Ostatni tydzień listopada obfitował w gminie Komarów-Osada w wydarzenia kulturalne. 24 listopada, w poniedziałek, miała miejsce „Jesienna Biesiada”, przygotowana przez Klub Seniora „Legenda” i Samorządowy Ośrodek Kultury Komarowie-Osadzie. Miała ona charakter jubileuszowy, bowiem Klub Seniora obchodził 5. rocznicę powstania. Skupia on mieszkańców z terenu całej gminy w różnym przedziale wiekowym, a instruktorem prowadzącym jest Urszula Pakuła. W gronie przybyłych gości byli m.in. Henryk Matej, Starosta Zamojski, Wiesława Sieńkowska, Wójt Gminy Komarów, ks. Tomasz Bomba, proboszcz tutejszej parafii, Alicja Saturska. Podczas „Jesiennej Biesiady” obchodziliśmy jeszcze jeden piękny jubileusz, a mianowicie 25-lecie kapłaństwa ks. kanclerza Adama Firosza. Stało się tradycją, że podczas biesiady spotykają się wszystkie zespoły śpiewacze z naszej gminy. Jest to okazja, by wspólnie pośpiewać, pochwalić się osiągnięciami z ostatniego roku czy zaprezentować nowy repertuar.
Następnym wydarzeniem kulturalnym, jednak o zupełnie innym charakterze, był Przegląd Pieśni Religijnej Osób Niepełnosprawnych odbywający się pod honorowym patronatem bp. Wacława Depo. Przegląd został zorganizowany przez „Stowarzyszenie w Dobrej Wierze” i Warsztat Terapii Zajęciowej z Wolicy Brzozowej oraz Samorządowy Ośrodek Kultury w Komarowie-Osadzie. W przeglądzie wystąpiło 50 niepełnosprawnych wykonawców z 10 Warsztatów Terapii Zajęciowej. Celem przeglądu było rozwijanie zainteresowań i talentów artystycznych wśród osób niepełnosprawnych, budzenie wrażliwości muzycznych oraz wartości chrześcijańskich oraz integrację młodzieży niepełnosprawnej z różnych środowisk.
W ostatni piątek listopada Samorządowy Ośrodek Kultury w Komarowie-Osadzie gościł niecodziennych artystów - osoby niepełnosprawne, i jak powiedział bp Wacław Depo artystów wiary. Ksiądz Biskup w słowach skierowanych do wykonawców podkreślił, że każdy mimo swojej niepełnosprawności jest potrzebny Panu Bogu w tym życiu, aby dźwigać cierpienie, które jest w nim, żeby świat nie zginął, żeby ten świat miał sens nawet w naszym przemijaniu.
Uczestnicy Przeglądu przyjechali z różnych powiatów, by wziąć udział już w VI przeglądzie. Przyjeżdżają co roku, aby „muzyką budzić pragnienie dobrych czynów” (Pitagoras), aby pokazać, że dysfunkcja nie jest przeszkodą w tworzeniu kultury, a uczestnictwo w jej tworzeniu jest wykraczaniem poza granice samego siebie w swojej niesprawności. Tworzenie i prezentowanie własnego dorobku jest formą wsparcia w przekraczaniu barier niemocy i rozpaczy.
Przegląd rozpoczął się pieśniami: „Gdy Boży Duch wypełnia mnie” i „Chrześcijanin tańczy”, wprowadzając nas, jak powiedział ks. dziek. Józef Tucki przy ogłaszaniu wyników przeglądu, w atmosferę pielgrzymowania i przypominając, że chrześcijaństwo to religia radości. Kolejni wykonawcy zwracali uwagę na to, że jak zaufamy Panu, to nigdy nie wejdziemy na złą drogę, On będzie nas zawsze prowadził drogą miłości do siebie. Śpiewano też o prawie do miłości. Przegląd zakończył się przesłaniem: „W mroku jest tyle światła ile życia w otwartej róży, ile Boga wstępującego na brzegi duszy” i prośba: „Ty tylko mnie poprowadź, Tobie powierzam mą drogę”.
W przeglądzie wzięli udział uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej z Muratyna, Dominikanówki, Józefowa, Turkowic, Rozłopów, Zwierzyńca, Hrubieszowa, Tomaszowa Lubelskiego, Wolicy Brzozowej oraz Specjalny Ośrodek Wychowawczy z Tomaszowa Lubelskiego. Komisji konkursowej w składzie: Janina Biszczan i Lucyna Baryła przewodniczył ks. Józef Tucki. Wszyscy wykonawcy, zgodnie z decyzją jury, zajęli pierwsze miejsce i otrzymali nagrody. Wszystkim zebranym organizatorzy zapewnili smaczny poczęstunek.
Pomóż w rozwoju naszego portalu