W liturgiczne wspomnienie bł. Władysława Findysza - w 47. rocznicę jego męczeńskiej śmierci, 23 sierpnia, biskup rzeszowski Kazimierz Górny podniósł kościół Świętych Piotra i Pawła w Nowym Żmigrodzie do godności sanktuarium ku czci bł. Władysława Findysza. W kościele tym ks. Findysz pracował 23 lata jako proboszcz, stąd odszedł do domu Ojca, po mękach cierpień i prześladowań komunistycznych. Parafia za czasów jego proboszczowania była bardzo rozległa i zamieszkiwali ją ludzie różnych wyznań. Jako duszpasterz kochający swoich parafian z wielką gorliwością zabrał się do kapłańskiej służby. Tutaj znajdują się także jego relikwie.
Uroczystość zgromadziła wielu znakomitych gości, a wśród nich był abp Edward Nowak z Rzymu, Pasterz Diecezji i licznie zgromadzeni kapłani z diecezji. Obecni byli przedstawiciele kapituły rzeszowskiej, kolbuszowskiej, strzyżowskiej, jasielskiej i bieckiej. Przybyli także przedstawiciele Parlamentu Rzeczypospolitej, na czele z senator Alicją Zając, władze samorządowe z urzędu marszałkowskiego, powiatu i gminy na czele z wójtem Nowego Żmigrodu Krzysztofem Augustynem. Uroczystość ubogaciła wielka liczba pocztów sztandarowych OSP i szkół z terenu gminy. Oprawę muzyczną uroczystości przygotował chór „Echo” z Jasła i orkiestra z Osobnicy. Licznie przybyli wierni parafianie, diecezjanie, a także pielgrzymi. Uroczystość rozpoczęła się modlitwą w kaplicy Błogosławionego, po czym została odprawiona koncelebrowana Msza św., przewodniczył i kazanie wygłosił abp Edward Nowak, uczeń bł. ks. Findysza. Na początku Mszy św. ks. inf. Wiesław Szurek odczytał dekret ustanawiający sanktuarium bł. Władysława Findysza. Wśród zgromadzonych na uroczystości byli tacy, którzy do dziś są żyjącymi świadkami Kapłana Męczennika.
W homilii abp Nowak zapewniał o pamięci o świadectwie kapłańskim. „Uznajemy je i czcimy. To świadectwo dokonało się w trudnych czasach dwóch totalitaryzmów. Jego sumienie kapłańskie i pasterskie dyktowało mu troskę o wiernych. Do tego powołał go Chrystus. Przykazania Boże są wartością najwyższą. Bardziej należy słuchać Boga niż ludzi. Tego uczy nas ks. Władysław Findysz. Dla kapłanów jest przykładem wierności ideałom kapłańskim, nawet za cenę życia. Ludziom świeckim ukazuje wierność wartościom ewangelicznym. Wierność jego poświadczona jest cierpieniem i krwią…
Nasza ziemia jest święta świętością ludzi - bł. ks. Władysława, bł. ks. Markiewicza, św. Jana z Dukli, bł. ks. Jana Balickiego i innych, przyjmijmy to dziedzictwo i wstępujmy w ślady naszych rodaków” - zachęcał.
Na zakończenie bp Kazimierz Górny wyraził wdzięczność za obecność i podkreślił, że bł. ks. Findysz dał wzór miłości rodziny jako duszpasterz. Jednakowo traktował rodziny i wiernych ze wszystkich wyznań zamieszkujących parafię. Wielką troską otaczał ubogich. Dzisiaj jest dla nas przykładem heroicznej służby i umiłowania bliźniego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu