W 66. roku życia i 42. roku kapłaństwa zmarł ks. infułat Jerzy Gredka – proboszcz i kustosz bazyliki Grobu Bożego w Miechowie, Komandor Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, inspirator i twórca odnowienia bazyliki oraz czynnej działalności zakonu bożogrobców, zwanych miechowitami. Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem biskupa kieleckiego Kazimierza Ryczana zostanie odprawiona w czwartek 12 września o godz. 13.00 w bazylice Grobu Bożego w Miechowie. Z kolei uroczystości pogrzebowe odbędą się w kościele św. Maksymiliana w Skroniowie, także w czwartek, 12 września o godz. 16.00 - Ogromny smutek ale też ogromna dla niego wdzięczność, gdyż przez 19 lat posługi w Miechowie zrobił tyle, ile nie udawało się wielu jego poprzednikom – wspomina zmarłego kapłana Stanisław F. Osmenda, kustosz Siedziby Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie. - Bardzo chciał, aby Miechów godnie przeżył jubileusz 850 lat sprowadzenia do Polski i Miechowa bożogrobców, co odbędzie się wkrótce, bo 29 września. Strasznie żal, że bez niego… Wola Opatrzności, która zawsze nad ks. Jerzym czuwała i której on bezgranicznie ufał. Zrobił tak wiele nie mając nigdy pieniędzy, czy byłoby to możliwe bez wyraźnej Bożej opieki?” – zastanawia się kustosz – komandor Stanisław Osmenda. Proboszcz parafii Grobu Bożego ks. infułat Jerzy Gredka do ostatnich dni życia piastował wiele funkcji i godności. Był protonotariuszem apostolskim, dziekanem dekanatu Miechów, dziekanem kapituły miechowskiej, komandorem Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, dyrektorem oddziału Caritas w Miechowie, kapelanem Powiatowej Straży Pożarnej, członkiem Biskupiej Rady Kapłańskiej. Jerzy Gredka urodził się w 1948 r. w Krzcięcicach w diecezji kieleckiej. Święcenia prezbiteratu przyjął w 1972 r. Był wikariuszem w Uniejowie, Bielinach, parafii katedralnej w Kielcach i Jędrzejowie oraz proboszczem parafii Skroniów, gdzie wybudował nowy kościół. W 1994 r. został mianowany proboszczem parafii Grobu Bożego w Miechowie. Jego zamiarem była zawsze pełna restauracja kilkusetletniego dziedzictwa bożogrobców w tzw. „Polskiej Jerozolimie”. Udało się odrestaurować m.in. zabytkową bazylikę miechowską, kaplicę Marii Magdaleny oraz Kaplicę Grobu Bożego z XVI w. – z najstarszą i najwierniejszą repliką Grobu Chrystusa w Jerozolimie. Dzięki staraniom ks. Gredki parafia uzyskała dotację z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Zmodernizowano tzw. Pustki, krużganki i Dom Generała oraz powołano Muzeum Ziemi Miechowskiej. Ks. Gredka planował przekazanie tam wielu cennych przedmiotów, m.in. kolekcji portretów prepozytów miechowskich czy liczącego 900 pozycji księgozbioru.
Wskutek podjętych przez niego inicjatyw już w 1996 r. miechowska świątynia uzyskała godność bazyliki mniejszej, a ks. Jerzy Gredka został kawalerem Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie, podczas pierwszej inwestytury w Polsce. 15 września 2012 r. w Miechowie w odrestaurowanych zabudowaniach poklasztornych, została poświęcona siedziba polskiego Zwierzchnictwa Zakonu. Zakon Bożogrobców liczy obecnie 28 tys. członków na świecie, w Polsce należy do niego 240 osób.
Ks. infułat Jerzy Gredka z chorobą – ostrą białaczką szpiku kostnego, zmagał się od grudnia 2010 r. Po kilku miesiącach intensywnego leczenia, do pracy w parafii powrócił w kwietniu 2011 r. W lipcu 2013 nastąpił nawrót choroby. Ks. Jerzy Gredka zmarł 9 września w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach. Jego ostatnim życzeniem było, aby uczestnicy pogrzebu pieniądze przewidziane na kupno kwiatów, przeznaczyli na potrzeby hospicjum w Miechowie, organizując zbiórkę ofiar do skarbony w czasie pogrzebu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu