Reklama

W hołdzie Matce Bożej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Miejscem uroczystej gali II Festiwalu Twórczości Maryjnej „Sancta Maria” była w tym roku Aula im. Jana Pawła II na Jasnej Górze, a odbyła się ona 25 maja pod hasłem „Żyj jak Matka Pana”. W imieniu Ojców Paulinów gości przywitał podprzeor o. Karol Oset, który motywował uczestników do przemyśleń, co to znaczy: żyć jak Matka Pana, co trzeba robić, by upodabniać się do Niej. Spotkanie rozpoczęło się koncertem w wykonaniu laureatów konkursu muzycznego, lecz jego centralnym punktem stała się Eucharystia z udziałem bp. Antoniego Długosza sprawowana przez ks. Stanisława Jasionka.
„Wszyscy jesteśmy kapłanami powołanymi przez Jezusa” - zwrócił się do dzieci Biskup Antoni. Śpiewający Ksiądz Biskup stał się dla małych śpiewaków prawdziwą gwiazdą - nie tylko z zapartym tchem słuchały słów Kapłana, także z zapałem śpiewały i tańczyły prezentowane pieśni.
Uroczysty koncert poprzedziła jednak mozolna praca nad oceną przygotowanych przez dzieci i młodzież prezentacji. Popisy wokalne, ze względu na dużą ilość zgłoszeń odbywały się 19 i 20 maja w Szkole Podstawowej nr 47. Jury w składzie: Renata Zaraś, Małgorzata Topolska, Urszula Pieszczek, Mariusz Torbus, ks. Marek Cisowski wyłoniło zwycięzców, którymi zostali wśród solistów kategoria wiekowa 5-7 lat: ex aeqo Lena Białowąs z Miejskiego Przedszkola nr 41 i Joanna Krzykawska ze Szkoły Podstawowej nr 48 - I miejsce, II miejsca nie przyznano, zaś III miejsce Estera Jarząbek.
W kategorii wiekowej 7-9: I miejsce Daria Jagodzińska ze SP nr 8, II - Zuzia Malinka ze SP nr 47, III - Oliwia Jarkiewicz SP nr 48 i Julia Frach ze SP nr 47. W kategorii 10-12 na kolejnych miejscach wyróżniły się wokalistki: I - Klaudia Walentek, II - Agata Szymocha ze SP nr 47, III - Martyna Pydzińska ze SP nr 47. Wyróżnienie otrzymała Magda Cudna ze świetlicy środowiskowej przy parafii bł. S. Urszuli Ledóchowskiej.
I miejsce w kategorii wiekowej 13-15 zdobyła Aleksandra Machura z parafii św. Antoniego w Koziegłówkach, II miejsce - Jacek Boratyński z Gimnazjum nr 5, III miejsce - Agnieszka Leciak z Zespołu Szkół Muzycznych w Częstochowie oraz Anna Pioterczak.
Wyróżnienie zdobyła Paula Kluczna z Zespołu Szkół Muzycznych w Częstochowie
W kategorii najstarszych wiekowo śpiewaków lat 16-20 I miejsce zdobyła Ewa Kłosowicz z LO im. R. Traugutta, II miejsca nie przyznano, III miejsce - Piotr Pladzyk z LO im. Norwida, wyróżniono Monikę Kowalczyk.
Osobne nagrody przyznano także występującym w zespołach wokalnych. Nagrodzono: przedszkolaki z Miejskiego Przedszkola nr 10 w Częstochowie - I miejsce, przedszkolaki z Przedszkola Sióstr Nazaretanek - II miejsce oraz przedszkolaki z Panek - miejsce III.
W kategorii wiekowej 7-9 I miejsce zdobyła schola z parafii Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Myszkowie Mrzygłodzie, zaś II miejsce - „Promyki Jutrzenki” z SP nr 1 w Myszkowie. W kategorii 10-12 I miejsce zdobył Zespół z parafii św. Melchiora Grodzieckiego, II miejsce - zespół „Sancta Maria” z parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Częstochowie, zaś III - „Promyki Maryi” z SP nr 1 w Myszkowie oraz Zespół „Światełka” z Myszkowa. Wyróżnienie przyznano zespołowi „Perełki” ze SP nr 36 w Częstochowie. I miejsce w kategorii wiekowej 13-15 zdobyła Schola z parafii św. Jana Sarkandra, II miejsce - Zespół ze SP nr 8, III miejsce - Zespół z Pajęczna.
Wyróżnienie dla sióstr Olgi i Soni Szymończyk z Winowna.
W kategorii wiekowej 16-20 I miejsce zdobył zespół „VOX ANGELICUS” z Liceum Muzycznego w Częstochowie, II miejsce - Kwartet Wokalny z Koziegłówek, III - zespół muzyczny z Żarek, który wystąpił z kompozycją własnego autorstwa.
Wyróżnienie zdobył duet Adrianna Noszczyk i Angelika Wyrwał z Autorskiego Liceum Artystycznego „ALA”.
Nagrodę organizatora otrzymał zespół z Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie.
W części konkursowej przepięknie zaprezentowały się także dzieci ze szkół specjalnych: z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 5, Zespół „Stokrotki” z Zespołu Szkół Specjalnych nr 31 prowadzonego przez Siostry Józefitki i Siostry Honoratki oraz „Tęczowe Nutki” ze Szkoły Specjalnej nr 23.
Na szczególne uznanie zasłużyli także ks. Marek Cisowski oraz ks. Tomasz Turczyn, którzy skomponowali pieśni maryjne specjalnie na tegoroczny festiwal.
Festiwal nie ograniczył się jednak jedynie do konkursu muzycznego. Obok wokalistów swoje prace zaprezentowali młodzi poeci, plastycy, a także twórcy prezentacji multimedialnych.
Jury konkursu plastycznego Monika Marczyk, Bożena Mszyca, Robert Sękowicz przyznało nagrody w kategoriach wiekowych. Wśród najmłodszych dzieci otrzymali je ex aeqo: Rafał Piątek i Maciej Urbański z Miejskiego Przedszkola nr 41 w Częstochowie oraz
Łukasz Rybowicz ze SP nr 47 w Częstochowie - I miejsce, Natalia Księżyk SP nr 53 w Częstochowie - II miejsce, zaś III miejsce ex aeqo: Julia Psiuk z Przedszkola w Libidzy, Natalia Taranek, Oliwia Klama i Jakub Turek z Miejskiego Przedszkola nr 41.
W kategorii klas I-III kolejne trzy miejsca zdobyli: Kasia Musialska z SP nr 40 (I), Ewelina Słyrczula z SP nr 31 (II) i Anna Drynda z SP im. G. Morcinka w Poczesnej.
Wyróżnienia zdobyli: Martyna Krysińska z SP nr 40, Klaudia Ujma z SP nr 53, Weronika Niedźwiecka z SP nr 40, Julia Zawadzka z SP 53, Nina Sączek SP nr 1, Michalina Bartnik z SP nr 53, Julia Hanisz z SP nr 29.
W kategorii wiekowej IV-VI miejsce I zdobyli Paulina Juszczyk z SP 47 i Weronika Muszewska, II miejsce - Edyta Włodarczyk z SP nr 43 i Wiktoria Berg z SP 47, III miejsce Aleksandra Kamińska z SP nr 48, Martyna Knapczyk z SP nr 47, Marta Głąb z SP nr 53 i Karolina Biniek SP nr 2. Wyróżnienia otrzymali: Natalia Majchrzak z SP nr 2, Karolina Żak z SP nr 2 i Ewa Mirż z SP w Gościnnej. W kategorii 13-15 I miejsce zdobyła Jowita Tokarska z Gimnazjum w Pajęcznie, II miejsce - Natalia Brączek z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rudnikach i III miejsce - Magdalena Pardela z Gimnazjum nr 5 w Częstochowie.
W kategorii 16-20 lat nagrody zdobyli: I miejsce - Kamil Knop z Zespołu Szkół nr 1 w Kłobucku, Aleksandra Szklarek z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. St. Żeromskiego oraz Piotr Kowalczyk z Autorskiego Liceum Artystycznego „ALA”.
II miejsce zdobyła Monika Kutnik z parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Częstochowie.
W konkursie multimedialnym, którego jurorami byli Piotr Olbrych, Mirosław Topolski, Adam Sułkowski, Szymon Sułkowski nagrody zdobyli: w kategorii klas I-III wyróżnienie dla Darii Lizurej z SP Konieczkach, w kategorii wiekowej IV-VI - Dorota Ciepał z SP nr 47 (I miejsce), Mateusz Pieszczek SP nr 47 (II miejsce), Ewa Grzybowska SP 47 (III miejsce). Wyróżnienie zdobyła Paulina Szczygłowska z SP 47.
W kategorii 13-15 I miejsce zdobył Konrad Majchrzak, II - Ernest Pydziński z Gimnazjum nr 3, zaś w kategorii16-20 I miejsce zdobył Mateusz Ociepka z Zespołu Szkół im. T. Kościuszki w Żarkach, II - Mateusz Wnuk z Zespołu Szkół im. T. Kościuszki w Żarkach, zaś III - Krzysztof Pilarski z Zespołu Szkół im. W. Reymonta.
Młodych literatów oceniało jury w składzie: Żaneta Bilska, Agnieszka Kieszczyńska-Koffel,
Lucyna Niesieł, ks. Mariusz Fukacz. Nagrody zdobyli: w kategorii I-III Zuzanna Majer z SP nr 36 i Anita Polaczkiewicz z SPnr 2 (I miejsce), Natalia Mazik z SP w Konieczkach
I Dobromiła Zygmuntowicz z SP nr 2 (II miejsce), Michał Słobodzian z SP nr 36 (III miejsce).
W kategorii IV-VI ex aeqo I miejsce zdobyły Alicja Grudzińska z SPnr 2 i Karolina Krawczyk z SPnr 47, trzy II miejsca zdobyli: Rafał Romański z SP nr 36, Estera Sierpińska z SP nr 5 Myszków i Dorota Hajduk z SP nr 2. III miejsca zdobyli: Agnieszka Grabowska z SP nr 2 w Krzepicach, Patrycja Zamoźniak, Marysia Maciąg z SP nr 2, Radek Lula SP nr 47, Klaudia Zamora z SP nr 2.
Wyróżnienia zdobyły: Aleksandra Kamińska SP 48, Monika Dębska, Joanna Czarnołęska SP nr 48, Agata Stępnik SP nr 42, Karolina Winiarek SP nr 47.
13-15 (gimnazjum) I miejsce - Alicja Stępień Gimnazjum nr 5 w Częstochowie, II miejsce Magdalena Pisarek z Gimnazjum nr 3 w Częstochowie, III miejsce Alicja Cierniak z Gimnazjum im. św. Jana de La Salle w Częstochowie.
Wyróżnienie zdobyła Agnieszka Pluta z Gimnazjum nr 5.
W kategorii ponadgimnazjalnej I miejsce zdobyły Klaudia Kocot i Monika Tylkowska,
II miejsce - Marta Czarnecka, zaś III - Joanna Ożóg.
„Festiwal wypłynął z potrzeby serca na chwałę Boga i Maryi - mówi organizatorka Anna Rybowicz. - Chciałabym podziękować wszystkim ludziom dobrej woli, a szczególnie Biskupowi Antoniemu, Ojcu Przeorowi, Panu Prezydentowi i Redaktorowi Naczelnemu „Niedzieli” ks. inf. Ireneuszowi Skubisiowi, bez pomocy których ten festiwal nie mógłby się odbyć”. Od września organizatorzy rozpoczynają pracę nad kolejną, teraz już ogólnopolską edycją festiwalu. Zainteresowanie festiwalem, który w tym roku przyciągnął 600 uczestników, zobowiązuje do propagowania idei śpiewu na cześć Maryi w miejscu, które szczególnie sobie wybrała - w Częstochowie.
Patronat honorowy nad festiwalem objęli: bp Antoni Długosz, przeor Klasztoru Jasnogórskiego o. Roman Majewski, prezydent Częstochowy dr Tadeusz Wrona, dyrektor Centrum Duchowości Księży Jezuitów w Częstochowie o. Krzysztof Osuch,
wizytator katechezy ks. dr Roman Ceglarek, zaś patronat medialny sprawowali Katolickie Radio Fiat, Radio Jasna Góra oraz Tygodnik Katolicki „Niedziela”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Ryś przy grobie św. Jana Pawła II: naszą misją jako owiec jest iść i ogłosić pokój wilkom!

2024-10-03 09:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Ks. Paweł Kłys

Jest już tradycją, że na czwartkową poranną Mszę św. przy grobie św. Jana Pawła II do Bazyliki św. Piotra w Watykanie przybywają Polacy mieszkający i pracujący w Rzymie oraz przybywający w pielgrzymkach do Wiecznego Miasta. Dziś porannej Mszy św. przewodniczył i kazanie wygłosił metropolita łódzki – kard. Grzegorz Ryś.
CZYTAJ DALEJ

Represje wobec sióstr zakonnych w dobie PRL – na KUL trwa konferencja poświęcona nieznanym kartom historii

2024-10-03 17:05

[ TEMATY ]

KUL

siostry zakonne

represje

https://www.kul.pl/

Kto dziś wie, o tym, że siostry zakonne w czasach komunistycznych wywożone były do obozów pracy? Że konfiskowano im domy, z których tylko pewną część udało się odzyskać? Że niektóre zgromadzenia zmuszone były do opuszczenia Polski? Władzom komunistycznym zależało, by te operacje objęte były zmową milczenia. Niestety wciąż niewiele się o tym mówi. Na KUL trwa konferencja, której celem jest przywracanie tej pamięci. Tegoroczna 52. Konferencja Historyków Zakonnych na KUL koncentruje się na 70. rocznicy akcji „X-2”, w wyniku której skonfiskowano 323 domy zakonne, a około 1500 zakonnic poddano represjom i przesiedlono.

Konferencję, która odbywa się 3 i 4 października na KUL otworzył rektor uczelni, ks. prof. Mirosław Kalinowski. - Niech ta biała plama w historii Polski będzie znaczącym elementem rozpoznania zapomnianej i świadomie wymazanej przez władze PRL akcji, która stanowi niechlubną kartę systemu, który wówczas panował, ale jednocześnie pokazuje heroizm wielu sióstr zakonnych - powiedział.
CZYTAJ DALEJ

Podkarpackie/ W Bezmiechowej otwarto Centrum Obserwacyjne Polskiej Agencji Kosmicznej

2024-10-03 19:00

[ TEMATY ]

obserwatorium astronomiczne

Bezmiechowa

PAP/Darek Delmanowicz

Inauguracja działalności Centrum Obserwacyjnego Polskiej Agencji Kosmicznej na terenie Akademickiego Ośrodka Szybowcowego Politechniki Rzeszowskiej w miejscowości Bezmiechowa

Inauguracja działalności Centrum Obserwacyjnego Polskiej Agencji Kosmicznej na terenie Akademickiego Ośrodka Szybowcowego Politechniki Rzeszowskiej w miejscowości Bezmiechowa

Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) wybudowała w Bezmiechowej Centrum Obserwacyjne - na szczycie góry, gdzie znajduje się Akademicki Ośrodek Szybowcowy Politechniki Rzeszowskiej. Stamtąd będzie śledzić sztuczne satelity krążące na orbicie wokół Ziemi. Centrum otwarto w czwartek.

Obserwatorium znajduje się na wysokości 615 metrów, na szczycie górującym nad wsią Bezmiechowa. Budowa trwała rok. Wcześniej, w 2022 roku, Polska Agencja Kosmiczna podpisała z Politechniką Rzeszowską porozumienie w tej sprawie.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję