Reklama

Z Jasnej Góry

Wiadomości z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej wpisane na listę UNESCO

Klasztor Ojców Bernardynów i park pielgrzymkowy w Kalwarii Zebrzydowskiej otrzymał 9 maja br. Certyfikat Światowego Dziedzictwa Kultury i Natury UNESCO. Dokument wręczył kustoszowi sanktuarium - o. Władysławowi Waśko, przedstawiciel UNESCO - Herman von Hoof.
Uroczystą Mszę św. z tej okazji odprawił w sanktuarium Męki Pańskiej metropolita krakowski - kard. Franciszek Macharski. Po Mszy św. odsłonięta została tablica pamiątkowa, a następnie odbyła się sesja naukowa, na której przedstawiono historię Kalwarii, problematykę wpisu na listę UNESCO i korzyści płynące z otrzymania certyfikatu.
Kalwaria Zebrzydowska jest jednym z najważniejszych ośrodków ruchu pielgrzymkowego w Polsce, położonym na słynnym szlaku papieskim, wiodącym z Wadowic do Krakowa. W XVII w. wojewoda krakowski Mikołaj Zebrzydowski ufundował budowę klasztoru i zespołu Kaplic Dróg Męki Pańskiej na wzór Kalwarii Jerozolimskiej. W ciągu wieków powstał zespół Dróżek Kalwaryjskich, łączących kaplice z kolejnymi stacjami Męki Pańskiej. W kościele znajduje się łaskami słynący obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej.

Odkryto relikwie św. Barbary i św. Teodory

Reklama

Relikwie św. Barbary i św. Teodory odkrył właściciel sklepu z antykami w Kielcach - January Glibowski. Znajdowały się one w blacie stolika, pod marmurową wstawką; zabezpieczone były pieczęcią biskupa krakowskiego. Na desce, w której schowano relikwie, widoczna jest data 10 czerwca 1869 r. oraz opis relikwii sporządzony na przywieszonych karteczkach.
Odkrycie relikwii nastąpiło przypadkowo, gdy spod blatu odpadła dodatkowa deska, która zabezpieczała schowek z relikwiami. W ten sposób prawdopodobnie ukryto relikwie przed którymś z okupantów lub przed komunistami w czasach stalinowskich. Relikwie św. Barbary i św. Teodory przekazane będą jako dar do kieleckiego kościoła na Karczówce, gdzie znajduje się słynna figura św. Barbary.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jubileusz Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich

Katolickie Stowarzyszenie Kolejarzy Polskich obchodzi w tym roku 5-lecie istnienia. Uroczystości jubileuszowe odbędą się 20 maja br. w centrum Animacji Misyjnej Ojców Pallotynów w Konstancinie-Jeziornie. Podczas Eucharystii wspólnota kolejarska podziękuje swojemu duszpasterzowi - ks. Ryszardowi Marciniakowi za 20 lat posługi kapłańskiej, za służbę rodzinom oraz troskę o ich formację duchową. W czasie spotkania zostanie podsumowany dorobek Stowarzyszenia, którego celem jest: ożywienie i odnowienie wiary, umocnienie więzi rodzinnych, uświęcenie pracy zawodowej. Jedną z form pracy Stowarzyszenia są pielgrzymki. W Roku Wielkiego Jubileuszu kolejarze pielgrzymują śladami Ojca Świętego nad jezioro Wigry, zaś hasło tych pielgrzymek brzmi: Rodzina szkołą pełniejszego i bogatszego człowieczeństwa. Dopełnieniem całorocznej pracy formacyjnej są "Wakacje z Bogiem", prowadzone przez ks. Ryszarda Marciniaka. Mottem wakacji są słowa: Rodzino, przekaż Polsce wiarę, nadzieję i miłość.

Spotkanie przy grobie o. Stanisława Papczyńskiego

Reklama

Księża Marianie zapraszają na V Modlitewne Jubileuszowe Spotkanie Młodych, które odbędzie się w dniach 20-21 maja br. w Górze Kalwarii k. Warszawy. Młodzież zgromadzi się przy grobie o. Stanisława Papczyńskiego, założyciela Zgromadzenia Księży Marianów. Spotkanie rozpocznie się w sobotę 20 maja o godz. 10.00. Po południu o godz. 17.30 na miejskim rynku wystąpi zespół Tymoteusz z koncertem pt. Grajmy Panu. Niedziela 21 maja jest dniem modlitwy o beatyfikację Ojca Papczyńskiego. O godz. 12.00 sprawowana będzie Eucharystia z udziałem prymasa Polski - kard. Józefa Glempa.

O. JERZY TOMZIŃSKI - paulin

Sympozjum Przełożonych Wyższych Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego

Reklama

W dniach 4-6 maja br. na Jasnej Górze odbyło się Sympozjum Wyższych Przełożonych Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. W spotkaniu brało udział około 350 osób reprezentujących 140 zakonów żeńskich czynnych, 70 zakonów męskich, 50 wspólnot kontemplacyjnych i 30 instytutów świeckich. Uczestnikami Sympozjum byli również: kard. Eduardo MartiMnez Somalo - prefekt Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, kard. Józef Glemp - Prymas Polski, abp Józef Kowalczyk - nuncjusz apostolski w Polsce, abp Stanisław Nowak - metropolita częstochowski, abp Damian Zimoń - metropolita katowicki, bp Edward Samsel - przewodniczący Konferencji Episkopatu ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego oraz s. Rita Baley ze Światowej Unii Wyższych Przełożonych Zakonów Żeńskich i o. JesuMs Lecea z Europejskiej Unii Konferencji Przełożonych Wyższych. Hasłem Sympozjum były słowa: Rozpoznać czas nawiedzenia.
W pierwszym dniu rozważano słowo: "wczoraj" na przestrzeni ostatnich 10 lat. W wygłoszonych referatach i przemówieniach zwrócono uwagę na sytuacje społeczno-polityczne, które wpłynęły na przemiany w życiu zakonów. Czas komunizmu wiązał się z prześladowaniami, utrudnieniem w pracy apostolskiej, często z podejmowaniem zadań zastępczych. Życie konsekrowane w Polsce, mimo trudności zewnętrznych, cieszyło się wieloma powołaniami, powstawaniem nowych wspólnot i fundacji. Zwrócono także uwagę na fakt, że w ocenie blasków i cieni nie można zatrzymać się tylko na stronie zewnętrznej, ale trzeba zwrócić uwagę na świętość życia. Uzupełnieniem referatów były obrady w dziesięciu grupach dyskusyjnych, które oprócz różnych relacji i refleksji, dostarczyły okazji do zapoznania się z różnorodnością charyzmatów i powołań w życiu konsekrowanym.
Drugi dzień poświęcono słowu: "dziś". Mówiono o zmianach we współczesnym świecie i wezwaniu Kościoła. Kard. Somalo stwierdził m.in.: "... Z dnia na dzień rośnie potrzeba nowych sposobów i nowego rytmu, aby wyrazić dynamiczną wierność Chrystusowi w Jego Ewangelii, wierność osobie ludzkiej i jej najgłębszym potrzebom. Dlatego instytuty życia konsekrowanego wezwane są do nieustannego nawracania się i ustawicznej formacji, aby stawać się w Kościele znakiem i zaproszeniem dla wszystkich, by każdy pozwolił Duchowi Świętemu formować w sobie tę iskrę Chrystusowego oblicza, która jest mu powierzona; by mógł rodzić się człowiek nowy w sprawiedliwości, w prawdzie, w prawdziwej wolności".
W trzecim dniu omawiano słowo: "jutro" życia konsekrowanego. Przemawiali: biskup diecezjalny, proboszcz parafii, przedstawiciel laikatu i reprezentant młodzieży. Podkreślano, że aby sprostać wezwaniom, trzeba starać się być świętymi.
Ważnymi elementami Sympozjum były modlitwy - brewiarzowa (Laudesy i Nieszpory), apelowa, a nade wszystko Eucharystia. Przewodniczyli jej przed Cudownym Obrazem Matki Bożej: Prymas Polski (4 maja), Prefekt Kongregacji (5 maja) i Nuncjusz Apostolski w Polsce (6 maja). Dokonano Aktu Zawierzenia Życia Konsekrowanego w Polsce Matce Bożej, Gwieździe Nowej Ewangelizacji. Uczestnicy Sympozjum skierowali list do Ojca Świętego Jana Pawła II, w którym zapewnili o duchowej jedności i wiernej modlitwie oraz przesłali życzenia na zbliżającą się 80. rocznicę urodzin Jana Pawła II.

Każdy z was powróci do swej własności. (Kpł 25, 10)

Zakon Paulinów zaprasza młodzieńców podczas jubileuszowych wakacji na dni skupienia, które odbędą się w czterech turach: w Leśniowie k. Myszkowa: 3-7 lipca, 18-22 sierpnia; na Bachledówce k. Zakopanego: 22-26 lipca, 28 lipca - 1 sierpnia.
Do Leśniowa - dojazd autobusem z Myszkowa do Żarek; na Bachledówkę - dojazd autobusem z Zakopanego do Czerwiennego.
Rekolekcje rozpoczynają się pierwszego dnia wieczorem, a kończą piątego dnia rano. Należy przywieźć ze sobą Pismo Święte, coś do notowania, strój sportowy i otworzyć się całkowicie na Ducha Świętego.
Jeśli chcesz wziąć udział w którejś serii rekolekcji, zgłoś swój udział najpóźniej tydzień przed ich rozpoczęciem pod adresem: Referent Powołań, ul. Kordeckiego 2, 42-225 Częstochowa, tel. (0-34) 365-66-88, 0-501-795-406.

XVIII Ogólnopolskie Sympozjum Ruchu ku Cywilizacji Miłości Jasna Góra, 19-21 maja 2000 r.

Temat: TRÓJCA ŚWIĘTA A PEŁNIA CZŁOWIECZEŃSTWA

19 maja - piątek
WIELKI JUBILEUSZ ZBAWIENIA

17.00 - Droga Krzyżowa na Wałach Jasnogórskich według Dzienniczka s. Faustyny

18.15 - Otwarcie obrad w Domu Pielgrzyma - Anna Pruszyńska (Kraków)

18.30 - Wielki Jubileusz Zbawienia - przesłanie Ojca Świętego Jana Pawła II z pielgrzymek do Ojczyzny i Ziemi Świętej - ks. Marian Szymonik (Częstochowa)

21.00 - Apel Jasnogórski

20 maja - sobota
TRÓJCA ŚWIĘTA - PERSPEKTYWA CZŁOWIEKA

7.30 - Msza św. w Kaplicy Najświętszej Maryi Panny - o. Stanisław Turek - generał Zakonu Paulinów

10.00 - Wprowadzenie

10.15 - Trójca Święta źródłem jedności i miłości - ks. Paweł Holc (Kraków); dyskusja

11.15 - Eucharystia dziełem Trójcy Świętej i człowiek we wspólnocie Kościoła - ks. Stanisław Czerwik (Kielce)

12.00 - Anioł Pański; dyskusja

13.00 - Przerwa

15.00 - Poetycka fascynacja Bogiem - ks. Henryk Nadrowski i Maria Przybylska (Kraków)

15.30 - Trójca Święta w ikonografii - ks. Henryk Nadrowski (Kraków)

16.30 - Na co dzień z Trójcą Świętą - dyskusja panelowa - prowadzą: ks. Wiesław Jankowski (Łomianki), i Adam Pietrzak (Warszawa); Rodzina z Nazaretu a rodzina współczesna

17.00 - Przerwa

18.00 - Pielgrzymowanie do Chrystusa obecnego w braciach - świadectwa

21.00 - Apel Jasnogórski

21 maja - niedziela
Z MODLITWĄ I NADZIEJĄ W TRZECIE TYSIĄCLECIE

7.30 - Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu - abp Stanisław Nowak (Częstochowa)

10.00 - Matka Boża mieszkaniem Trójcy Świętej - o. Jan Pach
- Hymn o Miłości - św. Pawła - recytacja - Maria Przybylska

12.00 - Anioł Pański; podsumowanie Sympozjum

JEDNYM ZDANIEM

Dla uczczenia 80. urodzin Ojca Świętego 10 biegaczy wyruszyło na pielgrzymkę-bieg z Polic do Watykanu. Mają oni do pokonania trasę ponad 2400 km. Bieg rozpoczął się 6 maja uroczystą Mszą św. w kościele św. Kazimierza w Policach.

Profesorowie: Edward Olszewski, Leonard Grochowski oraz dr Włodzimierz Osadczy i ks. Norbert Barwig z USA otrzymali Nagrody Naukowe im. Ireny i Franciszka Skowyrów, za prace dotyczące Polonii oraz wkład Kościoła w kulturę narodową. Nagrody te przyznaje corocznie od 1981 r. Instytut Badań nad Polonią i Duszpasterstwem Polonijnym KUL.

Wznowiony przed rokiem Przegląd Katolicki, wydawany przez Centrum Duszpasterstwa Archidiecezji Warszawskiej, został zawieszony na czas nieokreślony. Ostatni numer pisma ukazał się 14 maja br.

Milenijne sympozjum z teologii duchowości pod hasłem Duchowość Europy odbyło się na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Inspiracją sympozjum były słowa Jana Pawła II: " Nie będzie jedności Europy, dopóki nie będzie ona wspólnotą ducha& quot; - wypowiedziane w Gnieźnie w 1997 r.

Po raz drugi w Polsce obchodzono 5 maja Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie; jest ich w naszym kraju ok. 250 tys.

Szef Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej Jacek Saryusz-Wolski ostrzegł w Brukseli, że jeśli w 2000 r. UE nie poda daty przyjęcia Polski, to przygotowania naszego kraju do członkostwa mogą ulec spowolnieniu.

Rada Unii Europejskiej uznała, że obowiązująca ustawa o języku polskim stanowi przeszkodę w rozwoju polsko-unijnej współpracy gospodarczej i oznacza złamanie postanowień Układu Stowarzyszeniowego.

Ministerstwo Edukacji poinformowało, że od września br. ok. 100 tys. wiejskich uczniów będzie mogło otrzymać stypendium, pod warunkiem, że po szkole podstawowej wybierze szkoły kończące się maturą.

Sejm odrzucił głosami SLD i UW nowelizację Kodeksu Karnego wprowadzającą m.in. całkowity zakaz pornografii. AWS i PSL nie zdołały odrzucić prezydenckiego weta w tej sprawie.

Sejm debatował o głównych kierunkach polskiej polityki zagranicznej. Najszerzej omawianymi tematami były: integracja z UE, miejsce Polski w regionie i stan naszych stosunków z Rosją.

Sejmowa Komisja Integracji Europejskiej obradowała nad przygotowaniem polskiego sądownictwa do integracji z Unią Europejską. Informację w tej sprawie złożyła minister sprawiedliwości Hanna Suchocka.

Trybunał Konstytucyjny uznał, że ustawa o ochronie informacji niejawnych jest sprzeczna z Konstytucją RP i Europejską Konwencją o Ochronie Praw Człowieka.

Po ogłoszeniu przez NBP, iż deficyt obrotów bieżących wyniósł w marcu br. aż 1,43 mld dol., złoty zaczął gwałtownie tracić na wartości. Rada Polityki Pieniężnej nie podjęła żadnych decyzji co do wysokości stóp procentowych czy interwencji na rynku walutowym.

Gen. Tadeusz Wilecki został kandydatem Stronnictwa Narodowego w wyborach prezydenckich.

Przewodniczący Stronnictwa Demokratycznego Jan Klimek został kandydatem SD w wyborach na prezydenta RP.

Ustępujący rzecznik praw obywatelskich - prof. Adam Zieliński oświadczył publicznie, że "Polska nie jest państwem prawa".

Żona i córka zastrzelonego 2 lata temu szefa policji - Marka Papały wystosowały list otwarty w sprawie braku postępów w śledztwie.

Kontrolerzy ZUS-u stwierdzili, że ponad 22% osób otrzymujących zwolnienia lekarskie jest zdolnych do pracy.

Rozpoczęto wydawanie nowych tablic rejestracyjnych: białych z czarnym napisem; węższych od dotychczasowych.

GUS podał, że deficyt w handlu zagranicznym po dwóch pierwszych miesiącach br. wyniósł 2,8 mld dol.; rok temu ujemne saldo było mniejsze o pół mld dol.

Krajowi producenci paliw znów podnieśli ceny benzyny i oleju napędowego.

W lasach na terenie całego kraju ogłoszono trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego.

