeszłość kanoniczną, historyczną, społeczną i religijną kraju, a które będą miały wpływ na realizację lub brak realizacji tej wizyty-pielgrzymki.
Grecki Kościół Prawosławny należy do najbardziej konserwatywnych w świecie prawosławnym. Jest też najbardziej niechętny dialogowi ekumenicznemu, prowadzonemu z Kościołem katolickim w ramach wspólnej Komisji Teologicznej. Ojciec Święty po raz pierwszy wyraził życzenie udania się śladami św. Pawła, jako pielgrzym, do stolicy Grecji w czerwcu 1999 r. i od tej pory wielokrotnie je powtarzał.

Reklama

Kolejny dom dla dzieci ulicy w Rumunii

Augustiańscy kanonicy regularni w Austrii finansują budowę kolejnego domu dla dzieci ulicy w Rumunii. Będzie to już 23. dom finansowany przez zgromadzenie" Casa Augustin". Zostanie wybudowany w Ploesti, 60 km na północ od Bukaresztu, i oddany do użytku latem 2001 r. Prezentując tę inicjatywę w klasztorze Klosterneuburg w Dolnej Austrii, ks. prał. Bernhard Backovsky zwrócił uwagę, że to społeczne zaangażowanie jego współbraci zgodne jest z zasadą Zakonu założonego w 1114 r. Dodał, że również u progu trzeciego tysiąclecia wielkim zadaniem Augustianów jest pomoc ludziom w potrzebie.
Obecny na konferencji austriacki kapłan Georg Sproschill, który od 1991 r. pracuje w Bukareszcie, niosąc pomoc dzieciom ulicy, zwrócił uwagę na wychowawczy aspekt pracy z najbiedniejszymi dziećmi. Podkreślił, że młodzi wolontariusze po rocznej pracy wśród dzieci ulicy w Bukareszcie, wracają do swych domów odmienieni.

WENEZUELA

Jak co roku, 1 grudnia nad Caracas, stolicą Wenezueli, zabłysnął ogromny świetlny krzyż. Będzie on zapalany każdego wieczora aż do nocy Trzech Króli. Ta piękna tradycja kultywowana jest tu już od 37 lat i obwieszcza mieszkańcom wenezuelskiej stolicy zbliżanie się świąt Bożego Narodzenia.
Krzyż jest widzialny prawie ze wszystkich punktów miasta, gdyż znajduje się na najwyższym szczycie łańcucha górskiego Avila, otaczającego Caracas. Oświetlany jest przez 72 reflektory o mocy 150 W. Krzyż zapalany jest z wielkim ceremoniałem, w obecności prasy, władz miasta i sponsorów.

Reklama

WŁOCHY

Po sukcesie filmu o błogosławionym Ojcu Pio, który obejrzało 14 mln widzów, pierwszy kanał włoskiej telewizji publicznej RAI nadał dwie części filmu o św. Pawle. Jest to przedostatni odcinek długiej serii opartej na Biblii, którą zamknie ekranizacja Apokalipsy.
Reżyser Roger Young, który dokonał ekranizacji dziejów Józefa, Mojżesza, Salomona i Jezusa, ma nadzieję, że postać Apostoła Narodów przemówi do szerokiej publiczności." W znacznej mierze chrześcijaństwo oparte jest na pismach św. Pawła, chociaż nie wszyscy o tym wiedzą" - powiedział Young.

FRANCJA

Kolejne kościoły i klasztory znalazły się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Wśród nich: wyspa klasztorna Reichenau na Jeziorze Bodeńskim w Niemczech, katedra w belgijskim Tournai, romańska katedra św. Jakuba w Szibeniku w Chorwacji oraz romański kościół w Vall de Boi w Hiszpanii i kościół Chiloe w Chile. Jak poinformowano 30 listopada br. w siedzibie UNESCO w Paryżu, na listę wpisano 61 nowych zabytkowych obiektów, przez co ilość miejsc" o wielkiej wartości dla kultury światowej" zwiększyła się do 691 w 122 krajach świata.
Na wyspie Reichenau na Jeziorze Bodeńskim znajdują się trzy romańskie obiekty sakralne uchodzące za kolebkę cywilizacji środkowoeuropejskiej w średniowieczu. Klasztor założony tam w 724 r. przez św. Pirmina był nie tylko centrum religijnym, ale także kulturalnym. O wspaniałej przeszłości wyspy świadczą do dziś pobenedyktyński klasztor Matki Bożej i św. Marka, romańska bazylika św. Piotra i Pawła oraz kościół św. Jerzego ze znanymi freskami.

Reklama

ZIEMIA ŚWIĘTA

Tegoroczne uroczystości Bożego Narodzenia w Betlejem będą zredukowane do minimum, zadecydował Łaciński Patriarchat Jerozolimy. Jak podkreślił 1 grudnia br. rzecznik Patriarchatu w rozmowie z austriacką agencją katolicką" Kathpress", niestosowne byłoby uroczyste obchodzenie świąt w czasie, gdy" zabija się nasz naród, a my musimy grzebać naszych zmarłych". Dodał, że w związku z sytuacją w kraju odwołane już zostały liczne uroczystości kończące obchody Roku Wielkiego Jubileuszu.

INDIE

Konferencja Biskupów Katolickich Indii potępiła zamordowanie 30-letniego ks. Shajana Jacoba Chittilappilly´ego, uprowadzonego i zastrzelonego 2 grudnia br. przez rebeliantów w stanie Manipur w północno-zachodnich Indiach. Jego śmierć ma najprawdopodobniej związek z odmową płacenia okupu przez szkoły chrześcijańskie, które prowadzą w tym regionie pracę na rzecz dzieci z ubogich rodzin.
W specjalnym liście do prezydenta Indii biskupi zażądali wszczęcia śledztwa w sprawie morderstwa księdza oraz ataków na kościoły.

JEDNYM ZDANIEM

Jan Paweł II mianował ks. Herve´a Renaudina nowym biskupem ordynariuszem podparyskiej diecezji Pontoise.

Władze Grodna usunęły symboliczny krzyż, ustawiony przez wiernych na miejscu, gdzie 39 lat temu komuniści wysadzili w powietrze farę Witolda - najstarszą świątynię katolicką w mieście i jedną z najstarszych na Białorusi.

Emerytowany arcybiskup Tokio - kard. Peter Seiichi Shirayanagi przewodniczył w stołecznym kościele św. Ignacego Mszy św. upamiętniającej kanonizację 120 męczenników chińskich, której dokonał 1 października br. w Rzymie Jan Paweł II.

Nowy prezydent Meksyku Vicente Fox nakazał wycofać armię z części prowincji Chiapas, gdzie powstańcy indiańscy walczą z rządem od 7 lat; jednocześnie zapowiedział wznowienie rokowań z partyzantami i uznanie indiańskiej autonomii.

Ministrowie spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej zatwierdzili w Brukseli strategię dalszych negocjacji z kandydatami do UE.

W przeddzień rozpoczęcia szczytu Unii Europejskiej w Nicei, ulicami miasta przeszło w pochodzie ok. 80 tys. przeciwników globalizacji.

Wiceprezes Hiszpańskiego Komitetu Paraolimpijskiego podał się do dymisji po tym, jak stwierdzono, iż w koszykarskiej reprezentacji Hiszpanii na paraolimpiadzie w Sydney startowali ludzie zdrowi.

Francuskie Zgromadzenie Narodowe przyjęło artykuł projektu ustawy o aborcji, umożliwiający nieletniej dokonanie zabiegu przerwania ciąży bez zgody rodziców; zadecydowało także, że aborcja we Francji będzie dopuszczalna nie - jak obecnie - do 10., ale do 12. tygodnia ciąży.

W Czechach wybuchła afera korupcyjna; wyszło na jaw, że działacze Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej otrzymywali pensje od spółki budowlanej, która okradła klientów na ponad 1 mld koron.

W Kijowie odbyły się wielotysięczne marsze protestacyjne rodzin poszkodowanych w wyniku katastrofy" czarnobylskiej". Demonstranci domagali się zapewnienia im przez władze środków do życia (część z nich straci pracę po likwidacji elektrowni).

Ok. 2,5 mln dol. przeznaczonych na odbudowę Czeczenii zdefraudowali urzędnicy ministerstwa finansów i rolnictwa Rosji oraz prorosyjscy administratorzy Czeczenii.

Prezydent Gruzji Eduard Szewardnadze wprowadził przy granicy z Czeczenią stan wyjątkowy, ze względu na zagrożenie ze strony działających tam m.in. rosyjskich służb specjalnych.

Jedno z japońskich wielkich przedsiębiorstw przeznaczyło 4,6 mln dol. na fundusz wypłat dla chińskich robotników przymusowych, którzy w okresie II wojny światowej pracowali w kopalniach na terenie Japonii.

Program humanitarny dla Iraku" ropa za żywność" będzie obowiązywał jeszcze przez pół roku; rezolucję w tej sprawie podjęła Rada Bezpieczeństwa ONZ.

