Szkolne dzwonki rozdzwoniły się na dobre: wrześniowy czas rozpoczynający szkolny kalendarz na nowo uświadamia konieczność pochylania się nad rozwojem intelektualnym dzieci i młodzieży, który musi iść w parze z rozwojem osobowościowym, z kształtowaniem właściwego systemu wartości. Temu właśnie służy szkolna katecheza, która w tym roku świętuje swój „jubileusz”: w sierpniu bowiem minęło 20 lat od chwili decyzji o powrocie katechezy do szkół i przedszkoli. Przypomniał o tym w swoim liście pasterskim biskup ordynariusz Krzysztof Nitkiewicz, pisząc: „Kiedy przed 20 laty, po upadku ateistycznego reżimu powróciła ponownie do szkół jako przedmiot nauczania, nie utraciła niczego ze swojej wyjątkowości i sakralnego wymiaru. Pozostała czasem spotkania z Chrystusem, który żyje w swoim Kościele, w sakramentach, w Słowie Bożym i w posłudze miłosierdzia. Poszerzając wiedzę w zakresie religii, dla wielu młodych serc szkolna katecheza stała się czasem odnajdywania dróg do Boga i odkrywania jego Miłości”.
Włączając pasterski głos w słowa biskupów polskich, Ksiądz Biskup wyraził zatroskanie o właściwe przeżywanie nowego roku szkolnego, w którym młodzież, dzieci, nauczyciele, wychowawcy, rodzice muszą czerpać z krzyża Chrystusowego - obecnie mocno kontestowanego w życiu publicznym. „Waszemu codziennemu wzrastaniu towarzyszy krzyż wiszący w salach lekcyjnych. Chrystus umarł na krzyżu z miłości do każdego z nas, przyjął cierpienie i poniżenie, a na trzeci dzień po swojej śmierci zmartwychwstał. Dlatego krzyż jest symbolem naszej wiary i zwycięstwa nad tym, co wydaje się niemożliwe. Jest on jednocześnie związany nierozerwalnie z historią Polski, która dzięki chrześcijaństwu, przed ponad tysiącem lat, zaistniała jako suwerenny naród. Niech obecność krzyża umacnia wasze dobre zamiary i pomaga przezwyciężać chwile próby. Niech pomaga opowiadać się zawsze za tym, co naprawdę dobre i szlachetne”.
W dążeniu do prawdy ogromną rolę w życiu dzieci i młodzieży odgrywają nauczyciele i wychowawcy, do których bp Nitkiewicz kieruje słowa zachęty, niezależnie od wielu problemów, z jakimi przychodzi się borykać na co dzień: „Współczesna szkoła przeżywa czas reform, czas niełatwy, co wiąże się także z mniejszą liczbą uczniów i likwidowaniem niektórych miejsc pracy. Niezmienne pozostaje tylko powołanie do służenia młodemu pokoleniu własną wiedzą i przykładem życia. Szkoła nie może być bowiem czymś w rodzaju supermarketu, który zaopatruje klientów w potrzebne produkty, a Wy nie możecie być ich sprzedawcami. Jestem głęboko przekonany, że mierzycie znacznie wyżej. Dziękując za Waszą dotychczasową postawę, proszę, abyście nadal byli w szkole nauczycielami prawdy, zatroskanymi o dobro dzieci i młodzieży”.
Szkolny rok bp Krzysztof Nitkiewicz zainaugurował Mszą św. sprawowaną 1 września w Pysznicy, gdzie miało miejsce poświęcenie nowego budynku szkolnego, nadanie imienia Jana Pawła II dla Gimnazjum, poświęcenie pomnika Papieża i sztandaru szkoły
Pomóż w rozwoju naszego portalu