Jubileusz 400-lecia konsekracji kościoła pw. św. Wawrzyńca w Czerniejowe poprzedziły duchowe i materialne przygotowania. Główne uroczystości odbędą się w niedzielę, 20 listopada (Msza św. o godz. 12.00).
Czas przemiany serc
Na początku października wspólnota, której korzenie sięgają XVI wieku, przeżywała czas misji św. W kościele konsekrowanym w 1611 r., wzniesionym dzięki staraniom przeoryszy lubelskiego Klasztoru Brygidek Agnieszki Jastkowskiej oraz kapelana ks. Andrzeja Bietkiewicza, jak przed wiekami gromadzili się wierni wszystkich stanów, by w nowe stulecie historii parafii wejść z żarliwą miłością, pogłębioną wiarą i umocnioną nadzieją. Nauki misyjne wygłoszone przez ks. Jana Domańskiego pomogły wszystkim na nowo spojrzeć na codzienność, wiarę i podejmowane wybory. - Misje św. to dana nam przez Boga okazja do głębokiej refleksji i zadumy nad życiem w świetle Bożego Słowa. To czas nawrócenia i przemiany serc, abyśmy odnowieni łaską Boga ufnie wyruszyli w nowe stulecie jako świadkowie Chrystusa, który jest z nami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata - mówił proboszcz ks. Krzysztof Podstawka. Zapraszając parafian do udziału w misjach św., ks. Proboszcz podkreślał, że „zasłuchanie w słowa Pana daje życie wieczne i pozwala dostrzec sens wszędzie tam, gdzie wydaje się, że go już zabrakło. - Pójdźmy ufnie po śladach Ewangelii. Wspólnie wypłyńmy na głębię! - zachęcał duszpasterz.
Apel ks. Proboszcza nie pozostał bez odzewu. Przez cały tydzień dzieci, młodzież i dorośli chętnie nawiedzali swoją świątynię, by przez zasłuchanie, modlitwę i przyjęte sakramenty dobudować kolejny rozdział duchowej historii wspólnoty. Na czas misji złożyły się m.in. dni poświęcone adoracji Najświętszego Sakramentu, odnowieniu przyjaźni z Bogiem, umocnieniu wiary, solidarności z chorymi, modlitwy za zmarłych. Dla wielu mieszkańców Czerniejowa i miejscowości należących do parafii wielkim przeżyciem był udział w codziennej modlitwie w godzinie Apelu Jasnogórskiego oraz w nabożeństwie Drogi Krzyżowej. Krzyż misyjny, ustawiony przed głównym wejściem do kościoła, przez długi czas będzie przypominał wszystkim o podjętych zobowiązaniach. - To symbol naszego trwania na straży wiary i godności człowieka - podkreślał ks. Proboszcz.
Czas radości i podsumowań
Ostatni dzień misji, poświęcony odnowieniu przyrzeczeń chrzcielnych, miał wyjątkowo uroczysty charakter. Zbiegł się bowiem w czasie z wizytacją kanoniczną, przeprowadzoną przez bp. Ryszarda Karpińskiego. - Dziękując Bogu za 400 lat kościoła w Czerniejowie dziękujemy nie tylko za mury świątyni, ale przede wszystkim za naszych przodków, którzy na przestrzeni wieków, w często niełatwych czasach, pozostawali wierni Bogu i Kościołowi - podkreślał ks. Biskup, prosząc jednocześnie wiernych, by tego daru nie zaprzepaścili. - Jezus i nas zaprasza na ucztę, cierpliwie czeka na każdego. Nie pozwólmy Mu zbyt długo czekać, ale umocnieni darem słowa i łaską przyjętych sakramentów spotykajmy się z Nim jak najczęściej w czasie niedzielnej i codziennej Eucharystii - apelował ks. Biskup.
Przedstawiając czerniejowską wspólnotę, ks. Krzysztof Podstawka podkreślał, że jego parafianie „to dobrzy ludzie, którzy od 400 lat troszczą się o przekaz wiary w swoim środowisku i o kościół parafialny, który stanowi centrum duchowego życia”. - Religijność wiernych, tworzących ok. dwuipółtysięczną wspólnotę, można określić mianem tradycyjnej, zaszczepionej w domu rodzinnym i polskiej tradycji. Regularnie praktykuje ok. 30-40 proc. parafian, a większość identyfikuje się z Kościołem i parafią, dając temu wyraz m.in. przez przyjmowanie kapłana po kolędzie czy przez materialne wsparcie realizowanych dzieł. W parafii funkcjonują m.in. koła różańcowe i grupa modlących się za kapłanów, a także Wspólnota Chrystusa Zmartwychwstałego Galilea - mówił ks. Proboszcz. - Pragnę podkreślić, że mogę liczyć na parafian. Bardzo wielu z nich angażuje się w życie religijne naszej wspólnoty, a także w te inicjatywy, które rodzą się ze wspólnie przeżywanej i praktykowanej wiary, jak festyny, konkursy, czy nadzwyczajne wydarzenia o charakterze społecznym - wyliczał ks. Proboszcz.
Niestety, parafii w Czerniejowie nie omijają problemy. Jednak ich dostrzeżenie nie zniechęca duszpasterzy i wiernych, a skłania do jeszcze większej troski o rozwój życia duchowego. - Na płaszczyźnie duszpasterskiej nasza parafia ciągle stanowi obszar, na którym trzeba podejmować działania w ramach nowej ewangelizacji. Tak więc w 2010 r. po raz pierwszy zorganizowaliśmy wielkopiątkową Drogę Krzyżową poza murami kościoła, dwukrotnie odprawialiśmy Via Lucis. W tym roku mieliśmy pierwszą od bardzo wielu lat procesję Bożego Ciała poza obrębem kościoła. 45 osób wyjechało na zorganizowaną przez parafię pielgrzymkę na beatyfikację Jana Pawła II, a 8 osób poszło wraz ze mną w pieszej pielgrzymce na Jasną Górę - cieszył się ks. Podstawka, równocześnie dziękując wszystkim parafianom za stałą troskę o duchowy i materialny kształt wspólnoty. - Jestem pewny, że w piękno materialne parafii, co jest niekwestionowaną zasługą mojego poprzednika, ks. Marka Żyszkiewicza, będziemy teraz wnosić piękno ludzkiego ducha, odkupionego łaską Chrystusa - zapewniał ks. Proboszcz.
Pomóż w rozwoju naszego portalu