Koniec wojny między Etiopią a Erytreą ogłosił sekretarz generalny ONZ Kofi Annan po zakończeniu mediacji, które prowadził ze stronami konfliktu w Afryce.

Ponad 200 tys. Australijczyków uczestniczyło w manifestacjach na rzecz pojednania między rdzennymi mieszkańcami Australii - Aborygenami - a potomkami białych osadników.

2000-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Maryjo, przyprowadź młodych

Mam nadzieję, że owocem peregrynacji będzie większa frekwencja młodych na Mszach św. w kościele – mówi Niedzieli ks. Mieczysław Papiernik, proboszcz parafii św. Wojciecha w Kowalach-Ganie.

Obraz Matki Bożej Częstochowskiej przybył do parafii w niedzielę 28 kwietnia po południu. Przyjazd poprzedziła modlitwa różańcowa i śpiew pieśni maryjnych. Ikona została przywieziona z parafii św. Leonarda w Wierzbiu, w asyście wozu strażackiego.

CZYTAJ DALEJ

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Niedziela Ogólnopolska 18/2000

[ TEMATY ]

św. Katarzyna Sieneńska

Giovanni Battista Tiepolo

Św. Katarzyna ze Sieny

Św. Katarzyna ze Sieny

W latach, w których żyła Katarzyna (1347-80), Europa, zrodzona na gruzach świętego Imperium Rzymskiego, przeżywała okres swej historii pełen mrocznych cieni. Wspólną cechą całego kontynentu był brak pokoju. Instytucje - na których bazowała poprzednio cywilizacja - Kościół i Cesarstwo przeżywały ciężki kryzys. Konsekwencje tego były wszędzie widoczne.
Katarzyna nie pozostała obojętna wobec zdarzeń swoich czasów. Angażowała się w pełni, nawet jeśli to wydawało się dziedziną działalności obcą kobiecie doby średniowiecza, w dodatku bardzo młodej i niewykształconej.
Życie wewnętrzne Katarzyny, jej żywa wiara, nadzieja i miłość dały jej oczy, aby widzieć, intuicję i inteligencję, aby rozumieć, energię, aby działać. Niepokoiły ją wojny, toczone przez różne państwa europejskie, zarówno te małe, na ziemi włoskiej, jak i inne, większe. Widziała ich przyczynę w osłabieniu wiary chrześcijańskiej i wartości ewangelicznych, zarówno wśród prostych ludzi, jak i wśród panujących. Był nią też brak wierności Kościołowi i wierności samego Kościoła swoim ideałom. Te dwie niewierności występowały wspólnie. Rzeczywiście, Papież, daleko od swojej siedziby rzymskiej - w Awinionie prowadził życie niezgodne z urzędem następcy Piotra; hierarchowie kościelni byli wybierani według kryteriów obcych świętości Kościoła; degradacja rozprzestrzeniała się od najwyższych szczytów na wszystkie poziomy życia.
Obserwując to, Katarzyna cierpiała bardzo i oddała do dyspozycji Kościoła wszystko, co miała i czym była... A kiedy przyszła jej godzina, umarła, potwierdzając, że ofiarowuje swoje życie za Kościół. Krótkie lata jej życia były całkowicie poświęcone tej sprawie.
Wiele podróżowała. Była obecna wszędzie tam, gdzie odczuwała, że Bóg ją posyła: w Awinionie, aby wzywać do pokoju między Papieżem a zbuntowaną przeciw niemu Florencją i aby być narzędziem Opatrzności i spowodować powrót Papieża do Rzymu; w różnych miastach Toskanii i całych Włoch, gdzie rozszerzała się jej sława i gdzie stale była wzywana jako rozjemczyni, ryzykowała nawet swoim życiem; w Rzymie, gdzie papież Urban VI pragnął zreformować Kościół, a spowodował jeszcze większe zło: schizmę zachodnią. A tam gdzie Katarzyna nie była obecna osobiście, przybywała przez swoich wysłanników i przez swoje listy.
Dla tej sienenki Europa była ziemią, gdzie - jak w ogrodzie - Kościół zapuścił swoje korzenie. "W tym ogrodzie żywią się wszyscy wierni chrześcijanie", którzy tam znajdują "przyjemny i smaczny owoc, czyli - słodkiego i dobrego Jezusa, którego Bóg dał świętemu Kościołowi jako Oblubieńca". Dlatego zapraszała chrześcijańskich książąt, aby " wspomóc tę oblubienicę obmytą we krwi Baranka", gdy tymczasem "dręczą ją i zasmucają wszyscy, zarówno chrześcijanie, jak i niewierni" (list nr 145 - do królowej węgierskiej Elżbiety, córki Władysława Łokietka i matki Ludwika Węgierskiego). A ponieważ pisała do kobiety, chciała poruszyć także jej wrażliwość, dodając: "a w takich sytuacjach powinno się okazać miłość". Z tą samą pasją Katarzyna zwracała się do innych głów państw europejskich: do Karola V, króla Francji, do księcia Ludwika Andegaweńskiego, do Ludwika Węgierskiego, króla Węgier i Polski (list 357) i in. Wzywała do zebrania wszystkich sił, aby zwrócić Europie tych czasów duszę chrześcijańską.
Do kondotiera Jana Aguto (list 140) pisała: "Wzajemne prześladowanie chrześcijan jest rzeczą wielce okrutną i nie powinniśmy tak dłużej robić. Trzeba natychmiast zaprzestać tej walki i porzucić nawet myśl o niej".
Szczególnie gorące są jej listy do papieży. Do Grzegorza XI (list 206) pisała, aby "z pomocą Bożej łaski stał się przyczyną i narzędziem uspokojenia całego świata". Zwracała się do niego słowami pełnymi zapału, wzywając go do powrotu do Rzymu: "Mówię ci, przybywaj, przybywaj, przybywaj i nie czekaj na czas, bo czas na ciebie nie czeka". "Ojcze święty, bądź człowiekiem odważnym, a nie bojaźliwym". "Ja też, biedna nędznica, nie mogę już dłużej czekać. Żyję, a wydaje mi się, że umieram, gdyż straszliwie cierpię na widok wielkiej obrazy Boga". "Przybywaj, gdyż mówię ci, że groźne wilki położą głowy na twoich kolanach jak łagodne baranki". Katarzyna nie miała jeszcze 30 lat, kiedy tak pisała!
Powrót Papieża z Awinionu do Rzymu miał oznaczać nowy sposób życia Papieża i jego Kurii, naśladowanie Chrystusa i Piotra, a więc odnowę Kościoła. Czekało też Papieża inne ważne zadanie: "W ogrodzie zaś posadź wonne kwiaty, czyli takich pasterzy i zarządców, którzy są prawdziwymi sługami Jezusa Chrystusa" - pisała. Miał więc "wyrzucić z ogrodu świętego Kościoła cuchnące kwiaty, śmierdzące nieczystością i zgnilizną", czyli usunąć z odpowiedzialnych stanowisk osoby niegodne. Katarzyna całą sobą pragnęła świętości Kościoła.
Apelowała do Papieża, aby pojednał kłócących się władców katolickich i skupił ich wokół jednego wspólnego celu, którym miało być użycie wszystkich sił dla upowszechniania wiary i prawdy. Katarzyna pisała do niego: "Ach, jakże cudownie byłoby ujrzeć lud chrześcijański, dający niewiernym sól wiary" (list 218, do Grzegorza XI). Poprawiwszy się, chrześcijanie mieliby ponieść wiarę niewiernym, jak oddział apostołów pod sztandarem świętego krzyża.
Umarła, nie osiągnąwszy wiele. Papież Grzegorz XI wrócił do Rzymu, ale po kilku miesiącach zmarł. Jego następca - Urban VI starał się o reformę, ale działał zbyt radykalnie. Jego przeciwnicy zbuntowali się i wybrali antypapieża. Zaczęła się schizma, która trwała wiele lat. Chrześcijanie nadal walczyli między sobą. Katarzyna umarła, podobna wiekiem (33 lata) i pozorną klęską do swego ukrzyżowanego Mistrza.

CZYTAJ DALEJ

Truskawki to ulubione owoce Polaków

2024-04-30 11:45

[ TEMATY ]

Truskawki

Adobe Stock

Rusza sezon na truskawki, najbardziej wyczekiwany gatunek w Polsce. Truskawki to ulubiony owoc Polaków. Ostatnie lata to wielki wzrost ich popularności. Dowiedz się dlaczego pierwsze owoce nie są droższe niż w ubiegłym roku? Dlaczego truskawki to polskie superowoce? I dlaczego owoce krajowe są zawsze smaczniejsze i zdrowsze od swoich importowanych odpowiedników?

Przed nami wyjątkowo truskawkowy maj. W sieciach dostępne są owoce ze szklarni. Przed majówką pojawiły się truskawki z upraw tunelowych. W tym roku już w maju dostępne będą już owoce zbierane na polach. Na Dzień Matki truskawki będą w każdym najmniejszym nawet sklepie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję