Reklama

Moim celem jest ukazywanie piękna posługi kapłańskiej

Niedziela podlaska 40/2008

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Edyta Hartman: - Już 5 lat jest Ksiądz Profesor rektorem Wyższego Seminarium Duchownego im. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Drohiczynie, a wcześniej przez 12 lat pełnił tam Ksiądz funkcję ojca duchownego, co niewątpliwie pozwoliło na szersze spojrzenie na problemy tej uczelni, a także problemy samych kleryków. Obejmując funkcję rektora, zapewne postawił sobie Ksiądz konkretne cele. Które z nich udało się osiągnąć, a które są jeszcze w trakcie realizacji?

Ks. prof. Tadeusz Syczewski: - Z pewnością najważniejszym celem każdego przełożonego w seminarium, a szczególnie rektora jest gruntowna formacja alumnów w wymiarze duchowym, ludzkim i intelektualnym. Chodzi przede wszystkim o to, aby alumn był odpowiednio przygotowany do przyszłej pracy kapłańskiej. Ważnym moim celem było ukazać naszym studentom piękno posługi kapłańskiej, wykształtować w nich ducha ofiary i nauczyć właściwego stosunku do dóbr materialnych, do osiągnięć, które daje nam dzisiejszy świat w dziedzinie techniki, jak również nauczenie ich samodzielności. Ponadto chciałem także, aby każdy alumn był odpowiednio wykształcony, zdobył stopnie naukowe i potrafił poradzić sobie z różnymi problemami w przyszłej pracy duszpasterskiej. Innym ważnym celem, który postawiłem sobie, obejmując funkcję rektora, było przeprowadzenie niezbędnych prac remontowych przy współpracy z dyrektorem administracyjnym naszej uczelni.
Trudno jest powiedzieć, na ile te cele zostały już zrealizowane. One są ciągle aktualne. Może tylko spojrzenie na niektóre z nich z czasem się zmienia. Jednak ciągle trzeba mieć je przed oczyma i nigdy nie da się tak naprawdę stwierdzić, że one są już osiągnięte.

- Czym jest dla Księdza Profesora drohiczyńskie seminarium? Czy w związku z tym, że trafiają tu młodzi z pokolenia cyberprzestrzeni, formacja seminaryjna ma dla nich nowe propozycje?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Bardzo dobre pytania. Seminarium jest dla mnie czymś więcej niż tylko uczelnią. Jest to miejsce, gdzie formując innych, ciągle sam muszę się odnawiać i dokształcać w wielu dziedzinach. Zdaję sobie sprawę z wielkiej odpowiedzialności, jaka stoi przede mną jako rektorem tej uczelni.
Dzisiejsza młodzież, która przychodzi do seminarium, to jest młodzież zbyt obciążona techniką - jak Pani to pięknie nazwała - cyberprzestrzenią. Potrzeba dużo cierpliwości w ukazaniu wartości płynących z dóbr, które daje nam Pan Bóg. „Czyńcie sobie ziemię poddaną”, ale z rozumem, wkładając w to swoje serce. Naszym zadaniem poprzez formację jest ukazanie piękna tego daru i właściwego do niego podejścia.

- Uwieńczenie formacji seminaryjnej stanowią niejako święcenia kapłańskie i diakońskie. Jakich kapłanów chce „wypuszczać w świat” seminarium w Drohiczynie?

- Dobrych, świętych, odpowiednio przygotowanych do wyzwań dzisiejszego świata. Mogę powiedzieć „fachowców Bożych”. Ludzi, którzy z zapałem i poświęceniem będą oddani sprawie Bożej. Takich, którzy swoją postawą i świętością życia będą ewangelizować innych.

Reklama

- Na co powinno zwrócić uwagę obecne duszpasterstwo młodych, żeby kandydaci zgłaszający się do seminarium byli dojrzali w swoich wyborach?

- Jest wiele rzeczy, na które powinno się zwrócić uwagę. Przede wszystkim sami kapłani swoją pracą i postawą winni ukazywać piękno posługi kapłańskiej, zapalać młodych, którzy odczuwają w swoim sercu powołanie do pójścia za Chrystusem coraz głębiej. Ponadto młodych należy wychowywać do ducha ofiary, wyrzeczenia, poświęcenia. Przygotowywać do życia w celibacie. Uczyć odpowiedniej postawy do dóbr materialnych, odpowiedniego korzystania z osiągnięć dzisiejszej techniki. Ważną rzeczą jest także nauczyć młodego człowieka właściwych wyborów w swoim życiu, aby nie bał się podejmować trudnych decyzji w sposób dojrzały i odpowiedzialny.

