Zgodnie z regulaminem uczestnicy zobowiązani byli do zaprezentowania dowolnie wybranych kolęd lub pastorałek, w tym obowiązkowo jednej tradycyjnej polskiej. Do konkursu zaproszeni zostali amatorzy: soliści, duety, zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne, chóry działające w szkołach, domach kultury, parafiach, stowarzyszeniach, a także osoby niezrzeszone. Podczas eliminacji rejonowych artyści reprezentowali m.in.: Głogów, Żagań, Strzelce Krajeńskie, Luboń, Leszno, Zieloną Górę, Nową Sól, Bytom Odrzański, Pszczew, Wiechlice i Słubice.
Przesłuchania konkursowe trwały całą sobotę. Miano laureata i udział w finale festiwalu wywalczyli: Michał Pieluszczak z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7 w Żaganiu, Katarzyna Grono ze Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Wiechlinach, Aurelia Stodolska z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Jasieniu, Duet Natalia Borsa i Anna Malinowska z Ośrodka Kultury w Luboniu oraz Zespół wokalny „Formoza” z Ośrodka Kultury w Luboniu.
Finał i zakończenie siedemnastej edycji festiwalu odbędzie się 9 stycznia w sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu - parafia pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny os. Syberka, Będzin.
Organizatorem eliminacji regionalnych było Regionalne Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze.
Festiwal Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika zadebiutował w 1994 r. z inicjatywy młodzieży zrzeszonej przy parafii pw. Świętej Trójcy w Będzinie. Dziś jest to jeden z największych festiwali ogólnopolskich.
Głównym zadaniem festiwalu jest propagowanie wartości chrześcijańskich i narodowych oraz umożliwienie zespołom amatorskim grającym w klubach, domach kultury, szkołach czy parafiach publicznej prezentacji twórczości. Jak podkreślają organizatorzy, otwarta formuła konkursu jest autentycznym zaproszeniem do śpiewu i słuchania kolęd.
Pomóż w rozwoju naszego portalu