Polski premier napisał, że upadek komunizmu w Europie był przełomowym momentem dla uwolnienia ogromnego potencjału drzemiącego w krajach Europy Środkowej i otworzył dla nich nowe perspektywy. "Wzajemne wsparcie i współpraca ułatwiły wejście Polski, Węgier i Czech do NATO już w 1999 roku; niedługo później dołączyła do nich Słowacja. Natomiast od 2004 roku wszystkie kraje V4 są pełnoprawnymi państwami członkowskimi Unii Europejskiej, mającymi aktywny wpływ na rozwój jej polityk i wzmacniającymi jej konkurencyjność gospodarczą" - podkreśla premier Mateusz Morawiecki. I zauważa, że jako grupa, kraje Europy Środkowej stanowią realną siłę na gospodarczej mapie świata.
Premier podkreślił, że V4 ma dzisiaj mocniejszą pozycję negocjacyjną w strukturach UE oraz w reprezentacji interesów i strategicznych celów regionu na arenie międzynarodowej. „Jako cztery suwerenne państwa nie musimy zgadzać się w każdej kwestii, jednak nasze geograficzne sąsiedztwo, tożsamość wynikająca z bardzo zbliżonych doświadczeń historycznych i wspólne wyzwania społeczno-gospodarcze sprawiają, że zakres naszych wspólnych interesów jest naprawdę szeroki, o czym świadczy regularna i aktywna współpraca sektorowa w dziesiątkach obszarów, takich jak bezpieczeństwo, migracje i polityka spójności, ale też rozwój jednolitego rynku, czy gospodarki cyfrowej.” – napisał premier Mateusz Morawiecki.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Polski premier zaakcentował znaczenie współpracy kulturalnej i działalności Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego, który powstał w 2000 r. i zbliża do siebie nasze społeczeństwa. Fundusz ufundował już ponad 2400 studenckich stypendiów i umożliwił realizację blisko 6 tysięcy projektów w krajach V4 oraz krajach Partnerstwa Wschodniego i Bałkanów Zachodnich.
Zdaniem premiera RP obecna, ciężka sytuacja pandemiczna pokazała rzeczywistą przyjaźń między naszymi krajami. Wspomniał o wymianie informacji i misjach służb medycznych pomiędzy państwami V4. „Wśród nich było ostatnie działanie mojego rządu, kiedy Polska zaangażowała się we wsparcie słowackich medyków podczas styczniowego testowania narodowego na Słowacji, wysyłając blisko 200 ochotników – lekarzy i przedstawicieli służb medycznych, którzy chcieli pomóc swoim słowackim kolegom” – napisał premier Mateusz Morawiecki.
Zwrócił uwagę, że V4 obecnie stawia na projekty, które poprawią poziom cyfryzacji. Zauważył, że w latach 2017-2019 gospodarka cyfrowa w Europie Środkowo-Wschodniej rosła o prawie 8 proc. rocznie, znacznie szybciej niż w pięciu 4 największych gospodarkach Europy Zachodniej. W imieniu polskiego przewodnictwa w V4 i całego narodu polskiego podziękował za 30 lat bliskiej i przyjacielskiej współpracy.
Piotr Górecki (PAP)
ptg/ adj/ kgod/