Na początku homilii abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę, że św. Jan Paweł II wielokrotnie podkreślał swoją jedność i tożsamość z ojczyzną. „Tak będzie śpiewał wraz z wami, umiłowani rodacy, ten papież, krew z waszej krwi i kość z waszej kości” – mówił Ojciec Święty w Gnieźnie w czasie pierwszej pielgrzymki do Polski. Arcybiskup zauważył, że w tym zdaniu pobrzmiewa zarówno echo słów Adama na widok Ewy, ale także echo Katechezy chrzcielnej św. Jana Chryzostoma oraz słów kard. Johna Henry’ego Newmana, gdy mówił o godności kapłanów, w swym człowieczeństwie nie różniących się od tych, do których zostali posłani. Metropolita zaznaczył, że identycznych sformułowań użyli również marszałek Józef Piłsudski oraz Wojciech Korfanty, kiedy w 1921 r. wzywał do III Powstania Śląskiego.
– W tym sformułowaniu widzimy poczwórne wyrażenie tożsamości, jedności i ciągłości: tożsamości w człowieczeństwie, tożsamości w tym samym ludzie Bożym zrodzonym z przebitego boku Chrystusowego, tożsamości między kapłanami, a ludem Bożym i tożsamości tego samego zatroskania o ojczyznę i poczucie, że krew naszych przodków, wzywa kolejne pokolenia Polaków, by były wierne i gotowe do podobnych czy nawet większych zmagań – mówił metropolita krakowski.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
W dalszej części homilii abp Marek Jędraszewski przywołał poemat Myśląc Ojczyzna. Metropolita zauważył, że Karol Wojtyła jedność i tożsamość z ojczyzną wyrażał myśląc o wspólnym języku, tej samej ziemi, tworzonej od ponad tysiąca lat historii łączącej kolejne pokolenia Polaków, ale także mówiąc o odpowiedzialności za tworzenie i pomnażanie wspólnego dobra i o konieczności tej samej postawy czuwania.
Arcybiskup podkreślał, że zakorzenienie w przeszłości i teraźniejszości dawało Karolowi Wojtyle fundament do myślenia z nadzieją o przyszłości. On wybiegał ku przyszłości paschalnej, ku zmartwychwstałemu Chrystusowi. Jan Paweł II poznawał Chrystusa, na wzór św. Pawła Apostoła, który mówił: „wszystko uznaję za stratę ze względu na najwyższą wartość poznania Chrystusa Jezusa, Pana mojego” (Flp 3, 8a). Ojciec Święty, aby coraz pełniej służyć Bogu i Kościołowi poznawał przez całe swoje życie Chrystusa, a robił to poprzez studium teologii, osobistą modlitwę, pracę, cierpienie; poznawał Chrystusa w tajemnicy krzyża i w tajemnicy Bożego miłosierdzia.
– Przez całe swoje życie poznawał Chrystusa, uczy nas tego poznawania, abyśmy tę lekcję w pokorze przekazywali kolejnym pokoleniom i w ten sposób wpisywali się w ten przedziwny ciąg pokoleń, który tak pięknie wyrażają słowa „krew z waszej krwi, kość z waszej kości, ciało z waszego ciała” – zakończył arcybiskup.
Celem Dni Jana Pawła II jest upamiętnienie postaci papieża Polaka i popularyzacja jego dziedzictwa w społeczności akademickiej Krakowa i całej Małopolski. Wydarzenia te wpisują się w akademickie obchody 100-lecia urodzin Karola Wojtyły. XV edycja Dni Jana Pawła II odbyła się w dniach 3-5 listopada 2020 r. i przebiegała pod hasłem „Jan Paweł II. Co dalej?”.