Minęła 30. rocznica śmierci gen. Władysława Andersa.

2000-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

72. Światowy Dzień Trędowatych - inicjator, istota choroby, liczby

2025-01-24 12:34

[ TEMATY ]

trędowaci

Adobe Stock

Już po raz 72. obchodzimy Światowy Dzień Trędowatych. Celem corocznej inicjatywy podejmowanej w ostatnią niedzielę stycznia jest przypomnienia o wciąż trwającym dramacie ludzi chorych na trąd oraz o roli, jaką w ciągu wieków odegrał i nadal odgrywa w niesieniu pomocy ludziom dotkniętym tą najstarszą i najstraszniejszą chorobą Kościół katolicki. Dziś na świecie żyje około 4,5 miliona ludzi, ale okaleczenie chorobą powoduje, że nie są zdolni do samodzielnej egzystencji i dlatego wymagają opieki.

Inicjatorem ustanowienia tego szczególnego dnia był sługa Boży Raoul Follereau (1903-1977), francuski podróżnik, pisarz i dziennikarz, zwany "apostołem trędowatych", który walczył z wszelkimi formami marginalizacji i niesprawiedliwości. Ten francuski myśliciel i filantrop zafascynowany postacią św. Karola de Foucauld, w 1943 roku wraz s siostrą Eugenią Ravasio rozpoczął światowa akcję na rzecz osób chorych na trąd. Jeżdżąc po świecie wygłaszał płomienne konferencje. Budził ludzkie sumienia i w ten sposób gromadził środki na budową wiosek, w których trędowaci mogli znaleźć opiekę i normalnie żyć. Dziś takie wioski można spotkać niemal na całym świecie.
CZYTAJ DALEJ

Którą Biblię wybrać?

2025-01-21 14:55

Niedziela Ogólnopolska 4/2025, str. 13

[ TEMATY ]

Biblia

Słowo Boże

Karol Porwich/Niedziela

Niedziela Słowa Bożego jest okazją do tego, aby sięgnąć po Pismo Święte, tak aby stało się ono naszą stałą lekturą. Do którego jego tłumaczenia najlepiej sięgnąć?

Biblia została napisana w językach dzisiaj nazywanych biblijnymi, czyli Stary Testament – w języku hebrajskim oraz we fragmentach w językach aramejskim i greckim, cały zaś Nowy Testament – w języku greckim. Z oczywistych względów obecnie czytamy święte teksty w tłumaczeniach a na polskim rynku wydawniczym jest spora liczba różnych tłumaczeń. – Przede wszystkim trzeba pamiętać, że nie ma jednego, najlepszego tłumaczenia – każde z tych tłumaczeń lub wydań ma swoje walory, ale i mankamenty – mówi Niedzieli ks. Mariusz Woźniak, biblista i moderator Dzieła Biblijnego Archidiecezji Częstochowskiej.
CZYTAJ DALEJ

Rzecznik KEP o Jubileuszu mediów: W różnorodności szukaliśmy tego, co najważniejsze, czyli głosu Ewangelii

2025-01-26 10:15

[ TEMATY ]

KEP

Ks. dr Leszek Gęsiak SJ

Jubileusz 2025

Włodzimierz Rędzioch

Reprezentowaliśmy różne media, a w różnorodności szukaliśmy tego, co najważniejsze, czyli głosu Ewangelii, który może być zwornikiem dla różnych tendencji politycznych, społecznych i gospodarczych – podkreślił rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ, który wraz z grupą polskich dziennikarzy przebywa w Rzymie na obchodach Jubileuszu świata mediów, dziennikarstwa i komunikacji.

„Ostatnie dni w Rzymie to był wyjątkowy czas dla ludzi mediów” – stwierdził rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak SJ. „Z całego świata przyjechali dziennikarze, reporterzy, kamerzyści, ci wszyscy, którzy tworzą radio, telewizję, portale internetowe i media społecznościowe, by wspólnie modlić się i prosić Boga o łaski związane z Rokiem Jubileuszowym 2025” – zaznaczył. Wśród nich znajdowała się grupa dziennikarzy z Polski, którzy trzy dni przygotowywali się do obchodów przygotowanych przez Stolicę Apostolską.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję