Kompendium wiedzy katolickiej wcale nie musi mieć dziesiątek tomów i spoczywać w gmachach wielkich bibliotek. Dostęp do niego może mieć każdy korzystający z Internetu. I to z każdego miejsca na świecie. Marek Kołkowski, absolwent Papieskiego Wydziału Teologicznego, wpadł na pomysł, by umożliwić ludziom poszukującym znalezienie odpowiedzi na pytania dotyczące wiary. Stworzył portal zapytajkatolika.pl, poprzez który można wysłać swoje pytanie i po siedmiu dniach uzyskać na nie odpowiedź.
Wystarczy kliknąć
Żeby zadać swoje pytanie, wystarczy wpisać je w oknie na stronie głównej portalu zapytajkatolika.pl. Następnie klikamy przycisk "zapytaj" oraz podajemy swój adres mailowy, by uzyskać odpowiedź skierowaną bezpośrednio do nas. Założeniem studentów Papieskiego Wydziału Teologicznego, którzy udzielają odpowiedzi na postawione pytania, jest odesłanie odpowiedzi w ciągu 7 dni. Studenci przyznają jednak, że obecnie pytań jest tak dużo, że z trudem udaje im się odpowiedzieć w tym czasie. Stąd apelują o pomoc - do osób duchownych oraz absolwentów teologii, którzy chcieliby przyłączyć się do ich zespołu i dzielić się wiedzą z wybranych dziedzin teologii.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Bez polityki
Serwis zapytajkatolika.pl nie został stworzony, aby przekonywać czy umoralniać, dlatego nie odpowiadamy na pytania związane z wyborami odpowiedniej ideologii bądź odpowiednich zachowań. Naszym celem jest uświadomić pytającego, co mówi Kościół katolicki na dany problem. To pytający podejmuje decyzję zgodnie z własnym sumieniem, jak ma żyć i w co wierzyć - tak brzmi pierwszy z punktów regulaminu portalu. Jego założyciel podkreśla także, że odpowiedzi są zgodne z nauczaniem Kościoła katolickiego, jednak ich autorzy nie podlegają władzom kościelnym. Nie odpowiadają także na pytania związane z polityką, finansami, czy zachowaniem poszczególnych przedstawicieli Kościoła.
Obustronne korzyści
Portal nie tylko służy osobom poszukującym, choć taki jest jego główny cel. Bezpośrednią konsekwencją tej pomocy jest również korzyść, której doświadczają sami odpowiadający. Oni także poszerzają swoją wiedzę, mając również świadomość, że robią coś dobrego, uczestniczą w dziele głoszenia Ewangelii, co jest zadaniem nie tylko duchownych (jak często mylnie nam się wydaje), ale każdego z nas.
W przyszłości portal ma się rozwijać, m.in. poprzez pełną współpracę w zakresie instytucjonalnym z Kościołem katolickim, współpracę z seminarium duchownym oraz poprzez możliwość pozyskiwania funduszy na swoją działalność. Marek Kołkowski ma nadzieję, że dzięki temu studenci teologii będą mogli po studiach znaleźć pracę właśnie w redakcji tego portalu.