W dniach 17-30 lipca na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, już po raz szósty zorganizowała wakacyjny obóz dla młodzieży. Odbywał się on równocześnie w dziesięciu miastach Górnego Śląska i Zagłębia (Bytom, Chorzów, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Katowice, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Sosnowiec, Tychy i Zabrze). Do tej pory, począwszy od 2003 r., stypendyści Fundacji gościli kolejno w Krakowie, Warszawie, Trójmieście, Poznaniu oraz we Wrocławiu.
W tegorocznym obozie uczestniczyło 400 gimnazjalistów oraz 600 licealistów objętych programem stypendialnym Fundacji (z diecezji zamojsko-lubaczowskiej na obóz wyjechały 24 osoby z opiekunem ks. Robertem Strusem). Celem obozu była integracja oraz formacja młodych ludzi w duchu nauczania Jana Pawła II. Jego hasło brzmiało - „Żywe Kamienie”. Nawiązuje ono do słów z Pierwszego Listu św. Piotra: „Zbliżając się do Tego, który jest żywym kamieniem, odrzuconym wprawdzie przez ludzi, ale u Boga wybranym i drogocennym, wy również, niby żywe kamienie, jesteście budowani jako duchowa świątynia” (1 P 2, 4-5). Hasło to miało pomóc zrozumieć uczestnikom obozu, że każdy ze stypendystów jest takim właśnie drogocennym i żywym kamieniem, który tworzy Kościół. Jednocześnie buduje także inne społeczności: narodową, rodzinną, itp. Dzięki temu, że są żywymi kamieniami tych społeczności, mogą poprzez swój rozwój, kształtowanie siebie i ciągłe wzrastanie, budować i służyć swym społecznościom, które tworzą. Hasło obozu nawiązuje także do „Żywego Pomnika Jana Pawła II”, który budowany jest ku jego czci z „żywych kamieni”, którymi są właśnie stypendyści. „Żywe Kamienie” wiążą się także z bogactwem Śląska i Zagłębia - z węglem kamiennym.
Ważną okazją do zorganizowania tegorocznego obozu w Aglomeracji Śląskiej była 25. rocznica wizyty Jana Pawła II w Polsce. Wtedy, podczas swojej II Pielgrzymki do Ojczyzny, Papież skierował do ludzi pracy w Katowicach niezwykłe słowa nazwane „ewangelią pracy”. Do tego papieskiego orędzia często powracali stypendyści uczestniczący w obozie. Oprócz tego cała historia Górnego Śląska dostarczała młodym ludziom wiele wspaniałych przykładów zarówno rzetelnej pracy, jak i heroicznej walki, jaką podejmowali jego mieszkańcy w czasie zaborów oraz w czasach „Solidarności”.
Program obozu został wypełniony przez ważne i ciekawe wydarzenia, spośród których szczególnie należy podkreślić: wspólne Msze św. - Msza św. inaugurująca 18 lipca br. pod przewodnictwem abp. Tadeusza Gocłowskiego w kościele pw. św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Katowicach-Panewnikach, Msza św. 20 lipca w Katowicach-Bogucicach w Sanktuarium Matki Bożej Boguckiej, podczas której zgromadzeni stypendyści łączyli się duchowo z młodzieżą zgromadzoną na Światowych Dniach Młodzieży w Sydney; wspólna Msza św. pod przewodnictwem abp. Damiana Zimonia, która odbyła się w katedrze pw. Chrystusa Króla w Katowicach na zakończenie obozu; pielgrzymka do Sanktuarium w Piekarach Śląskich; Dzień Sportu (23 lipca): Dzień Skupienia (25 lipca); zwiedzanie zabytków miast Górnego Śląska i Zagłębia, uczelni śląskich, Parku Kultury i Rozrywki w Chorzowie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu