W Dzień Jubileuszu 60-lecia posługi (21.06) siostry wraz z kapłanami i wiernym zgromadziły się w kościele św. Marii Magdaleny w Międzybrodziu Bialskim na uroczystej Eucharystii dziękczynnej sprawowanej w intencji sióstr, które posługiwały i obecnie posługują w tej wspólnocie parafialnej.
Siostra Irena Drozd CSS w okolicznościowym słowie wspomniała o posłudze 70 sióstr w Międzybrodziu. Najdłużej pełniły posługę: śp. s. Monika jako pielęgniarka, s. Angela jako organistka i s. Renata jako katechetka. S. Monika Król pracowała pielęgniarka środowiskowa blisko prawie 40 lat (1965-2004). – Pieszo – w upalne dni czy przez zaśnieżone drogi – przemierzała górzyste beskidzkie tereny, by przynosić pociechę, ulgę i fachową pomoc osobom chorym, samotnym czy starszym. Do dziś pozostaje w żywej wdzięcznej pamięci parafian – tak wspomina pielęgniarkę s. Irena.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Podczas jubileuszu wyraziła wdzięczność wobec spotkań z parafianami i zacytowała świadectwo jednej z parafianek: „W takie dni przychodzi refleksja, jakich wspaniałych ludzi Bóg stawia na naszej drodze. Śpiewałam w chórze, także w Krakowie z s. Angelą. Brałam zastrzyki, a nie miał mnie kto prowadzić do Międzybrodzia, więc s. Monika przychodziła do mnie i nie tylko do mnie w naszym domu. Z wieloma siostrami się przyjaźniłam, prosiłam o modlitwę w trudnych chwilach i nie zawiodłam się nigdy. Pamiętam lekcje w organistówce. Sentymentem wspominam ten czas. Jest co wspominać”.
Pod koniec Mszy św. delegacje złożyły siostrom gratulacje i życzenia. Na każdego czekał obrazek z modlitwą „Akt poświęcenia się Duchowi Świętemu”.
Siostry kanoniczki pojawiły się w Międzybrodziu w 1960 r. i od tego czasu czynnie włączają się w życie parafii, uczestniczą w codziennej Mszy św. i nabożeństwach razem z wiernymi. Do ich głównych zadań należało nauczanie religii – najpierw uczyły dzieci w salce katechetycznej na organistówce, a od 1990 roku – w szkołach podstawowych i przedszkolach na terenie parafii. Przygotowywały również dzieci do I Komunii Świętej oraz młodzież do sakramentu bierzmowania, a od 2000 r. prowadzą wspólnotę Dzieci Maryi. Oprócz tego troszczą się o porządki w świątyni parafialnej i czystość szat liturgicznych. Jedna z sióstr posługuje jako zakrystianka.
W skali kraju początki notuje się na 1220 rok, kiedy pierwsi zakonnicy przybyli do Krakowa na zaproszenie ówczesnego biskupa Iwo Odrowąża. Odtąd na ziemiach polskich powołani wstępowali do Zakonu Ducha Świętego, by służyć innym modlitwą, życiem, niosąc pomoc potrzebującym. „W Krakowie i kolejnych miejscowościach, w których powstawały klasztory i szpitale Ducha Świętego, nieśli każdemu wiarę i miłość miłosierną, mimo swoich słabości i kruchości ludzkiej kondycji. Dzielili z nimi radości i cierpienia, czas wojennej zawieruchy i radość wolności" – napisała przełożona generalna m. Maria Estera Kapitan w liście z okazji Jubileuszu 800-lecia posługi Zakonu Ducha Świętego w Polsce.