- Jest Ksiądz Profesor naukowcem. Proszę przybliżyć Czytelnikom, nad czym pracuje Ksiądz obecnie?

- Moje zainteresowania są dosyć szerokie. Przede wszystkim skupiam swoją uwagę nad zwyczajami, obrzędami i wierzeniami w roku liturgicznym w regionie nadbużańskim. Robię w tej dziedzinie badania ankietowe. Interesuje mnie bardzo kultura regionu, w którym żyję. Ponadto pracuję także nad dziedziną dotyczącą przygotowania do życia małżeńskiego i rodzinnego w nauczaniu Kościoła. Także i w tej dziedzinie prowadzę różnego rodzaju badania naukowe. W swoich dociekaniach naukowych zajmuję się również prawodawstwem liturgicznym, gdyż z wykształcenia jestem liturgistą. Jest to dziedzina bardzo szeroka i niezmiernie ciekawa. Stąd jest tutaj wielkie pole do działania.

- Jakie nadzieje wiąże Ksiądz Rektor z każdym nowym rokiem akademickim, a więc i z obecnym?

- Przede wszystkim mam nadzieję, że będzie to dobry rok pod względem przyjęcia nowych kandydatów do seminarium. Że będziemy mogli realizować nasze cele. Ponadto że nasi profesorowie i alumni będą zdobywać nowe stopnie naukowe, będą angażować się w życie Kościoła. Będą z każdym dniem dojrzewać do pracy kapłańskiej. Cieszę się że od 2 lat współpraca naszego seminarium z tygodnikiem „Niedziela” bardzo się ożywiła - dzięki „Niedzieli Podlaskiej” Czytelnicy są na bieżąco informowani o życiu seminaryjnym. To przecież rok temu nasze seminarium zostało wyróżnione medalem „Mater Verbi” przyznawanym przez ten tygodnik. Mam więc nadzieję na jeszcze mocniejsze zaangażowanie alumnów w redagowanie wkładki diecezjalnej. Nie ukrywam też tego, że zależy nam na tej współpracy w wymiarze zarówno ewangelizacyjnym, powołaniowym, jak i naukowym naszych studentów.

- Proszę bliżej przedstawić się Czytelnikom „Niedzieli Podlaskiej”.

- Urodziłem się 13 marca 1959 r. w Bielsku Podlaskim. Święcenia kapłańskie otrzymałem w Ciechanowcu 24 czerwca 1984 r. W latach 1984-86 pracowałem jako wikariusz w parafii pw. Matki Bożej z Góry Karmel w Bielsku Podlaskim. W 1985 r. uzyskałem tytuł magistra teologii na KUL. W latach 1986-89 studiowałem na Instytucie Teologii Pastoralnej KUL, gdzie uzyskałem doktorat w zakresie liturgiki. W latach 1989-91 studiowałem liturgikę w Rzymie na Uniwersytecie św. Anzelma „Pontificio Ateneo S. Anzelmo” oraz teologię życia wewnętrznego na Teresianum „Pontificia Facoltá Teologica - Istituto di Spiritualitá” w Rzymie.
W latach 1991 - 2003 pełniłem funkcję ojca duchownego w WSD w Drohiczynie. Od roku akademickiego 2003/2004 jestem rektorem WSD w Drohiczynie.
Jeśli chodzi o działalność dydaktyczno-naukową, to poza Wyższym Seminarium Duchownym w latach 1991 - 2000 byłem wykładowcą liturgiki w Kolegium Teologicznym i Studium Organistowskim w Drohiczynie. Prowadziłem wykłady z liturgiki dla księży w ramach formacji stałej. Współpracuję z ośrodkami naukowymi, takimi jak Katolicki Uniwersytet Lubelski i Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie w Sekcji św. Jana Chrzciciela.
Od 1994 r. jestem redaktorem Kalendarza Liturgicznego Diecezji Drohiczyńskiej, redaktorem „Wiadomości Diecezjalnych”, przewodniczącym Komisji Liturgicznej, przewodniczącym Komisji Synodalnej ds. Duszpastersko-Liturgicznych, ceremoniarzem diecezjalnym oraz członkiem licznych komisji diecezjalnych, a także kapelanem Jego Świątobliwości i kanonikiem gremialnym kapituły katedralnej. Ponadto jestem honorowym obywatelem gminy Brańsk. Od 2006 r. jestem też członkiem korespondentem Towarzystwa Naukowego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
W 2002 r. ukończyłem pracę habilitacyjną na temat: „Zwyczaje, obrzędy i wierzenia okresu Adwentu i Bożego Narodzenia w regionie nadbużańskim”, którą przedłożyłem na Wydziale Teologicznym KUL. 25 lutego 2003 r. Rada Wydziału Teologicznego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego nadała mi stopień naukowy doktora habilitowanego nauk teologicznych w zakresie teologii pastoralnej - liturgiki.
Od 2002 r. pracuję na stanowisku asystenta na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji w Katedrze Kościelnego Prawa Procesowego. W 2003 r. otrzymałem stanowisko adiunkta w KUL. Od 2004 r. jestem kierownikiem Katedry Kościelnego Prawa Małżeńskiego i Rodzinnego.
W 2007 r. Rada Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL nadała mi tytuł profesora nadzwyczajnego KUL.

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: Spotkanie z Raymondem Naderem - mistykiem szerzącym kult św. Charbela

2024-05-06 11:47

[ TEMATY ]

spotkanie

DA Emaus

Raymond Nader

Ks. Piotr Bączek

Raymond Nader

Raymond Nader

W czwartek 9 maja 2024 r. po Mszy św. zapraszamy na spotkanie z Raymondem Naderem, który przeżył niezwykłe doświadczenie mistyczne w pustelni, w której ostatnie lata spędził św. Szarbel.

Raymond Nader jest chrześcijaninem maronitą, ojcem trójki dzieci, który doświadczył widzeń św. Charbela. Po nocy pełnej niewytłumaczalnych wydarzeń na jego ramieniu pojawił się znak pięciu palców. Warto przyjść i posłuchać tego niesamowitego świadectwa.

CZYTAJ DALEJ

Wielkopolskie lekcje pokory

2024-05-05 13:08

[ TEMATY ]

Ryszard Czarnecki

Archiwum TK Niedziela

Jeżdżąc teraz intensywnie po Wielkopolsce zawsze znajduję czas, aby choć na chwilę w różnych miejscowościach znaleźć się tam, gdzie czas płynie inaczej, bo w rytmie wieczności. Katolickie świątynie: niektóre jeszcze z zachowanymi elementami architektury romańskiej czy gotyckiej, inne pamiętające czasy baroku, wreszcie niektóre budowane w wieku XIX i później.

Jednak połączone, powiem niezwykłym w tym miejscu językiem matematycznym: „wspólnym mianownikiem”. Przybywają tu ludzie bardzo bogaci i niezamożni, bardzo wiekowi i na ramionach rodziców, ludzie „różnych stanów” jakby to powiedziano w I Rzeczypospolitej czy też „różnych klas” ,jakby to ujęli „marksiści”. I są tu razem. Być może, a nawet prawie na pewno jest to jedyne miejsce, gdzie mogą spotkać się i być wspólnotą bez uprzedzeń, zawiści, negatywnych emocji. Czy idealizuję? Chyba nie.

CZYTAJ DALEJ

Jako jedna wielka polska rodzina. Ulicami Wilna przeszła wielotysięczna Parada Polskości

2024-05-06 13:11

[ TEMATY ]

Wilno

Litwa

fot.M.Paszkowska/l24.lt

W sobotę Wilno rozkwitło biało-czerwonymi sztandarami – ulicami litewskiej stolicy przeszła tradycyjna majowa Parada Polskości. Była to wyjątkowa okazja, aby jak co roku Polacy ze wszystkich zakątków Litwy oraz rodacy z Polski i z dalszych stron mogli spotkać się razem jako jedna wielka polska rodzina.

Polski przemarsz w sercu Wilna stał się już piękną tradycją, organizowaną od dwudziestu lat przez Związek Polaków na Litwie z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą i Święta Konstytucji 3 Maja.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję