Reklama

Koronacje w diecezji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wśród wielu doniosłych wydarzeń, jakie miały miejsce w 16-letniej historii diecezji sosnowieckiej są także koronacje wizerunków Matki Bożej. W tym czasie w Kościele sosnowieckim trzy obrazy oraz jedna figura Maryi z Dzieciątkiem zostały przyozdobione papieskimi lub biskupimi diademami. Przed nami kolejna, piąta koronacja, tym razem wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej, która odbędzie się 25 października br. w kościele pw. św. Barbary w Będzinie. Fakt ten jest okazją do przypomnienia dotychczasowych aktów koronacyjnych, jakie stały się udziałem młodej diecezji sosnowieckiej.

Korononacje

Na początku nie sposób nie wspomnieć szczególnego miejsca w Zagłębiu, które niejako przewodzi wszystkim późniejszym aktom koronacyjnym na tej ziem. To sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej, a w nim łaskami słynąca figura Matki Bożej, która najbardziej skupia naszą uwagę, nadaje rangę temu miejscu i otwiera na Boga. Stale rosnący kult przyczynił się do ogłoszenia 2 sierpnia 1957 r. Najświętszej Maryi Panny Anielskiej Panią Dąbrowy Górniczej i Matką Zagłębia, czego dokonał w imieniu Stolicy Apostolskiej Prymas Tysiąclecia Stefan kard. Wyszyński, a także podjęcia starań o przywilej koronacji papieskiej, której dokonał 19 maja 1968 r. Prymas Polski Stefan kard. Wyszyński, metropolita krakowski Karol kard. Wojtyła oraz biskup częstochowski Stefan Bareła. W 8. roku istnienia naszej diecezji, 14 czerwca 1999r. Ojciec Święty Jan Paweł II podczas swojej apostolskiej wizyty w Stolicy Zagłębia dokonuje historycznego nałożenia papieskich koron na skronie Matki Bożej i Dzieciątka w cudownym obrazie Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy z sanktuarium maryjnego w Jaworznie-Osiedlu Stałym. W aktach parafii znajdują się udokumentowane zapisy łask, które wymodlili sobie przed nim wierni czciciele Maryi. Po koronacji wzrasta kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, a kaplicę z Cudownym Wizerunkiem nawiedzają już nie tylko mieszkańcy Jaworzna, ale także pielgrzymi z rożnych stron kraju. Główny odpust w parafii odbywa się 27 czerwca, kiedy to przypada wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy, ale Cudowny Obraz Matki Bożej można nawiedzać przez cały dzień, gdyż w specjalnie urządzonej kaplicy trwa wieczysta adoracja. Przez ponad 28 lat mieszkańcy tego osiedla nie mieli kościoła, gdyż według założeń ówczesnych władz - miało to być osiedle ateistyczne. Dopiero w 1984 r. stanął kościół, obecnie sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Wizerunek Matki Bożej jest kopią obrazu znajdującego się w kościele św. Alfonsa w Rzymie. 6 marca 2006 r. Matka Boża Nieustającej Pomocy została ogłoszona Patronką Miasta Jaworzna.
Prawdziwą „perłą” Gminy Ogrodzieniec jest sanktuarium Matki Bożej Skałkowej w Podzamczu. Kult Matki Bożej Skałkowej datuje się od września 1818 r. W tym czasie pewien włościan z Podzamcza Tomasz Zabawa, na przydrożnej skale ujrzał wizerunek Matki Bożej. W tym miejscu na ścianie skalnej ludność zawiesiła obraz Matki Bożej, zwanej Skałkową. Na początku lat 50. minionego wieku na szczycie skałki mieszkańcy Podzamcza postawili stalowy krzyż, zaś przy skale zbudowali niewielką kaplicę. W 2002 r. kamienną kapliczkę rozebrano, aby w tym miejscu 12 czerwca 2002 r. zbudować nową, o współczesnej architekturze.
Następnie wykonano gruntowną renowację obrazu, który po odnowieniu zawieszony został w nowej kaplicy, poszerzono również plac skałkowy, który ogrodzono kamiennym murem. Wykonano bramę łukową z przyboczną dzwonnicą. Wszystkie czynności stanowiły przygotowania do dziejowej chwili - koronacji obrazu, która odbyła się 20 maja 2002 r. Diademy nałożył ordynariusz sosnowiecki, bp Adam Śmigielski SDB.
Niezapomniana uroczystość koronacyjna obrazu Matki Bożej Śnieżnej odbyła się 15 czerwca 2003 r. na pilickim rynku. Wówczas uroczystościom przewodniczył Pasterz Kościoła sosnowieckiego, który ukoronował łaskami słynący wizerunek. Kilka miesięcy wcześniej ze względu na istniejący od dawna kult Maryi bp Śmigielski wydał „Dekret aprobujący kościół franciszkanów w Pilicy-Biskupicach jako Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej - Opiekunki Rodzin”. Obraz Matki Bożej Śnieżnej - Opiekunki Rodzin znajduje się w pilickim klasztorze od 250 lat. Korony dla obrazu zostały poświęcone 19 sierpnia 2002 r. przez Ojca Świętego Jana Pawła II. Obraz namalowany jest na drewnie olchowym o wymiarach 37,5 x 25 cm. Ofiarowała go klasztorowi w 1753 r. Maria Józefa z Wesslów Sobieska, jego fundatorka.
Obraz powstał we Włoszech w wieku XVII i jest uważany za jedną z najstarszych kopii rzymskiego wizerunku Matki Bożej Śnieżnej (Salus Poluli Romani - Wybawienie Ludu Rzymskiego) na ziemiach polskich.
Nazwa Matki Bożej - Śnieżna, związana jest z legendą o powstaniu rzymskiej Bazyliki Matki Bożej Większej: Santa Maria Maggiore.
Według legendy z IV w., bezdzietny patrycjusz Jan i jego małżonka, za radą Matki Bożej, która ukazała się im we śnie - wybudowali kościół w miejscu przez nią wskazanym. Miało to być tam, gdzie spadnie śnieg. Śnieg spadł 5 sierpnia 352 r. na Wzgórzu Eskwilińskim i tam też została zbudowana świątynia.

Koronacja figury Szypowskiej Pani

Ostatnia koronacja na terenie naszej diecezji odbyła się 17 czerwca 2005 r. we franciszkańskiej parafii pw. Najświętszego Serca Pan Jezusa w Dzwono-Sierbowicach. Przeszła do historii jako koronacja figury Matki Bożej Szypowskiej. Uroczystościom „na Górce” przewodniczył Biskup Ordynariusz, który dokonał aktu koronacji Szypowskiej Pani.
Figura Matki Bożej Szypowskiej w kościele w Dzwono-Sierbowicach jest od 1971 r. Wcześniej, to znaczy od 1850 r., stała w szypowskiej kaplicy. Do Szypowic trafiła w 1849 r. Jej historia przypomina nieco historię innego znanego zabytku - obrazu Matki Bożej Kodeńskiej, który wykradł z papieskiej kaplicy w Rzymie zachwycony jego pięknem książę Mikołaj Sapieha. Podobnie tutaj. Pobożny mieszkaniec Szypowic, Kacper Łągiewka, wielokrotnie uczestniczył w pielgrzymkach. Gdy w 1849 r. wracał z pielgrzymki z Krakowa, zatrzymał się w spalonym kościółku, w podkrakowskiej wiosce. Tam w ołtarzu bocznym ujrzał przecudną figurę Matki Bożej - wpadł w zachwyt. Zabrał ją do swojej chałupy w Szypowicach. W następnym roku naprzeciw swojego domu wybudował kaplicę, w której postawił ukochaną figurę Madonny.
Od tej pory stała się ona patronką wszystkich mieszkańców wioski. Mieszkańcy Szypowic przychodzili do swojej Madonny, by się modlić i wypraszać wiele łask i cudów nawróceń. Wkrótce nazwali Madonnę „Szypowską Gwiazdą Nadziei”. Parafianie wierzą, że Maryja otacza ich szczególną opieką i swoim wstawiennictwem. Jej kult jest tutaj wciąż żywy i stale się rozwija.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mężczyźni muszą powiedzieć przed badaniem, czy są w ciąży

2024-08-14 06:57

[ TEMATY ]

Wielka Brytania

junior

ideologia

mężczyzna w ciąży

rentgen

inkluzywność

Adobe Stock

Mężczyzna w ciąży? Takie pytanie zadaje się panom w Wlk. Brytanii

Mężczyzna w ciąży? Takie pytanie zadaje się panom w Wlk. Brytanii

Pamiętacie film Junior? To ta produkcja z Arnoldem Schwarzeneggerem w roli głównej, który grając naukowca zmuszonego różnymi okolicznościami do eksperymentowania na sobie, nieoczekiwanie zachodzi w ciążę. Jak się okazuje absurdalna fikcja filmowa może mieć ciąg dalszy w rzeczywistości. Według doniesień medialnych, mężczyźni w Wielkiej Brytanii "uciekają" z wizyt w gabinetach rentgenowskich w gniewie z powodu pytania o to, czy... są w ciąży.

Jak podał portal The Telegraph, tak zwane "inkluzywne" wytyczne zostały zainspirowane pewnym incydentem. Kobieta, która przedstawiła się jako mężczyzna, wykonała tomografię komputerową. Okazało się, że jest w ciąży, o czym miała wcześniej nie wiedzieć, tym samym narażając swoje dziecko na niebezpieczne promieniowanie.

CZYTAJ DALEJ

Czy w najbliższy piątek obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych?

2024-08-13 17:19

monticellllo/pl.fotolia.com

15 sierpnia [czwartek] będziemy przeżywać Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, a następny dzień dla wielu osób jest dniem wolnym od pracy [choć nie jest to dzień ustawowo wolny]. Jest to piątek. Katolików obowiązuje wtedy wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Wyjątkiem może być sytuacja, gdy udzielona zostanie dyspensa przez biskupa diecezjalnego. Jak to wygląda w archidiecezji wrocławskiej?

„Piątkowa wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych nie obowiązuje tylko w piątki, w które wypada uroczystość (por. Kodeks Prawa Kanonicznego, kan. 1251). Zgodnie z „Tabelą pierwszeństwa dni liturgicznych”, zawartą w „Ogólnych normach roku liturgicznego i kalendarza” w Mszale Rzymskim (str. [84]), w roku liturgicznym występują dwie oktawy, które mają różną rangę: oktawa Wielkanocy w randze uroczystości (grupa I - znosi “post piątkowy”) oraz oktawa Narodzenia Pańskiego w randze święta (grupa II - nie znosi “postu piątkowego”)

CZYTAJ DALEJ

Największa w tym roku w Polsce liczba - 6135 osób idzie w 46. Pieszej Pielgrzymce Diecezji Radomskiej

2024-08-13 20:22

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Radom

pielgrzymi

FB Jasna Góra

Informacje o liczbie pątników podali organizatorzy w czasie Nabożeństwa Dziękczynnego, które odbyło się na Przeprośnej Górce, kilka kilometrów przed Częstochową. To właśnie tam połączyły się wszystkie kolumny i grupy radomskiej pielgrzymki diecezjalnej. Pątnikom od samego początku towarzyszy w drodze do duchowej stolicy Polski biskup Marek Solarczyk.

Pielgrzymom towarzyszy też 89 księży, 3 diakonów, 10 kleryków, 3 braci zakonnych i 12 sióstr zakonnych. Za wsparcie medyczne odpowiada 6 lekarzy i 120 osób medycznych. Grupa porządkowych liczy z kolei 325 osób. Jeszcze więcej, bo 386 osób, jest zaangażowanych w grupy muzyczne. Za promocję pielgrzymki w mediach społecznościowych odpowiada 45 osób.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję