Reklama

Wiadomości z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

(...) każda osoba naznaczona jakąś trudnością fizyczną lub psychiczną przeżywa pewien rodzaj egzystencjalnego" adwentu", oczekiwania na" wyzwolenie", które objawi się w pełni dla niej, jak i dla wszystkich, dopiero na końcu czasu. Bez wiary, to oczekiwanie może przybrać tony rozczarowania i zniechęcenia; podtrzymywane słowem Chrystusa, przekształca się ono w żywą i czynną nadzieję.

Jan Paweł II
(Z homilii podczas Mszy św. z okazji Jubileuszu Niepełnosprawnych - 3 grudnia 2000 r.)

Jan Paweł II do Polaków

" Pragnę w sposób szczególny pozdrowić pielgrzymów z Zakopanego, którzy - jak co roku, tak i teraz - przynieśli swoje dary. Są wśród nich także piękne choinki - smreki z zakopiańskich lasów.
Bardzo się cieszę Waszą obecnością, która ciągle przypomina mi podhalańską ziemię, Tatry i bogate góralskie tradycje. Kiedy patrzę na Was, to powraca mi wiele wspomnień związanych z miejscami, które kiedyś sam odwiedzałem. Dziękuję Wam za dzisiejsze spotkanie, za to, że pamiętacie o Papieżu. Bóg zapłać za przybycie, za wzruszający śpiew i muzykę. Pozdrówcie wszystkich mieszkańców Zakopanego i Podhala.
Serdecznie witam również pielgrzymkę reprezentującą dyrekcję i pracowników Poczty Polskiej z Katowic, Opola, Częstochowy. Dziękuję Wam za Waszą pracę, z której wszyscy korzystamy. Pozdrawiam również obecnych tu notariuszy z całej Polski. Drodzy Pielgrzymi, przybywacie do Rzymu w ramach Wielkiego Jubileuszu Roku 2000. Jubileusz ten jest wielką modlitwą uwielbienia i dziękczynienia, zwłaszcza za dar Wcielenia Syna Bożego oraz dar Odkupienia dokonanego przez Chrystusa. Wszystkim obecnym tutaj rodakom życzę błogosławieństwa Bożego na Adwent i Boże Narodzenie, które się przybliża".

Audiencja generalna, 6 grudnia 2000 r.

"Anioł Pański" z Papieżem

3 grudnia br. na zakończenie uroczystej Mszy św. z okazji Jubileuszu Niepełnosprawnych Jan Paweł II odmówił z wiernymi modlitwę Anioł Pański. W swoim słowie skierowanym do osób niepełnosprawnych stwierdził m.in.:" Dzisiejsza Liturgia jest z pewnością jedną z najbardziej znaczących uroczystości jubileuszowych i najbardziej mi drogich. Z wielkim przejęciem myślę o Waszych rodzinach, Waszych wspólnotach kościelnych, w które jesteście włączeni, i o różnych organizacjach wolontariatu, które Was wspierają.
Chciałbym w sposób specjalny wesprzeć różnorodne wspólne inicjatywy, w których dojrzewa i szerzy się mentalność otwartości na integrację społeczną. Dzięki niej rozwija się styl współżycia, w którym osoby uznają wzajemnie swą równą godność, bez przesadnej tkliwości i przesadnej troskliwości. Niemało uczyniono już w tym kierunku. Dzisiejsza uroczystość ma na celu potwierdzić na nowo, że społeczeństwo solidarne jest możliwe, jeśli uczy się rozpoznawać i spotykać w drugim człowieku - zawsze i w pierwszym rzędzie - osobę ludzką".
Ojciec Święty pozdrowił przedstawicieli różnych grup językowych. Do Polaków powiedział:" Pozdrawiam osoby niepełnosprawne z Polski i z innych krajów świata, jak również ich bliskich, przyjaciół i opiekunów. Sercem obejmuję każdego i każdą z Was. Przybyliście do grobów Apostołów Piotra i Pawła, aby tu w międzynarodowej wspólnocie obchodzić Wielki Jubileusz Odkupienia. Swoją obecnością dajecie wyraz prawdzie, że na drogach wiary, nadziei i miłości więcej znaczy moc Ducha Świętego, aniżeli jakiekolwiek ludzkie ograniczenia i słabości. Niech to jubileuszowe spotkanie będzie dla Was wszystkich czasem łaski i umocnienia w trudzie niesienia światu świadectwa o szczególnej godności człowieka, która ma swoje źródło nie w zewnętrznej kondycji ciała, ale w pierwotnym podobieństwie do Stwórcy. Niech Wam Bóg błogosławi!".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Orędzie do Patriarchatu Konstantynopola

Zgodnie z wieloletnim zwyczajem, z okazji przypadającego 30 listopada święta Apostoła Andrzeja - patrona Kościoła w Konstantynopolu, Papież przesłał okolicznościowe orędzie do ekumenicznego patriarchy tego miasta Bartłomieja I, będącego honorowym przywódcą światowego prawosławia. Dokument papieski przekazał patriarsze przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan - kard. Edward I. Cassidy, stojący na czele delegacji watykańskiej, która udała się z tej okazji do Stambułu.
W orędziu Ojciec Święty zwrócił uwagę, że Rok Jubileuszowy (...) pozwolił nam złożyć wspólne świadectwo naszej wiary." Jestem wdzięczny Waszej Świątobliwości, że przysłał do Rzymu swe delegacje w celu przyłączenia się do nas i przedstawicieli innych Kościołów i wspólnot kościelnych, aby głosić, że Chrystus jest naszym jedynym Panem i Zbawicielem" - napisał Papież.
Przypomniał też, że w tym roku, po długim zawieszeniu prac, mogła się znów zebrać na swą 8. sesję plenarną Międzynarodowa Komisja Mieszana do Dialogu Teologicznego między Kościołem Katolickim a Kościołami Prawosławnymi.
Zapewnił w imieniu Kościoła katolickiego, że jest zdecydowany do kontynuowania dialogu prawdy i miłości." Dlatego apeluję do wiernych katolickich i prawosławnych, aby w miejscach, w których żyją, intensyfikowali i umacniali nieustannie swe stosunki braterskie, w duchu wzajemnego szacunku i zaufania" - czytamy w orędziu.
Na zakończenie Jan Paweł II napisał, że prosi Apostoła Andrzeja, aby pomógł nam kroczyć drogą jedności, i sprawił, abyśmy wspólnie głosili, że Chrystus jest naszym Zbawcą i Zbawcą rodzaju ludzkiego.

Reklama

Jubileusz Niepełnosprawnych

W dniach 2-3 grudnia br. w Rzymie miał miejsce Jubileusz Niepełnosprawnych. Jego punktem kulminacyjnym była Msza św. sprawowana przez Ojca Świętego 3 grudnia w Bazylice św. Pawła za Murami.
W kazaniu Jan Paweł II przypomniał, że 25 lat temu ONZ ogłosił deklarację praw osób niepełnosprawnych." Witam Was z całego serca, Drodzy Przyjaciele, którzy dotknięci jesteście jedną lub więcej formami niesprawności... W swym ciele i życiu, jesteście nosicielami wyjątkowej nadziei na wyzwolenie. Czyż nie jest to czekanie na´ wyzwoleni´e, które osiągnął dla nas Chrystus swą śmiercią i zmartwychwstaniem?".
Nawiązując do czasu Adwentu i zbliżających się świąt, Jan Paweł II powiedział:" Wymowna uroczystość, w której uczestniczymy, ukazuje wyraźnie, że na spotkanie to przygotujemy się przez zbliżenie się i dzielenie z tymi, którzy z rozmaitych powodów borykają się z trudnościami. Gdy poznajemy w bracie Chrystusa, mamy nadzieję, że i On nas rozpozna, gdy ostatecznie powróci".
Papież podkreślił, że Jubileusz Niepełnosprawnych jest dowodem na to, że Kościół podziela ich niepokoje i oczekiwania, dary i problemy." W imię Chrystusa Kościół zobowiązuje się do tego, ażeby coraz bardziej być dla Was´ gościnnym dome´m. Wiemy, że niepełnosprawny - osoba jedyna i niepowtarzalna w swej równej i niezbywalnej godności - potrzebuje nie tylko leczenia, ale przede wszystkim miłości, która wyrazi się uznaniem, szacunkiem i integracją: od narodzin po wczesną młodość, po wiek dojrzały i trudny moment - przeżywany z obawą przez wielu rodziców - rozstania ze swymi dziećmi. Najdrożsi, chcemy mieć udział w Waszych trudach i chwilach nieuchronnego przybicia, ażeby nieść wtedy światło wiary i nadziei, jakie są w solidarności i miłości".
Jan Paweł II zapewnił, że Kościół z szacunkiem wsłuchuje się w potrzeby ludzi" w tajemniczy sposób naznaczonych cierpieniem" i solidaryzuje się z nimi oraz z ich rodzinami w przekonaniu, że" brak troski pogłębia cierpienia i samotność, podczas gdy wiara, której świadectwem jest miłość i bezinteresowność, dodaje sił i nadaje sens życiu".
Do osób obarczonych odpowiedzialnością polityczną na różnych szczeblach Papież skierował apel, by zapewnili niepełnosprawnym" warunki życia i szanse, pozwalające na faktyczne uznanie i obronę ich godności". Jan Paweł II zauważył, że ważniejsza jednak od ochrony praw obywatelskich, społecznych i duchowych niepełnosprawnych jest kwestia stosunków międzyludzkich.
Ojciec Święty zakończył homilię modlitwą:" W Tobie, Panie, wszelkie ludzkie ograniczenie zostało wykupione i odkupione. Dzięki Tobie niepełnosprawność nie jest ostatnim słowem egzystencji. Ostatnim słowem jest miłość, Twoja miłość, która nadaje sens życiu. Pomóż nam skierować ku Tobie nasze serca; pomóż nam rozpoznać Twe oblicze w każdym ludzkim stworzeniu, choćby nie wiem jak doświadczonym znojem, trudami i cierpieniem. Pozwól nam zrozumieć, że´ chwałą Bożą jest żywy człowie´k (św. Ireneusz z Lyonu), i spraw, byśmy któregoś dnia oglądając Boga wraz z Maryją, zakosztować mogli pełni odkupionego przez Ciebie życia".
Papież skierował też słowa zachęty do odpowiedzialnych za wszelkie inicjatywy społeczne zmierzające do pełnej integracji społecznej niepełnosprawnych fizycznie i umysłowo.

Reklama

Audiencja dla biskupów greckokatolickich

1 grudnia br. Jan Paweł II przyjął w Watykanie grupę 22 biskupów Ukraińskiego Kościoła greckokatolickiego, którzy przybyli do Rzymu w ramach pielgrzymki jubileuszowej. Ojciec Święty złożył hołd pasterzom i wiernym tego Kościoła, którzy mimo prześladowań w niedawnej przeszłości i w katakumbach, zachowali wiarę ojców i wytrwali w wierności Stolicy Apostolskiej.
Jan Paweł II stwierdził, że nadszedł już czas przezwyciężenia trudności okresu wychodzenia z katakumb i przejścia do reorganizacji i pracy nad utworzeniem projektu duszpasterskiego dla Kościoła, ustalenia priorytetów, środków i czasu wypełniania poszczególnych projektów. Do najważniejszych priorytetów Papież zaliczył katechizację i formację teologiczną, zgodną ze wschodnią tradycją kościelną. Podstawą każdego projektu musi być głoszenie Ewangelii - podkreślił. Dodał, że nie wolno tu zapominać o wielkiej roli świeckich, dobrze przygotowanych duchowo i kulturalnie.
Bardzo ważne zadania stoją też przed zakonnikami, gdyż życie konsekrowane zawsze ożywia Kościół i daje mu siłę - powiedział Ojciec Święty.
Papież wezwał grekokatolików ukraińskich do szerzenia ducha pokoju i braterstwa chrześcijańskiego, który" winien wyróżniać każdego wierzącego w Jezusa Chrystusa". Zachęcił ich też do współpracy ekumenicznej z prawosławnymi na rzecz przywrócenia pełnej wspólnoty, jakiej pragnął Jezus.
Na zakończenie wyraził radość z planowanej na czerwiec przyszłego roku pielgrzymki na Ukrainę." Oczekuję tego dnia jako prawdziwego daru duchowego" - dodał.

"Katalogi Świadków Wiary XX wieku"

13,4 tys. nazwisk osób ze 106 krajów, które oddały życie za wiarę w naszym stuleciu, zawierają" Katalogi Świadków Wiary XX wieku", przedstawione Janowi Pawłowi II w Watykanie. O uroczystości, która odbyła się 4 grudnia br., poinformował na pierwszej stronie w swym numerze z 6 grudnia br. dziennik L´Osservatore Romano. Wykaz męczenników sporządzono na podstawie materiałów nadesłanych przez różne instytucje katolickie z całego świata do powołanej przez Papieża Komisji" Nowi Męczennicy", pod kierunkiem greckokatolickiego biskupa Michela Hrynczyszyna z Francji.
Dziennik watykański przypomniał, że Komisja powstała w ramach Głównego Komitetu Wielkiego Jubileuszu Roku 2000, stosownie do życzenia Papieża, który w liście apostolskim Tertio millennio adveniente mówił o potrzebie upamiętnienia tych, którzy w XX wieku własnym życiem zaświadczyli o Chrystusie. Zadaniem Komisji nie było, według L´Osservatore Romano, zaproponowanie" wzorcowych modeli" męczenników ani wypracowanie kanonicznych kryteriów męczeństwa, ale raczej uwypuklenie" tych´ nieznanych żołnierz´y wielkiej sprawy Bożej", jak to ujął w swym liście Ojciec Święty.
Zgromadzone dokumenty mówią o różnych formach męczeństwa, np. o uwięzieniu i straceniu ludzi za wiarę chrześcijańską, z powodu przekonań religijnych w ogóle. Pismo watykańskie podkreśla przy tym, że jedną ze specyfik prześladowań religijnych w XX wieku jest ich masowość, przy czym największy i najostrzejszy przebieg miały one w reżimach totalitarnych: nazistowskim i komunistycznym.

2000-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Beata Szydło: Unię Europejską trzeba zreformować, ale trzeba to zrobić zgodnie z traktatami

2024-04-30 07:16

[ TEMATY ]

Beata Szydło

Łukasz Brodzik

YouTube

Rozmowa z Beatą Szydło

Rozmowa z Beatą Szydło

Unię Europejską trzeba zreformować, ale trzeba to zrobić zgodnie z traktatami - twierdzi w rozmowie z portalem niedziela.pl była premier Beata Szydło.

Jak dodaje europoseł Prawa i Sprawiedliwości nasz kontynent staje się coraz mniej konkurencyjny pod względem gospodarczym, ale problemów jest więcej, chociażby z demografią.

CZYTAJ DALEJ

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Historia Anny jest dowodem na to, że Bóg może człowieka wyciągnąć z każdej trudnej życiowej sytuacji i dać mu spełnione, szczęśliwe życie. Trzeba tylko się nawrócić.

Od dzieciństwa była prowadzona przez mamę za rękę do kościoła. Gdy dorosła, nie miała już takiej potrzeby. – Mawiałam do męża: „Weź dzieci do kościoła, ja ugotuję obiad i odpocznę”, i on to robił. Czasem chodziłam do kościoła, ale kompletnie nie rozumiałam, co się na Mszy św. dzieje. Niekiedy słyszałam, że Pan Bóg komuś pomógł, ale myślałam: No, może komuś świętemu, wyjątkowemu pomógł, ale na pewno nie robi tego dla tzw. przeciętnych ludzi, takich jak ja.

CZYTAJ DALEJ

Meksyk: Porwanie biskupa słynącego z prób mediacji między kartelami narkotykowi

2024-04-30 09:24

[ TEMATY ]

Meksyk

Episkopat Flickr

Emerytowany biskup rzymskokatolicki, który zasłynął z prób mediacji między kartelami narkotykowymi w Meksyku, został porwany – poinformowała w poniedziałek Meksykańska Rada Biskupów.

Przywódcy kościoła w Meksyku powiedzieli, że ks. Salvador Rangel zaginął w sobotę i w oświadczeniu wezwali porywaczy do jego uwolnienia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję